Сьогодні, 21 липня, у Вінниці, за участі профільного заступника голови ОДА Ігоря Івасюка, відбулось перше засідання робочої групи зі стратегічного планування розвитку системи профтехосвіти області.
Зустріч організовано фахівцями програми ЕU4Skіlls, яка фінансується Європейським Союзом та його країнами – членами: Німеччиною,Фінляндією і Польщею.
Члени робочої групи ознайомились із результатами стратегічного аналізу системи профтехосвіти Вінниччини, визначивши її слабкі та сильні сторони та обговорили можливості і загрози для системи в цілому.
Організатори зустрічі підкреслили, що програма ЕU4Skіlls підтримує реформу професійно-технічної освіти в Україні з метою зробити навчання таким, що відповідає вимогам ринку праці та допомогти молоді реалізувати власний потенціал.
Програма має три основні цілі:
1.Підвищити ефективність реформи професійно-технічної освіти в Україні;
2.Покращити якість та привабливість професійно - технічної освіти (ПТО) та її відповідність вимогам ринку праці;
З.Модернізувати інфраструктуру та обладнання у вибраних закладах освіти.
У вступному слові до учасників зустрічі Ігор Івасюк зупинився на деяких специфічних аспектах професійно-технічної освіти нашої області.
«Загалом мережу складають 32 заклади професійно-технічної освіти, з яких 3 знаходяться - в установах виконання покарань. Близько 11 тисяч учнів навчаються у цих закладах. Загалом маємо 120 спеціальностей, 70% з них є інтегрованими. На моє переконання, ми створили досить ефективну мережу закладів професійно-технічної освіти, про що свідчить рівень працевлаштування, за яким Вінницька область є лідером в Україні»,- зазначив Ігор Івасюк.
Посадовець також додав ще один важливий показник - це кількість в області навчально-практичних центрів, які дають можливість застосовувати сучасні технології для отримання робітничої професії. Таких НПЦ на сьогодні в області -18.
«Крім того, галузь професійно-технічної освіти області не залишається осторонь всіх проєктів, які реалізуються на теренах України спільно з ЄС, свідченням цьому є наша участь у створенні центрів професійної досконалості на Вінниччині,- підкреслив Ігор Івасюк.- Сьогодні ми обговорюємо польський компонент цієї співпраці і хоч саме в цьому випадку проєкти невеликі, але наш досвід створення НПЦ показує, що навіть маючи невеликий бюджет, можна вийти на дуже гарний результат. Останній приклад – відкриття НПЦ у Немирові по навчанню зварювальників. Всі фахівці і керівництво країни констатували, що це один з найкращих і найсучасніших центрів відкритий на теренах України. Таким чином цей досвід є неоціненним з точки зору подальшої реалізації проектів з невеликими бюджетами, які можна успішно реалізовувати у Вінницькій області».
Варто зазначити, що реформа професійно-технічної освіти є однією з важливих реформ, які впроваджуються урядом України. Для успішної її реалізації, Міністерство освіти і науки розробило концепцію, яка є базовим документом для її впровадження у період до 2028 року.
Концепція реформи визначає процес децентралізації вкрай важливим для її впровадження у питаннях визначення повноважень в управлінні та фінансуванні навчальних закладів. Реформована система управління має допомогти закладам ПТО покращити якість та привабливість навчання та модернізувати інфраструктуру. Важлива роль у реформі відводиться співпраці з роботодавцями, їх залучення є важливим для того, щоб ПТО відповідала вимогам та потребам ринку праці.
«Тільки усі разом: обласна державна адміністрація – наші департаменти економіки і фінансів, департамент освіти і науки, спільно з керівниками навчальних закладів та обласною службою зайнятості - ми знаємо що саме потрібно реальному сектору економіки. Підтримка фахівців міжнародних проєктів, які ми реалізовуємо в області, нам дуже потрібна для досягнення цієї мети. Відповідно – наші діти будуть більш успішними, навчальні заклади матимуть перспективу, а економіка отримає якісних фахівців»,- підсумував Ігор Івасюк.