Інститутом інноваційної біоекономіки разом з Інститутом картоплярства, Інститутом кормів сільського господарства Поділля, Інститутом біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН реалізується проект «Українська картопля» за участю державних установ, сільгосппідприємств, господарств населення, комерційних партнерів.
Сформовано фонд насіннєвого матеріалу картоплі вітчизняної селекції популярних сортів Княгиня, Мирослава, Скарбниця, Околиця. Щедрик, Родина та інші трьох категорії якості. Оператор проекту Інститут інноваційної біоекономіки за договорами з учасниками проекту забезпечує організацію в регіоні розмноження оригінального насіннєвого матеріалу, виробництво сортової картоплі вітчизняної селекції, просування кінцевої продукції в торгові і соціальні споживчі мережі під торгівельною маркою «Українська картопля»
Основний акцент здійснюється на територіальні громади області, де є зацікавленість в освоєнні виробництва насіннєвої та продовольчої картоплі національних смакових якостей, які є виробниками насіння та продовольчої картоплі, в тому числі на присадибних ділянках. Для відпрацювання кластерного механізму кооперованого виробництва бажано задіяти в територіальній громаді площі від 1 га до 10 га, при цьому питома вага городників, які вирощують картоплю на ділянках від 5 до 50 соток, може складати від 50% площі.
Пропонується наступний механізм впровадження проекту «Українська картопля» в Вінницькій області в 2022р.:
- Координацію проекту здійснює Центр компетенції Національної платформи «Українська селекція», створений Інститутом інноваційної біоекономіки (надалі ИБ) на базі Інституту кормів та сільського господарства Поділля за адресою: с.Агрономічне. вул.Мічуріна, буд.1. Вінницький р-н., Вінницька обл.
тел: (050) 332-35-60, 332-35-65, 332-35-78
е-mail: bіоіnnоvаtіоn@ukr.nеt
- ІІБ здійснює придбання у Інституту картоплярства насіннєвого матеріалу і технологій щодо його вирощування. Насіннєвий матеріал розміщується на базах Хмільницького і Вінницького районів;
- ІІБ заключає з виробниками (підприємствами і групами городників-аматорів) договір контрактації з вирощування насіннєвої та продовольчої картоплі на сезон 2022р.:
- Під контрактацію на давальницьких умовах надасться насіннєвий матеріал картоплі трьох категорій в залежності від досвіду і побажання виробників із розрахунку: 3,5 тонни насіння на 1 га, або 35 кг на 1 сотку. Передача матеріалу здійснюється з баз зберігання за довіреністю, виданою ІІБ виробнику. Оформлення договорів, довіреності і накладних може здійснюватись представником інституту в с. Агрономічне і в м.Калинівка;
- ІІБ разом з оригінатором-Інститутом картоплярства забезпечують дорадчі послуги та надають технологічні засоби, необхідні для вирощування насіннєвої і продовольчої картоплі стандартної якості;
- Урожай насіннєвої і продовольчої картоплі береться під реалізацію ІІБ у виробників за цінами від 7 до 9 грн за І кг, в залежності від кількості і якості, що передбачено в договорах контрактації;
- ІІБ проводить маркетинг ринку, формує торгові і соціальні майданчики щодо реалізації сортової картоплі під брендом «Українська селекція», заключає договори з реалізації насіння на сезон 2023р. та здійснює постачання продовольчої продукції в торгові і соціальні мережі Києва, Вінниці, інших регіонів України.
За результатами впровадження проекту «Українська картопля» в Вінницькій області в 2022р. очікується:
- створення кластерної мережі з освоєння технологій, виробництва та реалізації високоякісної продукції картоплярства:
формування мережі базових виробників насіннєвого матеріалу і продовольчої картоплі вітчизняних сортів, визначення в територіальних громадах волонтерів-городників, які одержують акредитацію як учасники руху «Українська селекція» з вирощування картоплі, а також іншої продукції вітчизняної наукової школи;
- формування фірмової системи збуту продовольчої картоплі споживачам- цінителям національних традицій в споживанні картоплі і продуктів її переробки:
переходу з 2023р. на вирощування насіннєвого матеріалу картоплі на безвірусній основі за рахунок використання сучасних біофастплант-технологій, які забезпечать високу продуктивність і якість картопляної продукції.
Відродимо національні традиції вирощування і споживання картоплі!