Протягом епідсезону 2019-2020 років в районі перехворіли на ГРВІ, в тому числі грип, 5832 особи. Збудник грипу – вірус, яким можна заразитися через предмети побуту, якими користувався хворий, через потиск руки, поцілунок.
Основні симптоми недуги – підвищення температури тіла, кашель, головний біль, біль у м'язах, суглобах, животі, очних яблуках, сльозотеча, утруднення носового дихання, біль у горлі, в окремих випадках – блювота і пронос. У важких випадках можуть з'являтися носові кровотечі, судоми, короткочасна втрата свідомості.
Грип небезпечний своїми ускладненнями: бронхіт, пневмонія (причина більшості летальних випадків); ускладнення з боку верхніх дихальних шляхів і ЛОР-органів; ускладнення з боку серцево-судинної системи; ускладнення з боку нервової системи, загострення хронічних захворювань.
З усіх відомих засобів запобігання цій хворобі жоден досі не був ефективним, крім профілактичних щеплень, які необхідно проводити в передепідемічний період. Імунітет після введення вакцини формується через 7-14 днів та дозволяє попередити розвиток важких ускладнень. Сучасні вакцини - «Ваксигрип», «Флюарікс», «Інфлувак», «Джі Сі Флю».
В інших випадках треба застосувати засоби неспецифічної профілактики: інтерферон, оксолінова мазь, амізон, аміксим, екстракт ехінацеї. Захисні сили організму можна посилити, якщо в цей період вживати багато вітаміну С. Він є в сирій та квашеній капусті, яблуках, горіхах, шипшині. Здоровий спосіб життя, загартовування, повноцінне харчування, вживання овочів та фруктів, свіжих часнику та цибулі збільшують стійкість організму до вірусу. Рекомендується вживати полівітаміни і окремо вітамін С, уникати переохолодження і спілкування з хворими людьми.
При перших ознаках хвороби хворого необхідно ізолювати, надати окремі ліжко, білизну, рушник, посуд і викликати лікаря. У приміщенні, де він перебуває, необхідно щодня проводити вологе прибирання, провітрювати не менше 3-4 разів на добу. Посуд і предмети догляду кип'ятити чи поливати окропом.
У період хвороби велике значення має довільне пиття: теплі підкислені вітамінізовані компоти, потогінні чаї з плодами малини, калини, липового цвіту, а також препарати, що полегшують відкашлювання.
Не забувайте: грип – серйозне захворювання. Воно потребує уваги як медичних працівників, так і самих хворих, їхніх родичів та близьких. Не жартуйте з грипом! Бережіть здоров'я своє та людей поруч із вами.
За інформацією Валерія ШМАЛІЯ, лікаря-епідеміолога КНП «Гайсинська ЦРЛ ГРР».