Кінець січня - початок лютого - традиційний для нашого міста період зростання захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції.
В цьому епідеміологічному сезоні, як і в минулому, відмічається низький рівень епідемічної активності, тобто показники захворюваності не перевищують базового рівня та жодного разу навіть не наблизились до значень епідемічного порогу.
Так, кількість захворілих коливається в межах 1,5-2,5 тисячі чоловік на тиждень, 60-70% з яких становлять діти. Але занепокоєння викликає зростання кількості пацієнтів, які потребують стаціонарного лікування, в т.ч. в зв’язку з розвитком пневмонії на фоні вірусної інфекції.
На щастя, летальні випадки в області не зафіксовані. Хоча, за повідомленням Центру громадського здоров’я, станом на 29.01.2020 р. в Україні лабораторно підтверджено 13 летальних випадків від ускладнень грипу в Житомирській, Запорізькій, Тернопільській, Черкаській та Рівненській областях. Жоден із померлих не був вакцинований проти грипу.
Циркуляція вірусів грипу лабораторно підтверджена на території всієї України, переважно це вірус грипу АH1N1.
Лише за 4 тижні 2020 року в Україні від грипу вакцинувалося біля 220000 осіб, тоді як в минулому році за весь епідемічний сезон (32 тижні) від грипу було вакциновано 161 тисячу осіб.
Аби зменшити ризик виникнення захворювання, Головне управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області рекомендує:
- по можливості обмежувати контакти з людьми, особливо у яких є прояви респіраторної інфекції або хворобливий вигляд;
- краще уникати місць масового скупчення людей та регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання, адже віруси грипу зберігаються в повітрі від 2 до 9 годин;
- збереженню місцевого імунітету та попередженню фіксації вірусу на слизових оболонках сприяє закапування сольових розчинів, які можна приготувати самостійно (1 чайна ложка звичайної солі на 1 літр кип’яченої води) або купити в аптеці фізіологічний розчин для введення в носові ходи;
- дотримуватись правил особистої гігієни: мийте руки з милом або обробляйте їх антисептиками, не торкайтесь брудними руками обличчя;
- витирати носа при нежиті необхідно одноразовими серветками, адже багаторазові серветки та рушники, особливо у громадських місцях, суттєво підвищують ризик зараження і широкого розповсюдження інфекції;
- харчуватись збалансовано та вживати вітамінізовані продукти;
- спати не менше 7 годин для повноцінного відновлення організму.
Пам'ятайте: грип надзвичайно небезпечний своїми ускладненнями (пневмонія, отит, міокардит, менінгіт, менінгоенцефаліт). Саме тому, при появі перших симптомів грипу, необхідно залишитися вдома і викликати лікаря!