За даними УкрГідрометцентру, найближчими днями в Україні утримається надзвичайний рівень пожежної небезпеки, що створює передумови для збільшення кількості загорянь у природних екосистемах. Зазвичай, причинами масштабних пожеж є наслідки людської легковажності та навмисні підпали.
Так, днями на Волині, рятувальники разом із головним інспектором екологічної інспекції здійснили профілактичний рейд на території Зимнівської об’єднаної територіальної громади. У селах Зимне, Селець, Хобултова, Житані, Жовтневе Володимир-Волинського району учасники рейду спілкувалися із місцевим населенням, нагадували громадянам про адміністративну відповідальність за випалювання сухостою, стерні та будь-яких пожнивних залишків. Свідомі селяни дослухалися порад рятувальників та еколога, але були й такі, які вирішили, що під покровом ночі їх підпалів сухої рослинності не буде видно. Тож троє мешканців Володимир-Волинського району однієї ночі були спіймані «на гарячому» та нестимуть відповідальність.
Водночас у Липовецькому районі Вінницької області відбувся черговий спільний рейд рятувальників, лісівників та журналістів щодо дотримання вимог правил пожежної безпеки у лісових насадженнях. Зокрема таку роботу проведено на території Турбівського дослідного лісництва. Фахівці ДСНС та лісівники двічі на тиждень обстежують насадження, а особливу увагу під час спільної профілактичної роботи звертають на дотримання вимог правил пожежної безпеки працівниками, задіяними на лісозаготівлі та відпочивальниками.
На Кіровоградщині, у ході профілактичного відпрацювання на території Олександрівського лісництва, працівник лісового господарства продемонстрував роботу нової системи відеоспостереження за лісовими масивами «AZIMUTH», що була встановлена на підприємстві. Це металева 48-метрова вежа, яка обладнана потужною камерою. Радіус охоплення – до 25 км, що дає можливість визначати місця виникнення пожежі та точні координати. Зображення виводиться на монітор у диспетчерську. Таким чином, модернізація лісгоспу дає змогу швидко виявляти та реагувати на найменший прояв займання в лісі.
Крім того, рятувальники нагадують, що на території країни триває зернозбиральна кампанія, тому питання дотримання протипожежних заходів у місцях збирання, переробки й зберігання зернових не втрачає своєї актуальності. У цей період за умов посушливої та вітряної погоди, навіть невеличке займання може спричинити виникнення масштабної пожежі на зернових полях й призвести до значних матеріальних збитків.
Тож, Державна служба України з надзвичайних ситуацій закликає громадян не провокувати пожежі на відкритих територіях та дотримуватися елементарних правил безпеки під час перебування у природних екосистемах.
Протягом пожежонебезпечного періоду забороняється:
- відвідувати хвойні ліси при оголошенні надзвичайної пожежної небезпеки 5-го класу;
- розводити багаття у лісі та лісопосадках;
- заїжджати автомобілем до лісу;
- палити, кидати у лісі та лісопосадках непогашені сірники або недопалки;
- залишати у лісі просочене бензином, гасом, мастилом або іншими горючими речовинами ганчір’я;
- полювати у лісі з використанням вогнепальної зброї;
- створювати смітники та спалювати відходи;
- спалювати стерню та післяжнивні залишки на сільськогосподарських полях;
Шановні громадяни! Якщо ви помітили займання в лісах, посадках та на відкритих територіях, негайно телефонуйте за номером «101». Пам’ятайте, що лише дотримання елементарних правил пожежної безпеки застереже від трагічних наслідків та матеріальних збитків.