15 грудня 2020 року під керівництвом голови Вінницької ОДА Сергія Борзова у Гайсинському районі відбувся практичний семінар-нарада з питань реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади після місцевих виборів – 2020 року. Голів громад у Гайсині навчали ефективній роботі в умовах адміністративної реформи.
Голова ОДА Сергій Борзов провів нараду у другому, за чисельністю громад, районі області. Тепер Гайсинський район – це 14 громад: Бершадська міська, Гайсинська міська, Дашівська селищна, Джулинська сільська, Краснопільська сільська, Кунківська сільська, Ладижинська міська, Ободівська сільська, Ольгопільська сільська, Райгородська сільська, Соболівська сільська, Теплицька селищна, Тростянецька селищна та Чечельницька селищна громада.
Участь в семінар-нараді взяли також Головашич Людмила Володимирівна – голова Гайсинської райдержадміністрації, Савчук Віталій Володимирович– голова Гайсинської районної ради, Гук Анатолій Ілліч –Гайсинський міський голова, Заболотна Наталя Михайлівна - перший заступник Голови облдержадміністрації, Горба Олександр Григорович – начальник управління бюджетної політики Департаменту фінансів облдержадміністрації, Луців Ігор Сергійович – заступник начальника Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, Шаповалов Євгеній Олегович – експерт Всеукраїнської Асоціації об’єднаних територіальних громад, Кавунець Андрій Володимирович – радник Голови Вінницької облдержадміністрації, Мельник Олександр Васильович – заступник директора Департаменту соціальної та молодіжної політики облдержадміністрації, Калєтнік Анатолій Миколайович – начальник управління розвитку соціальних послуг та взаємодії з об’єднаними територіальними громадами Департаменту соціальної та молодіжної політики облдержадміністрації, Шарий Андрій Ярославович – начальник відділу методології та організації бюджетного процесу в об’єднаних територіальних громадах Департаменту фінансів облдержадміністрації, Швед Руслан Володимирович – начальник управління землеустрою та охорони земель Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, Паничук Богдан Миколайович – головний спеціаліст відділу представництва в судах та інших органах юридичного управління Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області та представники районних адміністрацій та громад.
На початку зустрічі керівник регіону виконав приємну місію – нагородив Почесною грамотою облдержадміністрації та обласної Ради учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Володимира Мищенка.
«Вчора в Україні згадували і вшановували тих, хто врятував світ від катастрофи. Серед них і Володимир Павлович. Дякую Вам за те, що зробили. Рятуючи інших, Ви втратили своє здоров’я. Заради усіх нас», – зазначив Сергій Борзов.
Звертаючись до присутніх, голова ОДА зазначив: «Всі ви почали роботу в новому форматі – в нових межах та нових повноваженнях. Формування територій нових громад та районів завершилось. Вступив в дію закон 1009-ІХ.
Він чітко визначив правонаступництво громад і районів, розподіл їх повноважень та умови передачі майна з районів в громади».
Водночас, за словами керівника регіону, на рівні області обласна державна адміністрація і надалі продовжує виконувати всі передбачені законом функції та реалізовувати делеговані повноваження. Відтак, вкрай важливо налагодити ефективну співпрацю – обласної державної адміністрації, районних державних адміністрацій, районних рад та громад задля оперативного вирішення всіх питань.
«Саме тому облдержадміністрація започаткувала абсолютно новий формат роботи з громадами. Одночасно з зустріччю керівництва області, району та громад проходять ще три робочих зустрічі. Окремо працюють спеціалісти з фінансів, соціальної сфери та землевпорядкування. З ними працюють спеціалісти профільних структур обласної державної адміністрації та Держгеокадастру. Зустріч в такому форматі проходить вже в третьому районі області. Сподіваюсь, стануть регулярними надалі», – зауважив Сергій Борзов.
За словами посадовця, головна проблема сьогодні – це пандемія коронавірусу. Так, в області вдалося суттєво покращити ситуацію із забезпеченням ліжками для лікування хворих на коронавірус.
