Про підготовку до проведення у Вінницькій області вакцинації від COVID-19 доповіла сьогодні, 15 лютого, в ході апаратної наради директор Департаменту охорони здоров’я та реабілітації облдержадміністрації Ольга Задорожна.
За її словами, координація процесу впровадження вакцини від коронавірусної хвороби COVID-19 та проведення кампанії з вакцинації здійснюється оперативним штабом Міністерства охорони здоров’я України з реагування на ситуації з поширення інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом вакцинації. Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 24 грудня 2020 року № 3018 затверджено Дорожню карту з впровадження вакцини від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, і проведення масової вакцинації у відповідь на пандемію COVID-19 в Україні у 2021-2022 роках.
Дорожню карту підготовлено за участі національних і міжнародних партнерів у сфері громадського здоров’я та імунізації, Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики, державних органів виконавчої влади та розглянуто на засіданні оперативного штабу Міністерства охорони здоров’я України з реагування на ситуації з поширення інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом вакцинації. Відповідно до інформації Міністерства охорони здоров’я України вакцини закуповуються коштом міжнародних організацій в межах програми COVAX та коштом державного бюджету. Дорожньою картою передбачено 5 етапів проведення вакцинації.
«На першому етапі вакцинуватимуться медичні працівники та персонал, які працюють у закладах охорони здоров’я, де надають стаціонарну допомогу хворим на коронавірусну хворобу COVID-19, працівники мобільних бригад для вакцинації, люди в інтернатних закладах, будинках для людей похилого віку та працівники таких закладів. Під час першого етапу вакцинації будуть залучені також військовослужбовці (включаючи Збройні Сили України та Національну гвардію України), які беруть участь в операції Об’єднаних сил на Сході України», – повідомила Ольга Задорожна.
Посадовиця також зазначила, що другий етап передбачає імунізацію медичних працівників та персонал, які працюють у закладах охорони здоров’я що надають стаціонарну допомогу іншим хворим (включаючи первинну медичну допомогу, працівників системи громадського здоров’я тощо), вакцинуватимуть людей віком від 80 років.
Третій етап передбачає, що вакцинація торкнеться людей віком від 65 до 69 років та від 70 до 79 років, працівників критично важливих структур державної безпеки, працівників сфери освіти.
Четвертий етап залучатиме до вакцинації людей віком від 60 до 64 років, дорослих (віком від 18 до 59 років) із супутніми захворюваннями, які знаходяться у групі ризику щодо розвитку ускладнень та настання смерті в зв’язку із захворюванням на COVID-19. Вакцинуватимуть й інші категорії населення та професійні групи, які знаходяться у групі ризику щодо інфікування коронавірусною хворобою COVID-19, а також громадян України, які проживають на тимчасово окупованих територіях. Також імунізація торкнеться осіб, які перебувають у місцях обмеження волі або слідчих ізоляторах, та працівників місць обмеження волі.
П’ятий етап стосується вакцинації дорослих, (віком від 18 та старше) за виключенням тих, які мають супутні захворювання, які знаходяться у групі ризику щодо розвитку ускладнень та настання смерті в зв’язку із захворюванням на коронавірусну хворобу COVID- 19, а також громадян України, які проживають на тимчасово окупованих територіях.
Вакцинація здійснюватиметься мобільними бригадами з імунізації в тимчасових стаціонарних пунктах щеплень, які створюються на базі закладів охорони здоров’я первинного рівня, та в пунктах щеплень на базі закладів охорони здоров’я ІІ та ІІІ рівнів надання медичної допомоги.
Оперативною групою проведено відповідну підготовчу роботу: визначено осіб, відповідальних за матеріальні питання (рух і управління медичними імунобіологічними препаратами – вакцинами), та внесення відповідних даних до інформаційної системи MedData під час вакцинальної кампанії, за здійснення фармаконагляду на рівні кожного закладу охорони здоров’я, залученого до процесів проведення вакцинації; проведено інвентаризацію холодильного обладнання на обласному та районних рівнях; сформовано 20 мобільних бригад для проведення вакцинації на 1 та 2 етапі, до яких залучено 121 працівник первинки (20 водіїв, 41 лікар, 60 медичних сестер), на наступні етапи сформовано додатково 34 бригади, які будуть задіяні у разі потреби. З 15 лютого розпочато навчання медичних працівників чотирьох мобільних бригад; створено 134 тимчасових стаціонарних пункти щеплення (перелік додається); проведено процес планування вакцинації цільових груп на першому та другому етапах.
На Вінниччині кількість тих, хто підлягає вакцинації на першому етапі, становить 9390 чоловік. Орієнтовна кількість осіб на другому етапі – 88 653 людини.
Фахівцями Департаменту та Вінницького обласного центру громадського здоров’я проводиться активна робота з популяризації вакцинації проти коронавірусної інфекції серед медичних працівників та населення області. Медичні працівники області беруть участь у навчальних семінарах з питань вакцинації, які організовані Міністерством охорони здоров’я, експертами ЮНІСЕФ в Україні, Громадською організацією «Батьки за вакцинацію».
За інформацією МОЗ України, в область наприкінці лютого має надійти 2 вакцини проти COVID-19: Pfizer–BioNTech (РНК вакцина), виробництво США та Oxford-AstraZeneca (вірусно векторна вакцина), виробництва Великобританії. Доставка вакцини Pfizer–BioNTech в область здійснюватиметься логістичною компанією SAFEMed при температурі -70о. Логістична компанія залишає вакцину на обласному складі в спеціальних контейнерах, де зберігається температура -70о близько однієї доби. Після вилучення вакцини з контейнера, вона може зберігатися при температурі +2 - +8о протягом 5 діб, тому вакцина в область буде завозитися обмеженими партіями. Заявка області буде уточнюватись щочетверга на наступний тиждень.
З 15 лютого ДУ «»Центр громадського здоров’я України» за підтримки ВООЗ, ЮНІСЕФ розпочато навчання медичних працівників 4-х мобільних бригад (20 осіб) з Вінницької області з питань введення вакцин, вимог щодо дотримання «холодового ланцюжка» тощо.