Ризики для аграріїв зростають, оскільки останніми роками динамічно змінюються погодні умови. І для того, щоб вести сталий агробізнес необхідне страхування посівів сільськогосподарських культур.
Про це все частіше говорять і самі сільгосптоваровиробники.
Так, погодні умови, що склалися упродовж червня - липня поточного року на території Вінниччини супроводжувалися ураганними вітрами, шквалами та градобоєм. В окремих місцях за годину випало біля 105 – 115 мм опадів, що становить 1,5 місячної норми. Це завдало шкоди сільськогосподарським культурам. Мало місце локальне вилягання посівів зернових культур, сильне пошкодження інших, особливо, овочевих. Тривалі дощі, зі шквалами та градом спричинили змивання, вилягання та замулення посівів.
За визначенням метеостанцій області 25 червня та 2 липня сильні опади та пориви вітру спричинили полягання посівів на 10% площ.
За оперативними даними, пошкоджено понад 8,8 тис. га., з яких 2,7 тис. га повністю загинули внаслідок вилягання з послідуючим замуленням, скелетуванням рослин та вимолотом колосу. Найбільше постраждали господарства у Жмеринському, Ямпільському, Чернівецькому, Тиврівському, Томашпільському, Немирівському та Могилів-Подільському районах області.
Сільськогосподарські підприємства рахують збитки, які обраховуються десятками мільйонів гривень.
Так, сільськогосподарське підприємство, посіви якого постраждали від погодних умов, документує факт пошкодження або загибелі сільськогосподарських культур.
Якщо посіви були застраховані, то під час оформлення таких подій необхідно орієнтуватися на порядок фіксації загибелі посівів, встановлений у договорі страхування.
Коли ж посіви не застраховані, керівник підприємства своїм наказом створює спеціальну комісію, яка:
1) проводить обстеження площ загиблих посівів;
2) робить висновок про розмір завданої непередбачуваною подією шкоди;
3) вирішує, які заходи необхідно вжити для виправлення ситуації;
Якщо підприємство має намір оформити акт про форс-мажор, то обстеження посівів та оформлення відповідних документів повинна здійснити комісія від райдержадміністрації.
Результати роботи комісії оформлюють актом обстеження та списання загиблих посівів довільної форми, який підписують усі члени комісії та затверджує керівник.
Якщо на момент загибелі посівів у сільгосппідприємства вже були укладені договори на постачання продукції, яку планували отримати з цих посівів, то воно звільняється від своїх обов’язків за такими договорами. Але для цього слід оформити Сертифікат про форс-мажорні обставини. Даний Сертифікат видається регіональними відділеннями Торгово-промислових палат згідно Регламентів засвідчення, які встановлюють порядок засвідчення форс-мажорних обставин для кожного окремого випадку.