З початку року до Гайсинського районного управління поліції надійшло 24 повідомлення про вчинення шахрайських дій. З них по шістнадцяти - прийнятті законні рішення.
Відповідно до ст. 190 Кримінального кодексу України (шахрайство), карається позбавленням волі на строк до восьми років.
З початком розповсюдження коронавірусної інфекції, дедалі більше сфер перейшли на систему online. Сьогодні в мережі ми можемо придбати усе необхідне, що призводить до великої активності інтернет-шахраїв.
Найбільш розповсюдженою серед шахраїв є схема купівлі-продажу товарів на сайтах, інтернет-магазинах та соціальних мережах. Схема працює насупним чином: зловмисник реєструється на інтернет платформі для продажу товарів під вигаданим іменем. Вказує тимчасовий номер телефону, прив’язує його до месенджерів, назвавши себе вигаданим іменем з прив’язкою до товару та місця. Після чого пропонує неіснуючий товар за ціною, нижчою ринкової. Отримавши оплату чи завдаток, злочинці вимикають телефон, або блокують покупця.
Також, поширеним є шахрайство, що полягає у функціонуванні сайтів-двійників. Сторінка, яку ви відвідуєте, візуально виглядає як справжня: має ту ж кольорову гаму, містить приблизно ту ж саму інформацію, що й офіційний сайт, однак у гіперпосиланні вказані зайві букви або цифри. Оплативши товари чи вказавши власні персональні дані на сайті-двійнику, ви потрапляєте у пастку шахраїв. Необхідні вам товари чи послуги можете отримати не якісні або взагалі не отримати. Натомість, ваші персональні дані можуть бути використані шахрайських цілях. Тому перед введенням своїх даних переконайтеся, що ви точно перебуваєте на офіційному сайті.
Не варто довіряти дзвінкам із повідомленнями на кшталт «Ваш родич потрапив в аварію, необхідні гроші» – випадки такого типу повідомлень також непоодинокі. Гроші вимагають сплатити терміново, оскільки нібито це питання життя і смерті. Людина, отримавши повідомлення такого змісту, починає панікувати та намагається допомогти своєму родичу і у стресовому стані перераховує кошти на вказаний рахунок. З часом виявляється, що все в порядку, а автор повідомлення більше не виходить на зв’язок. В такому випадку варто діяти розсудливо, так як необачність може призвести до втрати ваших заощаджень.
Повідомлення нібито від банківських установ про блокування вашого рахунку, припинення хакерських атак, продовження терміну дії банківської карти, тощо. Не передавайте нікому дані своєї банківської картки, особливо CVV та PIN-код, а також одноразові паролі з SMS. Пам’ятайте, що навіть працівник банку ніколи не спитає таку інформацію. У жодному разі не повідомляйте даних щодо ваших банківських карт та рахунків стороннім людям.
В період активного збору врожаю, поліція також звертає вашу увагу. Не будьте занадто довірливими! Псевдо менеджери по закупці врожаю, можуть цим скористатись. Здійснюйте реалізацію продукції лише перевіреним закуповувачам, так як не виключається можливість часткової або повної втрати коштів за зібраний вами врожай.
Поліція вкотре закликає громадян діяти обдумано, та радить:
- здійснюйте покупки лише на перевірених інтернет-ресурсах;
- користуйтеся доставкою з післяоплатою;
- перевіряйте інформацію, яку вам повідомляють незнайомці по телефону;
- в жодному разі не повідомляйте ПІН-код та CVV2 своєї банківської карти, а також логін та пароль для доступу в інтернет-банкінг;
- не розголошуйте свої персональні дані картки, навіть якщо Вас про це просить працівник банку. Самостійно зателефонуйте у відділення або на гарячу лінію банк. Якщо фінансовій установі, дійсно, потрібна якась інформація, повідомте її під час особистої зустрічі в офісі.
Якщо ви стали жертвою шахраїв, негайно повідомте про це у поліцію!