Людмило Володимирівно, під час перебування на посаді голови Гайсинської районної державної адміністрації що показали за цей рік?
Рівно рік на посаді. Починали з 14 вересня 2020 року в період коронакризи, в період місцевих виборів та становлення нового адміністративно-територіального устрою Гайсинського району.
Показали, що влада може бути відкрита, влада може бути людяна, доступна і абсолютно інформативна. Кожен наш крок, кожна копійка – ми звітуємо про все, що робимо і показуємо це мешканцям району.
Що було найважче?
Найважчим, непевно, було змусити людей повірити в те, що ми зараз робимо. Якщо 20 жовтня ніхто не вірив, що ми почнемо «Велике будівництво» приймального відділення екстреної медичної допомоги в ЦРЛ Гайсина.. Якщо 20 листопада навіть будівельники не могли розпочати будівельні роботи.. То сьогодні, завдячуючи програмі Президента України Володимира Зеленського «Велике будівництво», на Гайсинщині модернізовано два приймальних відділення опорних лікарень Гайсина і Бершаді. Менше ніж за рік лікувальні заклади отримали реконструйоване за європейськими стандартами приймальне відділення та сучасну діагностичну апаратуру. І це лише початок!
Як Вам вдалося попередити жахливі наслідки коронавірусної хвороби в районі?
Спільними зусиллями відповідних служб району ми проводили велику інформаційно-роз’яснювальну кампанію, майже щоденно ми звітували про проведену роботу із забезпечення лікарень кисневими балонами, кисневими концентраторами, про монтаж стаціонарної кисневої станції в Гайсинській ЦРЛ. Ми починали з того, що можна було на пальцях порахувати кисневі точки, а сьогодні в нас весь корпус має кисень (облаштовано більше 120 кисневих точок), працює киснева станція.
Які моменти були найстрашніші за цей рік?
Один із найстрашніших моментів був тоді, коли тут за цим столом (в кабінеті голови РДА) сиділи абсолютно залюблені, виховані неповнолітні діти, які через коронавірус втратили рідних – і ми мали вирішити їх подальшу долю та направити в будинок-інтернат.
Це був жахливий день, і той момент, і очі цих дітей я досі не можу забути, як і останню досить трагічну подію в нашому районі, коли ми поховали дітей, які отруїлися грибами. Це були два найжахливіші моменти за цей час…
Що позитивне відбулося в районі за рік?
Найважливіше і найкраще, що відбулося в районі за останній рік – це звісно реалізація національної програми Президента України «Велике Будівництво».
Починали з того, як по завершенню капітального ремонту Гайсинського мосту через річку Сіб (сучасного, великого, з поручнями та освітленням), відкривали рух по автомобільній дорозі міжнародної траси М-12.
Сьогодні вже повністю відремонтовано частину дороги загального користування місцевого значення О-02-04-08 Гайсин-Теплик, розробляються кошторисні документи на продовження будівництва дороги.
Сьогодні будується дорога Р-33. Буде ремонтуватися Ладижинський міст. Сьогодні майже завершено ремонт Ободівського мосту, активно будується дорога між Чечельником і Ольгополем, робиться Бершадська об’їзна, між Тростянцем і Бершадським напрямком проводяться ремонтні роботи, а також планується ремонт дороги, яка з’єднує Р-33 з Гордівкою. І це не весь перелік доріг та мостів, які будуть повністю відремонтовані та служитимуть людям.
Звісно є ще над чим працювати, але за цей період, як говорилося раніше, дуже багато зроблено для лікарні (купували необхідне обладнання), було багато і невеликих проектів: доробляли спортивні дитячі майданчики, фінансували пільгові категорії населення, доплачували медикам під час коронакризи, доплачували освітянам, забезпечували всім необхідним медичні і освітні заклади.
В планах «Великого будівництва» до 2023 року реконструювати відділення і корпуси дитячих лікарень та відновити другу чергу лікарень, нові дороги.
Я б дуже хотіла, щоб президентська програма «Велике будівництво» реалізовувалась у кожній з 14 територіальних громад Гайсинського району, адже кожна громада заслуговує на такі проекти.
Яким Ви бачите розвиток освітньої галузі в умовах реформування?
