В ході робочого візиту на Вінниччину, Віце-прем’єр-міністр України - Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук відвідала місця компактного проживання ВПО, а також закладів для осіб з інвалідністю та літніх осіб.
Враженнями від побаченого урядовиця поділилась під час прес- брифінгу зі ЗМІ, у якому також взяв участь Начальник Вінницької ОВА Сергій Борзов.
«Ми маємо що показати: дуже багато зроблено для людей в короткі часові рамки. Ми вибудували окремі системи, поєднані між собою, для того, щоб контролювати весь процес роботи з ВПО», - підкреслив Начальник ОВА.
178 тис. офіційно зареєстрованих осіб сьогодні перебувають у всіх 63 громадах Вінницької області. З них – 58 тисяч дітей. Заклади освіти та охорони здоров’я надають усім, хто проживає на території області, гарантовані послуги в повному обсязі. Це стосується учнів, студентів, курсантів релокованих на Вінниччину учбових закладів, а також працівників підприємств, переміщених із територій активних бойових дій.
Ірина Верещук зауважила, що Вінницька область продемонструвала свою спроможність приймати ВПО, яких було дуже багато, особливо на початку війни, у перші тижні та місяці повномасштабного вторгнення. «У відсотковому відношенні до тих, хто проживає в громадах, наявний дуже високий показник ВПО, розселених в родинах – до 98%. Це означає, що люди відкрили свої домівки, допомогли переселенцям асимілюватися, пережити страшну зиму на початку вторгнення і зараз продовжують допомагати».
Віцепрем’єрка також поділилась своїми враженнями чим саме Вінниччина відрізняється від інших регіонів, які приймають ВПО, відзначивши націленість на перекваліфікацію внутрішніх переселенців у професійному аспекті, долучення до повноцінної трудової діяльності, аби вони відчували себе самостійними і потрібними, не розраховуючи лише на допомогу від держави.
«Токарі, слюсарі – це дуже затребувані спеціальності, тож я переконана, що молоді люди з числа ВПО, з якими я сьогодні спілкувалась, матимуть тут роботу. Підкреслюю – нам дуже важливо, щоб програми з перекваліфікації працювали!»
Ірина Верещук подякувала керівництву області, керівникам навчальних закладів і громад, за чітку організацію роботи в цьому напрямку, а також
відповіла на ряд запитань, зокрема, - щодо виплати допомог для ВПО через численні розмови про їх припинення з 1 січня 2023 року.
«Зараз, коли постійно лунають повітряні тривоги, проблеми з електрикою та зв’язком, люди не мусять стояти в черзі в органах соцзахисту, щоб підтвердити актуальність вказаного місця проживання. Ці всі обставини зумовлюють сьогодні рішення влади піти назустріч людям. Наголошую: виплати для ВПО з 1 січня будуть надаватись так само як це було раніше!».
Відповідаючи на запитання представників ЗМІ, Сергій Борзов зазначив, що в області не залишаються поза увагою і опікою діти-переселенці вразливих категорій. Відтак, за його словами, 200 дітей-сиріт розміщені в 13 будинках сімейного типу. 5 дітей, що опинились в складних життєвих обставинах, живуть в патронатних сім’ях і знаходяться під постійним контролем. Також очільник ОВА підкреслив, що в регіоні чітко налагоджена комунікація з громадами щодо потреб ВПО, зокрема, задовольняються онлайн запити, які вони надають до обласного гуманітарного штабу.
Про модульні будиночки, земельні ділянки під забудову та здешевлення вартості постійного житла для переселенців, - ці та інші питання обговорювали сьогодні під час брифінгу.
Адже частина ВПО планує залишитись в регіоні, де знайшли роботу, навчання для своїх дітей і вже встигли відчути себе вінничанами.
«Реальність така, що треба жити тут і зараз, допомагати один одному, співчувати, підтримувати, вислуховувати. Треба знаходити можливості для цього, бо це – наша спільна справа і спільна боротьба»,- підсумувала Ірина Верещук.
У рамках візиту до Вінниччини Віцепрем’єрка також провела наради з керівництвом області, територіальних громад та представниками міжнародних гуманітарних організацій з метою подальшого узгодження спільних дій для вирішення проблемних питань ВПО, які проживають на території області.