Проте, чи замислювались ви над тим, що риба також може стати причиною зараження людини різними захворюваннями? Найпоширенішими з них є: гельмінтози, харчові токсикоінфекції, потрапляння отруйних речовин в організм.
Виділяють кілька причин зараження риб різними захворюваннями, багато з яких небезпечні для людини:
- Випуск у водойму мальків, які не пройшли ветеринарний огляд.
- Запуск у водойму рибалками заражених живців з інших водних локацій. Любителі рибної ловлі забувають, що ці живці можуть бути інфіковані паразитами.
- Ловля риб птахами, які можуть упустити з дзьоба хвору рибу, спійману в одному водоймищі, пролітаючи вже над іншою водної локацією.
- Розлив річок навесні і восени, внаслідок чого хвороба може поширюватися.
Яких захворювань риб потрібно побоюватися людині:
Опісторхоз (збудник: глисти-опісторхи)
Як протікає хвороба: паразити вражають шлунково-кишковий тракт людини, внаслідок чого у хворого піднімається температура, спостерігається головний біль та слабкість.
Які риби хворіють: плотва, язь, ялець, короп, карась, сазан, лящ.
Дифілоботріоз (збудник: стрічкові плоскі черви-паразити)
Як протікає хвороба: личинка хробака поселяється в кишечнику людини і збільшується у розмірах до кількох метрів! Стрічковий черв’як здатний прожити в організмі інфікованої людини кілька десятків років. Заражена людина відчуває постійну слабкість, біль у животі, спостерігаються нудота та блювотні позиви, діарея.
Які риби хворіють: риби-хижаки — харіус, минь, щука, сига, форель, йорж.
Клонорхоз (збудник: плоска китайська двуустка)
Як протікає хвороба: паразит вражає печінку, підшлункову залозу. У хворого піднімається температура, він відчуває слабкість, спостерігається втрата апетиту, розлад випорожнень і безсоння. Можуть бути збільшені деякі внутрішні органи (печінка, селезінка). Також можливі висипання на шкірі.
Які риби хворіють: востробрюшка, піскар, сазан, гірчак, амурський язь та ін.
Нанофнетоз (збудник: сосальщик трематод)
Як протікає хвороба: у людини спостерігаються напади нудоти і блювання, рідкий стілець, сильні кольки в животі, діагностується яскраво виражена слабкість в організмі.
Які риби хворіють: кета, змееголов, османи, калуга, льонок, таймень, ротан.
Метагонимоз (збудник: плоскі черви-сосальщики трематоди)
Як протікає хвороба: трематоди, потрапляючи в організм людини, локалізуються в області кишечника. У пацієнта спостерігаються сверблячі висипання, підвищена температура, нудота, слабкість.
Які риби хворіють: сазан, форель, амурський лящ, верхогляд та ін.
Анизакидоз (збудник: паразити родини Anisakidae)
Як протікає хвороба: у інфікованої людини спостерігаються різкі болі в черевній порожнині, блювотна маса з кров’яними згустками, червоні висипання на шкірі, висока температура, кашель, озноб.
Які риби хворіють: хек, камбала, оселедець, тріска, мойва, скумбрія, морський окунь
Профілактичні заходи
Щоб не піддавати свій організм інтоксикації, потрібно оглядати рибу. Якщо у неї на лусці видніються різні утворення, чорні плями та ін. — не варто вживати рибу в їжу.
Крім того, безпечною вважається риба, яка пройшла термічну обробку, міцне засолення або тривалу заморозку. Гаряче копчення також знезаражує рибу.
Остерігайтеся вживання в їжу суші, сушимі, строганину і подібні продукти даної категорії.
Не купуйте рибу на стихійних ринках або без наявних документів про проходження ветеринарно-санітарної експертизи!