Заступник Міністра охорони здоров'я - головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін поінформував про ситуацію із захворюваністю населення Вінниччини на гепатит А та заходи щодо запобігання поширенню вірусу.
Він повідомив, що наразі комплексно відпрацьовують усі можливі причини спалаху вірусного гепатиту А на Вінниччині. На підставі проведених епідрозслідувань є щонайменше 4 можливих фактори, які вказують на джерело інфекції.
«Після детального аналізу кожен з факторів опрацьовується одночасно паралельними командами з широким лабораторним контролем. Фахівці групи оперативного реагування Центру громадського здоров’я України, Вінницького обласного центру контролю та профілактики хвороб із залученням лікарів, працюють паралельно, у співпраці з місцевою владою», - зауважив Ігор Кузін.
Вже обстежено більше 100 осіб, робота яких пов'язана з обслуговуванням населення, продуктами харчування та іншими епідемічно небезпечними сферами.
У лікарнях залишається 151 пацієнт, 25 вже виписали. Зараз - на основі визначених гіпотез - лікарі додатково опитують хворих з підтвердженими діагнозами та уточнюють зв’язки, які вказують на спільне джерело інфікування.
Відповідно групи контролю та епідеміологічної безпеки працюють на:
ринках та точках продажу продуктів;
проводять додатковий лабораторний контроль на об’єктах водопостачання та підприємствах, які забезпечують продаж питної води та її розвезення;
продовжуються лабораторні дослідження та моніторинг проб з навколишнього середовища та води, як з централізованих точок розливу, так і зі стічних вод.
Результати та подальші заходи на рівні області будуть опрацьовані завтра на комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
До області вже доставлено 1 060 доз вакцин для щеплень медиків, лікарів екстреної медичної допомоги та фахівців громадського здоров’я, задіяних у ліквідації спалаху вірусного гепатиту А.
Також, для вакцинації дітей доставлено 1 100 доз вакцини для профілактики вірусного гепатиту А (ВГА) та формування резерву, вакцинації в закритих колективах.
Щеплення також передбачені для близького оточення пацієнтів з підтвердженим діагнозом, зокрема сімей які проживають спільно або близьких, з ким контактували напередодні захворювання.
Усім мешканцям міста зараз важливо подбати і посилити заходи індивідуальної безпеки:
- найперше - це мити руки, обробляти їх так само ретельно як під час пандемії COVID-19;
- уникати покупки продукції на стихійних ринках. Якщо це харчі без індивідуального пакування, овочі чи фрукти, - обов’язково мити їх та бажано "обдавати" окропом перед вживанням;
- будь-яку небутильовану воду слід обов’язково кип’ятити, перш ніж пити;
- не вживати молочні продукти, куплені на ринках без попередньої термічної обробки;
- купувати продукти швидкого харчування лише у відведених для цього місцях, перед вживанням "вуличної їжі" - мити руки та обробляти їх дезинфектантом.
Найпоширеніші симптоми ВГА це: слабкість, підвищена температура, діарея, блювота, жовтяниця. Якщо помітили такі симптоми в себе чи близьких - негайно звертайтеся до свого сімейного лікаря.
Бережіть себе та своє здоров’я.