Збереження мережі районних закладів охорони здоров’я та забезпечення їх безперебійної роботи – питання номер один на порядку денному в контексті територіальної організації влади в умовах нового адміністративно-територіального устрою.
Про це сьогодні наголосили на спільній нараді Міністерства розвитку громад та територій і Міністерства охорони здоров’я з обласними державними адміністраціями та асоціаціями органів місцевого самоврядування.
Триває процес передачі медзакладів, які були у спільній власності територіальних громад районів і якими опікувалися районні ради, у комунальну власність громад.
За даними облдержадміністрацій, які були озвучені на нараді, цей процес проходить без особливих складнощів – районні ради приймають рішення про передачу медзакладів у комунальну власність громад, а громади приймають рішення про прийняття такого майна. Як правило, районні лікарні переходять у комунальну власність тих громад, на території яких вони розташовані. Проте є кілька випадків відмови громад приймати районні лікарні через побоювання, що місцевий бюджет не витримає такого фінансового навантаження.
У Міністерстві охорони здоров’я та Національній службі здоров’я запевнили, що комунальні медичні заклади будуть отримувати фінансування за раніше укладеними зі Службою договорами. А громади мали б профінансувати утримання будівель лікарень, комунальні послуги.
«Національна служба здоров’я фінансує всі комунальні некомерційні заклади охорони здоров’я за кошти державного бюджету. Вартість комунальних послуг складає близько 8 % від бюджету лікарні. Громада має розуміти, що маючи лікарню на своїй території, вона дає робочі місця, вона має змогу забезпечити людям необхідні медичні послуги, вона отримує податок на доходи фізичних осіб, які сплачують працівники лікарні», - зазначила Ірина Микичак, заступниця Міністра охорони здоров’я.
Вона також закликала громади не змінювати статус медзакладів при їх переході у комунальну власність і максимально зберегти медичний персонал.
Директор Аналітичного центру Асоціації міст України Ярослав Рабошук нагадав, що у Державному бюджеті на 2021 рік передбачено додаткову дотацію на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я.
«Обласні державні адміністрації мають визначити порядок розподілу цієї дотації між бюджетами місцевого самоврядування. На нашу думку, процес передачі майна та закладів охорони здоров’я на базовий рівень піде швидше, якщо територіальні громади будуть бачити фінансовий ресурс додаткової дотації, який вони отримають для надання медичних послуг», - сказав Ярослав Рабошук.
Заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода наголосив на необхідності допомогти громадам правильно організувати процес, щоб медичні заклади працювали безперебійно і мали необхідні умови надавати людям вчасно якісні медичні послуги.
«Для багатьох новостворених місцевих рад деякі організаційні питання є складними, тому їм потрібно допомогти. Обласні державні адміністрації отримали урядове доручення моніторити процес передачі районних медзакладів громадам. Так ми будемо розуміти, які і де виникають проблеми, щоб допомогти у їх вирішенні. Завдання для всіх нас – зберегти медичну мережу районного рівня і розвивати її. Скрізь люди повинні мати доступ до якісних медичних послуг», - сказав В’ячеслав Негода.
Раніше «Децентралізація» публікувала алгоритм дій комунальних закладів охорони здоров’я та їх власників - органів місцевого самоврядування (районних рад, які представляли спільні інтереси територіальних громад ліквідованих районів, території яких включені до складу новоутвореного району), який визначила Національна служба здоров’я України.
Нагадаємо, 21 грудня о 10:00 відбудеться відкритий діалог «Новий адмінтерустрій – нова система управління: алгоритм дій комунальних медичних закладів та їх власників». До участі у відкритому діалозі, який відбудеться у онлайн-форматі на платформі Zoom, запрошуються представники місцевого самоврядування та районних медичних закладів. Деталі - ТУТ
https://decentralization.gov.ua/news/13096