Сказ – гостре інфекційне захворювання, яке характеризується тяжким ураженням нервової системи. Захворювання на сказ є смертельним, адже на протязі тисячоліть вона залишається невиліковною.
Це хвороба, яку можливо попередити, але неможливо вилікувати.
Основним джерелом інфекції є хижаки дикої фауни, в першу чергу червона лисиця, із-за росту її популяції в природі, почастішали випадки відвідування ними населених пунктів та контакту з домашніми тваринами, що говорить про приближення цієї небезпечної хвороби (сказу) до людини.
Заразитися сказом можна як при покусі хворою твариною, так при маніпуляціях з їх трупами, або предметами, що мали контакт з такими тваринами, наприклад: поріз при зніманні шкури з хворої на сказ тварини, попадання інфікованої слини чи крові на свіжу рану чи слизові оболонки.
Джерело інфекції – хворі тварини, які виділяють вірус з слиною на усіх стадіях хвороби. В поширенні хвороби значну роль відіграють бродячі собаки, коти та дикі м’ясоїдні (лисиці, вовки та ін.) У слині тварин вірус сказу з’являється за 10 днів до появи у неї перших ознак хвороби. Тому коли людину вкусила чи подряпала, на перший погляд, здорова тварина, необхідно обов»язково звернутися в медичну установу. Інкубаційний період хвороби складає від 7 днів до 3-5 місяців. Хвороба проявляється в різних клінічних формах. В тварин відмічається невластива їм поведінка.
Епізоотична ситуація щодо сказу на території області залишається стаціонарно неблагополучною. Станом на 20.07.2020 р.в області виявлено 139 випадків захворювання тварин, що становить 19,3% від досліджених, за аналогічний період 2019 року було зареєстровано 94 випадки захворювання тварин на сказ, що склало 14,2%.
Запобігти зараженню сказом можна, виконуючи наступні поради:
- утримуватись від контактів з дикими та безпритульними тваринами, у першу чергу це стосується дітей;
- виконувати правила та норми утримання домашніх тварин і поводження з ними;
- негайно повідомляти медичну та ветеринарну службу про випадки укусу або травмування собакою, котом чи хижою твариною людини, свійської чи домашньої тварини, а також доставляти в ветеринарну установу собак та котів, які покусали людей чи тварин, або заподіяли їм травми для огляду та карантинування протягом 10 днів, а також покусаних тварин для огляду та лікування;
- терміново інформувати державні установи ветеринарної медицини при підозрі у захворюванні тварин на сказ, а також в випадках нетипової, дивної їх поведінки (неспровокований напад на людей чи тварин, відсутність боязливості перед людиною у хижаків, надто збуджені, агресивні, дратівливі чи навпаки – занадто лагідні, мляві, недужі, кволі, напівпаралізовані тощо);
- своєчасно надавати собак, котів для здійснення обов’язкових щеплень проти сказу;
- забороняється, до огляду ветеринарним фахівцем, забивати тварин на м'ясо, якщо вони хворі або підозрілі в захворюванні на сказ;
- забороняється знімати шкури з трупів диких тварин, а також тварин у яких спостерігалась невластива поведінка до відстрілу.
Дбайте про своє життя! Дотримуйтесь порад медичних та ветеринарних фахівців.