Відповідно до спільного плану дій щодо співпраці між МОЗ України та Дитячим Фондом ООН/ЮНІСЕФ на 2019 рік, з метою охорони, заохочення та підтримки грудного вигодовування з 01 по 07 серпня 2019 року в Україні проводитиметься Всеукраїнський тиждень підтримки грудного вигодовування «Надихаємо батьків – уможливлюємо грудне вигодовування».
В умовах соціально-економічної нестабільності в суспільстві, погіршення репродуктивного здоров’я нації, підвищення перинатальних ризиків особливої актуальності набуває як збереження життя кожної дитини так і забезпечення росту і розвитку дитини, покращення якості життя.
Грудне вигодовування дитини є «золотим стандартом» фізіологічного росту і психо-емоційного розвитку немовлят, формування психо-емоційної єдності з матір’ю, фізіологічне продовження пренатального харчування.
Материнство – це неперевершене відчуття. Це любов, ніжність, тепло до своєї дитини, це постійна турбота і хвилювання за неї, радість і щастя постійного спілкування з нею. Грудне вигодовування буде успішним, якщо мама, оточуючий персонал і члени сім’ї будуть старанно дотримуватись бажання годувати дитину грудьми. Грудне молоко – це ідеальна їжа дитини, адже воно стерильне, тепле, легко перетравлюється та засвоюється. Організм дитини отримує захист від інфекцій та алергії. Це саме та їжа, яку дитина може отримати в достатній кількості в будь-який час.
Грудне молоко задовольняє всі потреби дитини у поживних речовинах і тому малюк до 6-ти місяців ніякої іншої їжі не потребує. Оскільки на 90% грудне молоко складається з води, потреба у воді повністю задовольняється, тому немає необхідності її допоювати. Грудне молоко регулює ріст і розвиток малюка завдяки комплексу біологічно-активних речовин (гормонів, ферментів, факторів росту тощо). Грудне молоко – це динамічна рідина, склад якої змінюється залежно від потреб дитини. Зокрема склад молока залежить від того чи малюк народжений в термін чи трохи швидше (молоко матері доношеної дитини відрізняється від перехідного та зрілого молока, яке також змінюється пристосовуючись до потреб дитини), а також часу годування (переднє молоко містить більше води, натомість заднє – більше жиру).
Дуже цінним для дитини є молозиво, яке має особливі властивості і дуже важливе для розвитку та захисту новонародженого.
Завдяки імуноглобулінам, лімфоцитам, макрофагам грудне молоко створює надійний захист від різноманітних інфекційних захворювань. Діти, яких вигодовують грудним молоком, практично не хворіють. Вони набагато рідше страждають на кишкові інфекції та захворювання дихальних шляхів. Також знижується ризик алергічних реакцій і захворювань. Грудне молоко захищає від лейкозу, ожиріння, цукрового діабету. Серед малюків, що годуються грудьми, рідше трапляється синдром раптової смерті немовлят. Крім того, грудне молоко сприяє інтелектуальному розвитку малюка, такі діти більш комунікабельні, краще розвиваються емоційно і інтелектуально. При грудному вигодовуванні дитини мати теж отримує захист від небажаної вагітності, значно знижується ризик післяпологових ускладнень (кровотеч і інфекцій). У жінок після пологів, які постійно перебувають з дитиною, знижується ризик післяпологової депресії. Жінка, яка годує грудьми, швидше позбувається надлишку ваги, значно знижується ризик розвитку мастопатії та онкологічних новоутворень молочних залоз, матки та яєчників. Грудне молоко безкоштовне, що зручно для сімейного бюджету.
МАТЕРИНСЬКЕ МОЛОКО – єдиний ідеальний продукт харчування для забезпечення гармонійного розвитку дитини перших шести місяців життя.
Протипоказання до грудного вигодовування з сторони жінки – ВІЛ-інфекція, активна фаза туберкульозу, гострі психічні захворювання, онкологічні захворювання, особливо небезпечні захворювання (віспа, сибірська язва). З сторони дитини – генетично зумовлені дефекти ферментної системи (так звані ензимопатії: галактоземія, фенілкетонурія, хвороба «кленового сиропу»), які перешкоджають засвоєнню грудного молока.
Грудне вигодовування – це унікальне природне багатство. Близько 90% жінок, які народили, починають годувати груддю і завдання медпрацівників та членів сімʼї – допомогти їм якнайдовше (до 2-х років) зберегти лактацію і бажання годувати свою дитину цим неповторним даром природи.