«Півроку, як я на посаді голови Вінницької обласної державної адміністрації, тому можу сказати, що нам разом вдалось зрушити статистику з мертвої точки. В червні в області мали лише 386 ліжок для хворих на коронавірус, а зараз – 2479, з яких 1694 забезпечено киснем. Але зупинятись не маємо права - пандемія триває. Окремо прошу звернути вашу увагу на дотримання всіх карантинних обмежень, в тому числі – і в період посиленого карантину, який очікується на початку січня 2021 року», – зазначив Сергій Борзов.
Щодо забезпечення ефективної роботи органів місцевого самоврядування, голова ОДА зауважив: «Наша спільна мета – це забезпечення потреб мешканців і надання якісних послуг. Першочергове питання - формування бюджету громад на 2021 рік. Фахівці облдержадміністрації проаналізували всі необхідні дані, які ми надамо вам для підготовки проекту бюджету. Громади мають увійти в 2021 рік з якісними бюджетами розвитку. Друге та не менш важливе – забезпечення якісних соціальних послуг в громадах. Незабаром всі функції з обробки документів та надання соціальних послуг повністю перейдуть в громади. Розумію, наскільки це важливе питання з огляду на очікуване посилення карантинних обмежень. Жителі Вінниччини у жодному разі не повинні відчути проблем протягом цього перехідного періоду».
В контексті забезпечення якісних соціальних послуг в громадах перша заступниця голови ОДА Наталя Заболотна повідомила, що з 1 січня 2021 року органи соціального захисту РДА втрачають право на прийом документів для призначення пільг, соціальних допомог та субсидій. Прийом документів відбуватиметься тільки через пошту або в електронній формі. А з 1 березня 2021 року заяви з необхідними документами приймаються посадовими особами виконавчих органів рад або через ЦНАП виключно з формуванням електронної справи через ПК «Соціальна громада».
«Програмний комплекс «Соціальна громада» -- це фактично інструмент для опрацювання документів мешканців, які звертаються до вас, фронтофісами і їх перенаправлення на бекофіси в районні управління соціального захисту населення», – наголосила посадовиця.
Наталя Заболотна також повідомила, що Мінсоцполітики дослухалося до пропозиції Вінницької обласної державної адміністрації, і з 1 січня програмний комплекс «Соціальна громада» буде безкоштовним для користування громадами.
«Ми відкриті до співпраці та зацікавлені в тому, щоби кожен мешканець Вінниччини отримував якісні соціальні послуги вчасно. Сьогодні покладено старт гарній, професійній роботі у сфері соціального захисту населення на теренах Вінниччини. Готові індивідуально консультувати кожну громаду, якщо це буде потрібно», – запевнила Наталя Заболотна.
Про формування бюджету громад на 2021 рік присутнім розповів заступник директора Департаменту фінансів облдержадміністрації – начальник управління бюджетної політики Олександр Горба.
Стосовно процедури передачі земель державної власності у комунальну власність громад інформувавм заступник начальника Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області Ігор Луців.
Про основні моменти територіальної організації влади на місцях та процедуру передачі майна із спільної власності територіальних громад району до комунальної власності громад розповів Експерт Всеукраїнської Асоціації ОТГ Євгеній Шаповалов.
Радник Голови Вінницької обласної державної адміністрації Андрій Кавунець проінформував про формування ефективної системи управління в громадах, планування та оптимізація систем надання послуг.
В ході наради голова ОДА Сергій Борзов повідомив, що наразі активно триває процес передачі в громади земельних ресурсів. За його словами, передача землі в комунальну власність громад має забезпечити наповнення місцевих бюджетів і дасть можливість працювати з бізнесом та інвесторами.
Посадовець також зазначив, що розпочато процес передачі майна з районів в громади. Закон передбачає передачу всього майна з району в громади до 1 липня 2021 року.
«Важливим є формування ефективних систем управління в громадах. Досвід показує, що найбагатша громада без ефективної системи управління мало на що здатна. Громада має провести аналіз потреб своїх мешканців і створити відповідну структуру управління. Управляти повинні ефективні управлінці. Ваше завдання – підібрати спеціалістів. Це найбільш актуальні питання сьогодні. Ще багато виникатиме в інших галузях. Ми готові надати всю необхідну підтримку. Наше спільне завдання – ефективна робота на благо мешканців громад. Наш пріоритет – співпраця та готовність надати всю необхідну підтримку, для досягнення такої якості життя у громадах Гайсинського району, щоб люди бачили: децентралізація – це успіх», – зауважив керівник регіону.