В умовах глобальної пандемії COVID-19 та сезону гострих респіраторних вірусних захворювань медичним працівникам необхідно дотримуватися профілактичних заходів, щоби захистити себе, запобігти інфікуванню та передачі збудника інфекції. До таких заходів, насамперед, відноситься використання засобів індивідуального захисту (ЗІЗ).
При проведенні догляду за пацієнтами ЗІЗ використовуються окремо або в комбінації. У медицині їх застосовують для захисту слизових оболонок, дихальних шляхів, шкіри та одягу від контакту зі збудниками інфекції. ЗІЗ обирають з огляду на характер взаємодії з пацієнтом та потенційний шлях інфікування.
Так, наприклад, халати захисту від інфекційних агентів (ХЗІА) одягають, щоби захистити руки, відкриті ділянки тіла й одягу працівника від забруднення кров’ю, іншими біологічними рідинами та потенційно інфікованими матеріалами.
Рукавички використовуються у випадках, якщо передбачуваний прямий контакт із кров’ю або іншими біологічними рідинами, слизовими оболонками та потенційно інфікованими матеріалами. Також рукавички надягають при прямому контакті з пацієнтами, які колонізовані або інфіковані патогенами, що передаються контактним шляхом та при роботі з очевидно або потенційно забрудненим обладнанням, яке використовується при догляді за пацієнтами та поверхнями.
Вибір захисних окуляр чи щитка залежить від умов, у яких такий захист необхідний, наявних/використовуваних інших ЗІЗ та потреб у ширині поля зору. Особисті окуляри й контактні лінзи не вважаються ЗІЗ.
Маски надягаються медичними працівниками для їх захисту під час контакту з пацієнтами та/або біологічними виділеннями від них та при виконанні процедур і маніпуляцій, що вимагають стерильності.
Респіратори необхідно використовувати лише після проходження тесту на щільність прилягання до обличчя (фіт тестування), зокрема:
- в ЗОЗ, що надають допомогу хворим на туберкульоз;
- під час надання допомоги: в умовах палати ізоляції пацієнтів з аерогенною інфекцією; пацієнтам із підозрою/підтвердженими кором, незалежно від імунного статусу, а також із підозрою/підтвердженою вітряною віспою, якщо відсутні вакцинації, набутий унаслідок перенесеної хвороби імунний захист або якщо вакцинальний статус медичного працівника невідомий; пацієнтам на інфекційне захворювання з переважно або зрідка повітряним шляхом інфікування, за умови довготривалого контакту та відсутності ефективної деконтамінації повітря;
У ході виконання аерозольгенеруючих процедур у пацієнтів з інфекційними захворюваннями, для яких характерний повітряний шлях інфікування або з невідомими шляхами передавання/інфікування.
Пам’ятайте, що для правильного використання та зниження ризиків інфікування необхідно знати послідовність надягання ЗІЗ. Їх надягають у такій послідовності: халат → маска чи респіратор → захисні окуляри або щиток → рукавички.
Також, нагадуємо:
ЗІЗ, які використовуються медичними працівниками у своїй роботі, повинні відповідати Державним стандартам України.
Керівник закладу охорони здоров’я або закладу соціального захисту забезпечує наявність і запас ЗІЗ та проводить навчання працівників щодо їх використання на робочих місцях.
Медичні працівники мають вміти користуватися ЗІЗ, оцінювати де саме і які ЗІЗ використовувати.
Докладніше про використання ЗІЗ медичними працівниками тут: https://bit.ly/3sqq6P3
Правила одягання та зняття ЗІЗ: https://bit.ly/39A1CKH
Ознайомитися з ДСТУ для засобів індивідуального захисту можна ознайомитися тут: https://bit.ly/3srIqHC