16-го вересня минає рівно рік з того моменту, коли голова Гайсинської районної державної адміністрації Людмила Головашич, призначена Президентом України Володимиром Зеленським, приступила до виконання службових обов’язків. За цей рік гайсинчани відчули, що органи влади повернулися до них обличчям.
Адже двері кабінету Людмили Володимирівни завжди відкриті для відвідувачів, як вона і обіцяла з самого початку. Очільниця району не залишає наших громадян наодинці зі своїми проблемами, постійно вживає заходів особисто та ефективно впливає на органи місцевого самоврядування з метою покращення життя та побуту мешканців Гайсинщини.
Зроблено дуже багато. Перераховувати зроблене можна довго, але, як стверджує сама Людмила Головашич, попереду ще багато завдань і незавершених справ. Про це напередодні і поговорили з нею.
- Людмило Володимирівно, майже рік тому ви прийшли на Гайсинщину на посаду голови РДА. Що очікували тоді і наскільки виправдалися Ваші сподівання? Як взагалі можете охарактеризувати цей рік?
- Все чого дуже хотіла – довести свою ефективність та втілити хороші ідеї в державницьку інституцію. Я демократична людина, отже, демократія в стосунках, відвертість. Я інформаційно відкрита – й обіцяла бути такою і на посаді! Як це вдається, всі бачать: ми щодня звітуємо. Розповідаємо, пояснюємо. Такої прозорості, демократичності та комунікації влади з народом ще не було! Чи подобається це людям? Однозначно! Тепер цю планку треба тримати.
- За рік Ви ознайомилися із районом, побачили проблеми громад. Які з них вважаєте найболючішими і першочерговими?
- Я прийшла на кілька місяців – Гайсинський район був ще у старих межах. Тепер це нові межі, в які увійшли 14 громад. Ми не знайомилися із проблемами – ми їх вирішували! Був КОВІД, не вистачало кисню, три проекти «Великого будівництва» в районі. Адміністративна реформа, створення нових громад. Вибори… Навантаження щохвилини! Але є й результат!
Сьогодні лікарня, яку передали в громаду, має і запас кисню і може його виробляти, проведений кисневий трубопровід на всі поверхи. Із темного вузького коридору приймальне перетворилося в сучасне відділення! Такі результати варті й недоспаних ночей, і часу! А ще скільки сил забирало постійне переконування: це потрібно не лише Головашич, це потрібно нам усім! Не вірили, майже ніхто не вірив. Так і казали: «А що вона може?». А тепер кажуть: «О, змогла!». Я рада, що відродила в людях надію.
- Які з особисто поставлених вами цілей вдалося вже досягнути? Що вважаєте найбільшим досягненням?
- Найбільші наші досягнення – це чудові приймальні відділення в лікарнях Бершаді та Гайсина. Це ремонт моста. І їх попереду ще кілька (в Ободівці закінчуємо, в Ладижині починаємо). Далі дорога Р-33. Це закінчення реконструкції садочка в Гайсині. Це ліфти і майданчик в парку. Це безліч друзів. І величезне бажання притягнути в район більше коштів. З різних напрямків: інтернет-субвенція (в кожному селі доступний і швидкісний інтернет), Нова українська школа, поліцейські громади, розвиток лікарні з дитячим відділенням (сучасним!), школи потребують оновлення їдалень.
– Вінниччина, і Гайсинщина зокрема, – аграрний регіон. Як підвищити його потенціал? Як залучити інвестиції?
- Прозорість влади, чесність та відкритість – крок назустріч інвесторам. Але інвестор – це той, хто вкладає кошти і хоче заробити. Тут має бути чесність у стосунках: хороші чесні зарплати, сплата податків. Такі проєкти, як лікарня, садочок – це донорські кошти. Тобто вони вкладаються в район без мети отримати прибуток.
Аграрії сьогодні і завтра однозначно матимуть хороші прибутки й умови для розвитку, вони і є нашим внутрішнім інвестором. Адже від їхнього хисту, вміння залежить розвиток регіону. Ми вже маємо чудові приклади переробки продукції (молокозавод Villa Milk у Чечельницькій громаді). Наразі організувати та упорядкувати приватників і створити їм умови для реалізації сільськогосподарської продукції – це вкрай важливо.
