На виконання доручення Президента України затверджено постанову Кабінету Міністрів, згідно якої нараховується та виплачується соціальна допомога на кожну дитину, влаштовану в сім’ю патронатного вихователя.
Сімейний патронат допомагає дітям, які втратили батьків або чиї батьки чи особи, що їх замінюють не здійснюють своїх батьківських обов’язків унаслідок різних причин. Передбачається він і для дітей, які зазнали наслідків батьківської недбалості або жорстокого поводження і ризикують наразитись на це в подальшому . Держава влаштовує таких дітей на тимчасове проживання та виховання у професійні патронатні сім’ї.
Така форма сімейного догляду та виховання є альтернативою перебуванню дитини в інтернатному закладі. Відповідно до ситуації у кожному окремому випадку дитина, що перебувала під патронатом, або повертається до біологічної сім’ї, – у разі подолання чи мінімізації в ній наслідків складних життєвих обставин - або влаштовується на постійне перебування до інших форм сімейного виховання (усиновлення, опікунська чи прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу) чи до профільного інтернатного закладу.
Розмір соціальної допомоги становить 2,5 прожиткового мінімуму на дітей відповідного віку на місяць, для дітей з інвалідністю – 3,5 прожиткового мінімуму на дітей відповідного віку на місяць.
Розмір грошового забезпечення становить п’ять прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць.
Одночасно фахівці працюють із рідною сім’єю дитини, надають їй інтенсивну допомогу у подоланні складних життєвих обставин для повернення дитини у родину.
Патронатний вихователь – це спеціально підготовлений працівник, який за участі інших членів сім’ї, на договірній основі з уповноваженим закладом здійснює догляд, виховання дітей, тимчасово влаштованих у його сім’ю та несе відповідальність за їх життя та стан здоров’я під час перебування
Сім’я патронатного вихователя – це сім’я, в якій за згоди всіх її членів повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі. Патронатними вихователями можуть бути громадяни України, які перебувають у зареєстрованому шлюбі, мають досвід виховання дітей у сім’ї (окрім осіб, зазначених у статті 212 Сімейного кодексу України).
Сім’я патронатного типу бере на виховання дітей на свою житлову площу, відповідно у батьків повинен бути будинок або квартира, які відповідають кількості дітей, а також належне матеріальне забезпечення, крім того, що надається державою.
Дитина може знаходитись у сім’ї патронатного вихователя до трьох місяців, залежно від конкретних обставин та потреб дитини. В окремих випадках цей термін може бути подовжений до шести місяців. За цей період можна справді допомогти дитині: не тільки забезпечити теплу постіль свіжий борщик та чистий одяг, а й створити сприятливу атмосферу для її розвитку, навчання і реабілітації – а її сім’ї дати час відновитися та подолати складні обставини.
За свою роботу патронатний вихователь як співробітник уповноваженого закладу отримує офіційну заробітну плату. Окрім того на утримання дітей виплачується соціальна допомога.
Насамперед пріоритетним завданням для сімейного патронату – є повернення дитини до своїх рідних тата і мами. Сімейний патронат допомагає вразливим сім’ям подолати кризу і дозволяє багатьом дітям не втратити власних батьків.
Можливо і в нашому районі знайдуться родини, які виявлять бажання жертвувати чимось особистим заради чужої дитини, створивши для неї справжній сімейний затишок та обігріти теплом і любов’ю. Запрошуємо небайдужі сім’ї долучитися до справи!
За довідками звертатися в Гайсинський районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, за адресою: Вінницька область, м. Гайсин, вул. 1 Травня, 69 або за телефоном: (04334) 2-56-34.
Заступник директора – начальник відділу соціальної роботи Гайсинського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Колосовська Н.В. |