З моменту вторгнення на територію нашої держави російських окупантів в Україні з’явилась категорія населення, яка потребує особливої уваги та підтримки – сім’ї Захисників та Захисниць України.
Досвід роботи, який напрацьовано спеціалістами з часів АТО/ООС, показав, що забезпечити дієву допомогу сім’ям можливо лише шляхом створення на рівні кожної громади системи роботи та залучення до неї достатньої кількості фахівців різних галузей – органів соціального захисту населення, медиків, юристів, освітян, фахівців із соціальної роботи, психологів.
Створення такої системи роботи стало змістом Наказу Вінницької обласної військової адміністрації від 21.06.2022 № 779 «Про посилення соціальної підтримки та допомоги сім’ям Захисників та Захисниць України Вінницької області».
Важливою складовою такої діяльності є визначення індивідуальних потреб членів сімей захисників та захисниць і надання їм психологічної підтримкита соціальних послуг.Навчальну підготовку до здійснення цієї роботи в області розпочато Вінницьким обласним центром соціальних служб, який забезпечує підготовку та методичний супровідпсихологів та фахівців із соціальної роботи.
До участі у вебінарах долучились майже 250 працівників закладів, що надають соціальні послуги, та психологів, які працюють у закладах різних галузей (освіти, охорони здоров’я, соціального захисту) з усіх 63-х територіальних громад Вінниччини. Переважна більшість психологів – працівники закладів загальної середньої освіти області.
Завданням спільного навчання соціальних працівників та психологів є формування взаємодії та єдиних підходів до роботи із сім’ями в складі робочих груп, які створюються в територіальних громадах області.
Для того, щоб кожен, хто долучається до роботи, чітко уявляв свої роль і місце у системі взаємодії, учасникам презентованорозроблений на регіональному рівні Порядок дій щодо створення в громаді системи роботи з питань соціальної підтримки та допомоги сім’ям Захисників та Захисниць України.
В ході чотирьох навчань, які відбулись, учасники вже опрацювали:
- основні завдання та правила визначення потреб сімей захисників та захисниць України;правила спілкування, налагодження контакту та надання підтримки;
- особливості роботи психолога з сім’ями;
- створення в громаді системи психологічної підтримки, яка відповідатиме потребам різних категорій сімей захисників та захисниць;
- перша психологічна допомога дітям та їх сім’ям під час війни;
- напрацювання власної стресостійкості, аналіз і турбота про себе з метою відновлення власного ресурсу.
До проведення навчань долучились працівники Департаменту соціальної та молодіжної політики обласної військової адміністрації, Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та Мобільного офісу «VeteranHub Вінниця».
Учасники навчання отримали корисну і важливу інформацію щодо особливостей соціальної підтримки захисників України та членів їх сімей (умови отримання сім’ями пільг, субсидій, державних соціальних допомог),про роль територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у забезпеченні матеріального та морально-психологічного стану захисників та захисниць України і способи їх взаємодії із сім’ями;щодо можливостей співпраці з Veteran Hub, який має ресурси та досвід роботи з учасниками бойових дій та членами їх сімей.
Подальшою програмою навчальних заходів, яку розроблено Вінницьким обласним центром соціальних служб за участі навчально-методичного центру психологічної служби системи освіти Вінницької області, передбачено цикл семінарів та супервізійних зустрічей для розгляду особливостей роботи з окремими категоріями сімей, опрацювання різних форм та інструментів роботи, обміну досвідом та професійної підтримки.