- Чи відчуваєте підтримку та розуміння жителів району, керівництва області та держави в цілому?
- Звісно! Відчуваю шалену підтримку людей! Щодо керівництва області, то вони у нас теж часті гості – а це вже великий плюс. До нас приїздить не тільки голова ОДА, але й народні депутати: Ірина Борзова, Олександр Корнієнко, Роман Грищук.
– Болюче питання, яке хвилює жителів району – ремонт доріг. Розкажіть, будь ласка, яка ситуація з дорогами в районі.
- Ще раз! Ремонт доріг за програмою «Велике будівництво» будемо відстоювати, просити і вибивати, як можемо. Тут важлива саме народна підтримка! Якість нових доріг – на чільному місці. Тому її контролюємо. Стежимо. Щодо доріг у громадах, то тут ми за наповнення бюджетів на місцях. За підтримку з обласної ради! Адже там наші депутати мають активніше відстоювати наш район, а не лише вітати нас.
– Які результати роботи освітньої та культурної галузей у районі, що зроблено з питань соціального захисту дітей та розвитку спорту?
- Тут я можу прозвітувати лише за кілька місяців – коли ці об’єкти були в районі. Але з січня – це все передане на громади. Утім і за той час ми виплачували в Гайсинському районі премії вчителям до їхнього професійного свята та до св. Миколая. Доплачували лікарям на COVID-19 (600 тисяч гривень). Покрили всі перевезення пільговиків у межах наших функцій. Я про це звітувала за 100 днів роботи.
За цей час додалися хороші новини: активно купуємо житло дітям із числа сиріт. Житло просто хороше. Ми про це розповідаємо і розповідаємо.
- Гайсинська РДА виступила із прекрасною ініціативою – 30 гарних справ до 30-річчя відновлення незалежності. Розкажіть про неї детальніше, будь ласка.
- До 30-ї річниці Незалежності я розпочала марафон добрих справ і вже давно ці 30 добрих справ переросли в сотню. І все не можемо зупинитися. Це при тому, що ми не є розпорядниками бюджетів, не є власниками майна. Ми звичайна адміністрація, яка в перехідний період могла б пересидіти, перекладаючи папери. Ні, це не про нас! Ми активні! Дієві та людяні!
– Програма президента України «Велике будівництво» – амбіційний проєкт, який передбачає інфраструктурну модернізацію України. Як цей процес відбувається на Гайсинщині, що сьогодні вже зроблено і що в планах?
- Я про це вже згадувала. Але на черзі ще у 2023 році – нові лікарні, у тому числі й дитячі. Буде ваша підтримка – буде проєкт. Хочемо ще стадіон.
- Хотілося б почути про кадрову політику. Чи маєте сьогодні команду помічників, однодумців?
- Команда формується, всім дуже важко, адже в адміністрації сьогодні умови не такі, як в громадах, де є фінансовий ресурс. Тому частина людей пішла в місцеві громади. Це нормально.
- Які ще є мрії? Плани ?
- О! Ідей у мене безліч. Дуже хотілося б, аби була підтримана ідея очистки річки. Дуже актуально сьогодні налагодити в УСІХ школах сучасне та смачне харчування. Дуже хочеться, аби безпека в громадах була на найвищому рівні. Усім радам треба шукати можливості та розвивати потенціал міст і сіл, малі фермерські господарства, малі підприємства. Це сьогодні реально, їм треба лише дати зелене світло.
Я розумію, цей рік перехідний. Багато людей звикли, що адміністрація відповідала за все. Тепер – це все за громадами. Кого обираємо – з того і запитуємо. А депутати і керівники громад мають чітко зрозуміти: вони обрані не керувати, заробляти, а турбуватися про людей. Служити і бідним, і хворим.
Всі 14 громад Гайсинського району – приречені на успіх! Я в цьому переконана! Всі вони мають потенціал. А ми в свою чергу відкриті до співпраці та партнерства.
Всім – міцного здоров’я! Всім – гарної роботи! Всім – добра та кохання!
- Дякую за розмову.
Спілкувалсь кореспондентка міськрайонного тижневика «Гайсинський вісник»
Зоя Сливко