Щорічно 28 липня згідно резолюції, яка була прийнята у 2010 році на сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я, у світі відзначають Всесвітній день боротьби з гепатитом. За ступенем негативного впливу на здоров'я населення та масштабами захворюваності вірусні гепатити в Україні посідають домінуюче місце в структурі інфекційної патології.
Зважаючи на низький рівень інформованості населення про небезпеку зараження вірусними гепатитами В і С та недостатню обізнаність щодо профілактики цього небезпечного захворювання адміністрація КНП Гайсинська ЦРЛ ГРР пропонує до уваги інформаційний матеріал «Профілактика вірусних гепатитів».
Вірусний гепатит - група інфекційних хвороб, відомих як гепатит А, В, С, D і E - вражає сотні мільйонів людей у всьому світі, викликаючи гостру і хронічну хворобу печінки і щорічно забираючи життя майже 1,5 мільйонів людей. Велика частина цих випадків пов'язана з гепатитом B і C. Ці захворювання можна попередити, проте більшість людей не знають як треба діяти.
В Європейському регіоні з хронічним гепатитом B живуть більше 13 мільйонів чоловік і більше 15 мільйонів з хронічним гепатитом С.
Внаслідок надзвичайної контагіозності вірусів гепатиту В і С рівень інфікованості цими гепатитами у десятки разів перевищує показники інфікованості ВІЛ-інфекцією, тому кількість хворих на вірусні гепатити у світі щонайменше в 14—15 разів перевищує кількість хворих на ВІЛ.
За ступенем негативного впливу на здоров'я населення та масштабами захворюваності вірусні гепатити в Україні посідають домінуюче місце в структурі інфекційної патології.
При вірусних гепатитах В і С епідемічний процес у переважній більшості випадків має прихований характер, у зв’язку з чим офіційна статистика не відображає реальну ситуацію в країні.
Слід зазначити, що більшість хворих на хронічні форми вірусного гепатиту В і С є особи працездатного та репродуктивного віку, соціально адаптовані. У зв’язку з цим зазначена ситуація негативно впливає на соціально-економічний розвиток країни та створює загрозу її національній безпеці.
У багатьох випадках вірусний гепатит протікає без симптомів упродовж десятиліть після зараження, повільно руйнуючи печінку і, врешті-решт, призводячи до важких і смертельних ускладнень, таких як цироз печінки, рак печінки і печінкова недостатність.
Вірусний гепатит А (хвороба Боткіна) – це типова хвороба брудних рук. Збудник гепатиту А зберігається у зовнішньому середовищі місяцями. Виділяється він тільки з кишечнику. Для виникнення захворювання необхідно, щоб збудник від хворої людини потрапив через рот в кишечник здорової. Відбувається це при попаданні фекалій в питну воду, місця плавання, харчові продукти, на руки, іграшки, жувальні гумки, олівці, ручки, посуд, білизну.
Головним в профілактиці гепатиту А є вживання доброякісної питної води та миття рук з не менш, ніж з дворазовим намилюванням перед приготуванням і вживанням їжі, після туалету і різних місць загального користування та дотримання інших вимог особистої гігієни.
Вірусні гепатити В,С, D – інфекційні захворювання всього організму з переважним ураженням печінки та тяжкими ускладненнями. Це різні хвороби, які викликаються різними збудниками (віруси В,С,D). Спільним для них є механізм зараження та наявність жовтяниці.
Механізм зараження гепатитами В,С,D тільки парентеральний, тобто кров хворого повинна попасти у кровʼяне русло здорової людини через ушкоджену шкіру чи слизові оболонки.
Збудники парентеральних гепатитів дуже стійкі, витримують кипʼятіння і можуть зберігатися у зовнішньому середовищі роками. Джерелом інфікування є переважно вірусоносії, а також хворі і ті, що перехворіли жовтяничними і безсимптомними гострими чи хронічними формами гепатитів В,С,D. Заразним хворий стає за 2-3 міс. до початку захворювання, а при формуванні вірусоносійства може залишатися небезпечним все життя. Передаються гапатити В,С,D через кров або інфіковані нею слину, вагінальні виділення, сперму, материнське молоко, сльози, піт, а також через забруднені ними шприци, медичні інструменти, предмети побуту (леза для гоління, ножиці, манікюрні і педікюрні набори). Інфікування найчастіше відбувається не в лікувальних установах, а як і при СНІДі – під час парентерального введення наркотиків забрудненими чужою кровʼю шприцами, безладних статевих зносинах без презервативів.
У побуті зараження гепатитами відбувається приховано, коли ультрамікроскопічна кількість вірусів попадає в організм через мікротріщини ротової порожнини, шкіри чи слизових оболонок статевих органів. Можливе зараження при проколюванні вух, татуюванні, обрізанні.
Головним в профілактиці гепатитів В,С,D є:
- вакцинація новонароджених - найбільш ефективний і безпечний спосіб попередження передачі вірусу гепатиту В від матері дитині, і дана вакцинація забезпечує захист від зараження впродовж усього життя. Людям, які схильні до ризику зараження і не були прищеплені в дитинстві, слід звернутися до лікаря, щоб пройти вакцинацію;
- попередження заражень через інфіковані інструменти. Будь-які маніпуляції з ушкодженням шкіри чи слизових оболонок необхідно проводити тільки стерильними інструментами (кипʼятіння не є стерилізуючим засобом);
- дотримання безпечного сексу. Головне правило – не мати сексу без презервативу;
- вірусоносій та перехворілий гепатитами В,С,D повинен попередити членів родини та статевих партнерів про заразність своєї крові, а також відмовитись від донорства – довічно;
- в побуті виконання особистої гігієни має вирішальне значення, особливо для зараження немовлят і дітей (індивідуальні ножиці та інші предмети побуту; не слюнявити для дитини соску, не годувати немовлят пережованою їжею; мити руки з дворазовим і більше намилюванням).