У технологіях вирощування сільськогосподарських культур виключно важливе значення має якість насіння, тому перед галуззю насінництва стоїть завдання – впровадження нових високопродуктивних, стійких до несприятливих погодно-кліматичних умов
і захворювань сортів, що дасть можливість збільшити врожайність і виробництво сільськогосподарських культур.
Встановлено, що одним із важливих факторів у формуванні врожайності та посівних якостей насіння є біологічні особливості сортів.
Сорт, як біологічна система, у польових умовах завжди зазанає дії нерегульованих факторів. Різний потенціал продуктивності сортів і зміна природно–кліматичних умов зумовлюють необхідність досліджень щодо встановлення ефективності застосування різних строків сівби, норм висіву насіння, доз азотних підживлень, їх впливу на врожайність та якість насіння.
Показник частки українського насіння в Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в України коливається в залежності від культури. Культури, що є традиційними для України та мають розвинену селекційну школу, займають більшу частку, такі як озимі злаки, бобові круп’яні. Культури, які не є традиційними для України, представлені переважно іноземною селекцією.
Причиною орієнтації українських аграріїв на насіння іноземної селекції таких культур, як кукурудза, ріпак та соняшник, є висока собівартість виведення даних культур для національних виробників насіння.
Ввезення на територію України та вивезення за її межі зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин, не включених до Реєстру сортів рослин України та/або Реєстру сортів рослин ОЕСР, можуть здійснюватися для селекційних, дослідних робіт і експонування суб’єктами насінництва та розсадництва лише на основі підтвердження. Повноваження видавати підтвердження належить Держпродспоживслужбі. Порядок видачі підтвердження або відмови в його видачі, переоформлення, видачі дубліката чи анулювання підтвердження встановлюється Кабінетом Міністрів України затверджено Урядом 5 жовтня 2016 року постановою за № 691.
Що ж таке підтвердження?
ПІДТВЕРДЖЕННЯ НА ВВЕЗЕННЯ В УКРАЇНУ ТА ВИВЕЗЕННЯ З УКРАЇНИ НАСІННЯ І САДИВНОГО МАТЕРІАЛУ, НЕ ВНЕСЕНОГО ДО РЕЄСТРУ СОРТІВ РОСЛИН УКРАЇНИ ТА/АБО ДО РЕЄСТРУ СОРТІВ РОСЛИН ОРГАНІЗАЦІЇ ЕКОНОМІЧНОГО СПІВРОБІТНИЦТВА ТА РОЗВИТКУ ДЛЯ СЕЛЕКЦІЙНИХ, ДОСЛІДНИХ РОБІТ І ЕКСПОНУВАННЯ, – документ, що видається центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику щодо державного нагляду (контролю) у сфері насінництва та розсадництва- Держпродспоживслужбою, та надає право на ввезення на територію України та вивезення за її межі зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин, не включених до Реєстру сортів рослин України та/або Переліку сортів рослин ОЕСР, для селекційних, дослідних робіт і експонування суб’єктами насінництва та розсадництва.
Видача підтвердження, його переоформлення та видача дубліката здійснюються безоплатно.
Зразки насіння і садивного матеріалу, що ввозяться в Україну або вивозяться з України для селекційних, дослідних робіт і експонування суб’єктами господарювання, не підлягають сертифікації. Карантинний огляд зазначених зразків здійснюється безоплатно.
Отримати дане підтвердження мають право лише ті суб’єкти насінництва, діяльність яких згідно з установчими документами пов’язана з селекційними, дослідними роботами і експонуванням. Суб’єкт насінництва та розсадництва повинен забезпечити використання зразків насіння і садивного матеріалу, що ввозяться на територію України для селекційних, дослідних робіт і експонування, відповідно до призначення.
Суб’єкт господарювання, який отримав підтвердження, до 1 лютого року, наступного за роком, в якому здійснено ввезення в Україну зразків насіння і садивного матеріалу для селекційних, дослідних робіт і експонування, зобов’язаний письмово повідомити Держпродспоживслужбу України про фактичний обсяг ввезених зразків насіння і садивного матеріалу та їх подальше використання (місце вирощування та обсяги отриманого врожаю).
Контроль за використанням зразків насіння і садивного матеріалу, що ввозяться для селекційних, дослідних робіт і експонування, а також за врожаєм, отриманим з таких зразків, здійснюється Держпродспоживслужбою або за її дорученням – відділом контролю в насінництві та розсадництві управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Вінницькій області .
Дана стаття має лише інформаційний та роз’яснювальний характер.