Президентом Володимиром Зеленським був підписаний закон “Про внесення змін до Кодексу законів про працю України (щодо усунення норм, які порушують права та законні інтереси роботодавців України)" (№1233).
Метою цього закону є зменшення економічно необґрунтованих штрафних санкцій за порушення норм трудового законодавства України та зупинення процесу ліквідації малого та середнього бізнесу в Україні у зв’язку з застосуванням нищівних за своїм розміром штрафних санкцій.
В період карантину питання легалізації зайнятості населення та заробітної плати, як ніколи набуло актуальності, адже ні для кого не секрет, що від розміру заробітної плати залежить рівень соціального захисту людини. Легальна робота, належним чином оформлені трудові відносини між найманим працівником та роботодавцем - це «прозора» заробітна плата, лікарняні листки, відпускні нарахування, гідна пенсія. Легалізація зайнятості та заробітної плати – це важливий напрямок тісної співпраці працівників та роботодавців.
Так, допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору, оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків буде каратися штрафом у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення, а до юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, які використовують найману працю, та є платниками єдиного податку першої-третьої груп, застосовується попередження.
У разі повторного вчинення порушення протягом 2 років з дня його виявлення виводиться штраф у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати.
Недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці тягнутиме штраф у двократному розмірі мінімальної заробітної плати.
Порушення інших вимог законодавства про працю тягне за собою штраф у розмірі мінімальної заробітної плати за кожне таке порушення.
При сплаті юридичною або фізичною особою – підприємцем, яка використовує найману працю, 50% розміру штрафу протягом десяти банківських днів з дня вручення постанови про накладення штрафу за порушення вимог законодавства про працю, така постанова вважається виконаною.
У разі виконання припису центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, та усунення виявлених порушень, у визначені приписом строки заходи щодо притягнення до відповідальності не застосовуються.
За даними Гайсинського управління ГУ ДПС у Вінницькій області у 1 півріччі 2020 року збільшились надходження до місцевих бюджетів за рахунок:
- детінізації трудових відносин 101,1 тис.грн.;
- легалізації заробітної плати 39,4 тис.грн.;
- забезпечення дотримання суб’єктами господарювання діючого податкового законодавства при виплаті заробітної плати та інших доходів 18,3 тис.грн.;
- за рахунок забезпечення організації роботи по повному залученню до декларування громадян, які зобов’язані подати декларації 564,8 тис.грн.;
- за рахунок забезпечення дотримання суб’єктами господарювання чинного законодавства в частині нарахування заробітної плати працівникам не нижче законодавчо встановленого мінімального рівня 2,3 тис.грн.
- активізації роботи з ліквідації заборгованості зі сплати податків та зборів 651,5 тис.грн, в тому числі: ПДФО 255,5 тис.грн., плата за землю 396,0 тис.грн.
При виникненні питань щодо легалізації трудових відносин, дотримання законодавчо встановленого мінімального рівня заробітної плати звертатись в управління соціального захисту населення за тел.. (04334)22228.