Сьогодні відділи освіти повністю фінансуються і передані громадам. Сьогодні всі 14 громад абсолютно самодостатні, самовизначені та забезпечують утримання закладів освіти на своїй території. Зокрема, варто відмітити, що 1 вересня в Ольгопільській школі за рахунок спонсорських коштів повністю перекрили дах, зробили піддашки, оновили і пофарбували у яскравий колір фасад, облаштували ганок, а ще встановили підсвітку та провели благоустрій території. А в с. Кузьминці Кунківської громади за кошти місцевого бюджету та всебічну спонсорську допомогу на території школи вдалося повністю реконструювати приміщення колишньої майстерні під дитячий заклад, який назвали - «Веселка». Отже, громади при всьому бажанні, завдяки гарній співпраці з місцевими підприємцями мають змогу розвивати свої громади.
Наразі ще стоїть «гаряче» питання щодо відкриття ЗДО № 3 «Теремок» м. Гайсин, проте, з ряду причин (однією з них є відсутність котельні, завершення ремонтних робіт) питання залишається відкритим.
Отже, сьогодні більшість питань стосовно освіти та медицини, якими раніше займалася райдержадміністрація перейшли в громади.
Крім того, варто наголосити, що Гайсинська райдержадміністрація не використовує на своє утримання жодної копійки з районного бюджету (кошти були спрямовані на Летківську лабораторію та купівлю нового ліфту в Гайсинську ЦРЛ).
Що можете сказати про залучення інвестицій? Де сьогодні знайти інвестора?
Інвестиції прийдуть туди, де буде прозоро, чесно і справедливо. Нам потрібні не просто інвестори, які зроблять нові робочі місця, але будуть використовувати наші родючі надра та «вижимати останні соки», нам потрібні люди, які б зрозуміли наскільки сьогодні важливо розвивати Гайсинський район, нести певне соціальне навантаження.
Одним з основних напрямків роботи районної державної адміністрації було і залишається залучення інвестицій в економіку району, створення нових робочих місць, збільшення рівня доходів жителів нашого району.
Багато років поспіль жителі гайсинщини скаржаться на неприємний запах в місті. Чи можливо вирішити це питання раз і назавжди?
Можливо. Адже, по-перше, для того, щоб щось змінити, треба щось робити. Сьогодні така ситуація, що Державна екологічна інспекція виїжджає на скаргу не від влади, а від громадян – такий механізм. Тому, коли ці скарги будуть направлені, буде зроблено відповідний аналіз повітря (який необхідно замовити та оплатити), вже потім можна вирішувати далі ці питання. Доки цей механізм не запрацює, поки громада не об’єднається, ніхто за нас це не зробить.
З якими питаннями до Вас найчастіше протягом року зверталися жителі району? Чи вдалося вирішити ці питання?
Найчастіше люди зверталися за матеріальною допомогою. На сьогоднішній день райдержадміністрація вже не виконує даної функції, адже це питання також перекладені на відповідні територіальні громади.
Чи відчуваєте Ви підтримку та розуміння голів ТГ, керівництва області та держави в цілому?
Звісно. З керівниками держави і області ми зустрічаємося, говоримо. Ви і самі вже звернули увагу, що до нас часто приїздять Народні депутати України: Ірина Борзова, Олександр Корнієнко, Роман Грищук, а також перші керівники області, майже щотижня з різних питань в Гайсинський район приїздять і заступники голови Вінницької облдержадміністрації Сергія Борзова.
Що стосується керівників територіальних громад. Якщо спочатку вони дуже з обережністю до нас ставились, то тепер вони зрозуміли, що ми їх партнери і досить часто приїздять і за порадами, і за консультаціями, і за спільними ідеями, які ми із задоволенням підтримуємо. Громади всі різні, із 14 громад є і великі, і маленькі. Я впевнена, що з часом всі громади зрозуміють, що без співпраці неможливий як розвиток, так і поступ кожної з них.
Які пріоритети Ви виокремили б у роботі голови райдержадміністрації?
Спілкування з людьми завжди було, є і залишається головним пріоритетом. Хоча в перехідний період досить непросто розказувати про зміни, які відбуваються.
Яка роль (чи доля) районних державних адміністрацій в недалекому майбутньому?
Що буде далі? Продовжуємо працювати. Звісно очікуємо рішення Верховної Ради України, в другому читанні має бути прийнятий Закон України «Про місцеві державні адміністрації», відповідно до якого будемо здійснювати свої функції.
Як Ваша родина відноситься до того, що дружина і мати майже 24/7 присвячує роботі?
Звичайно часу на родину стає все менше і менше. Робота забирає дуже багато не лише часу, а і енергії. Зате для родини - спілкування з мамою завжди є свято.
Ваші побажання жителям району?
Здоров’я всім! Єдності та підтримки, добрих змін – хай нас всіх об’єднає любов до рідного Гайсинського району, любов до України! Миру в нашій державі і в наших серцях! Я всіх вас дуже ціную!