Сьогодні, 30 березня, перший заступник Голови ОДА Наталя Заболотна взяла участь в онлайн відеоконференції «Реалізація та перспективи системного впровадження послуги раннього втручання в Україні».
Учасників конференції вітали: Борис Лебедцов - заступник Міністра соціальної політики України; Валерій Сушкевич - Уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю; Микола Кулеба - Уповноважений Президента України з прав дитини; Тетяна Баранцова - Урядовий уповноважений з прав осіб з інвалідністю; Ерік Блюмколк- директор фундації СофтТюліп, (Нідерланди).
Учасники заходу обговорювали сучасний стан розвитку раннього втручання в Україні, визначали роль і місце надання медичної допомоги в розвитку послуги раннього втручання та ділились практичним досвідом підготовки команд раннього втручання та розбудови системи раннього втручання на прикладі Португалії. Окремо розглядались варіанти фінансування послуги раннього втручання, зокрема,- у громадах.В ході обговорення Наталя Заболотна, як голова регіональної консультативної ради, презентувала здобутки та виклики впровадження послуги раннього втручання у Вінницькій області.
Варто зауважити, що під «раннім втручанням» слід розуміти систему комплексної міждисциплінарної сімейно-центрованої допомоги дітям від народження до 4 років з порушеннями здоров'я і розвитку, спрямована на розвиток дитини, нормалізацію життя сім'ї, профілактику інвалідизації і попередження інституалізації дітей.
Наталя Заболотна зазначила: «У червні 2019 року, завдяки ініціативі облдержадміністрації та адвокаційній кампанії громадської організації «Асоціація захисту прав та допомоги людям з інвалідністю «Відкриті серця» спільно з Вінницькою регіональною платформою Всеукраїнського форуму «Батьки за Раннє втручання в Україні» (до складу якої входять 16 громадських організацій Вінниччини), Вінницька область приєдналась до пілотного проекту «Створення системи надання послуги раннього втручання для забезпечення розвитку дитини, збереження її здоров’я та життя».
Регіональним координатором пілотного проекту на Вінниччині визначено Департамент соціальної та молодіжної політики облдержадміністрації, який забезпечує аналіз стану виконання Плану заходів, узагальнює та щорічно звітує Міністерству соціальної політики України.
За словами посадовиці, в області сформовано команду фахівців раннього втручання. Це – міждисциплінарна команда, до складу якої входять:
• лікар,
• фізичний реабілітолог,
• психолог,
• спеціаліст з комунікації (логопед),
• соціальний педагог,
• координатор.
Окрім професійних знань вузької спеціальності, кожен спеціаліст володіє міждисциплінарними знаннями суміжних спеціальностей, які допомагають у роботі з сім’єю.
«Заклад системи соціального захисту населення, на базі якого впроваджується надання послуги раннього втручання, - це Вінницький обласний центр соціально-психологічної реабілітації «Обрій», який має філії в сільській місцевості, досвід пілотування проектів Державних стандартів соціальних послуг та багаторічну співпрацю з громадськими організаціями батьків дітей з інвалідністю та людей з інвалідністю»,- зауважила Наталя Заболотна.
На реалізацію Програми за кошти обласного бюджету закуплено обладнання для кабінету раннього втручання на суму 270,7 тис грн, інвентар для кімнати сенсорного розвитку та рухової активності -126,2 тис грн:
- облаштовано кімнати сенсорного розвитку та рухової активності (придбано інтерактивну дошку, LED - дошку, складну темну барлогу, сенсорну печеру, бульбашкову колону, світлову штору з фібро пластичного волокна, сухий басейн, обіймально-стискальну машину «Сквізер», інтеграційне «яйце Кіслінг», обтяжену сенсорну ковдру, дитячий батут, м'які модульні конструкції);
- придбано технічне обладнання для роботи команди: скло-«шпигун», відео-камера зі штативом;
- розпочато збір та систематизацію методичних і наукових матеріалів щодо надання послуги раннього втручання;
- започатковано створення «Лекотеки» - систематизованої ігротеки з наборами ігор, моделей побутових предметів та посуду, лото, кубиків, книжок, фігурок людей та тварин, конструкторів для розвитку дітей з особливими потребами.
Для підвищення рівня обізнаності про послугу раннього втручання в області та подальше її впровадження серед фахівців, посадових осіб в галузях освіти, медицини, соціальної сфери, батьків дітей з інвалідністю та дітей з групи ризику про раннє втручання проводиться інтенсивна інформаційна кампанію, зокрема:
- створено сторінку для консультування та онлайн спілкування з батьками у соціальній мережі фейсбук «Раннє втручання, Центр «Обрій» м. Вінниця» (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.),
- підключено на програму «Раннє втручання» окремий телефонний номер (067 545 77 20).
В системі охорони здоров’я впровадження послуги раннього втручання визначено на базі КНП «Тульчинський обласний спеціалізований будинок дитини Вінницької обласної Ради», підпорядкований Департаменту охорони здоров’я та реабілітації обласної державної адміністрації. Центр реабілітації у 2020 році профінансовано на понад 3,5 млн грн з обласного бюджету, позабюджетних – понад 500 тис грн.
Покращено матеріально-технічне оснащення Центру:
придбано універсальну кабіну для підвісної терапії – реабілітаційну клітку «Павук», пристрій ортопедичний вертикалізатор, пристрій для реабілітації 2MOTO med Gracile 12 для рук і ніг, сходи реабілітаційні, бруси реабілітаційні, гідромасажну ванну, тощо.
З січня до липня 2020 року команда раннього втручання надавала послугу в тестовому режимі, продовжуючи навчання, однак, з оголошенням карантину, надання послуг відбувалось в онлайн режимі. З 1 вересня 2020 року команда надає послугу в офлайн та онлайн режимі: станом на березень 2021 року послуги надаються 10 сім’ям - 9 з м. Вінниці та 1 сім’ї з м.Жмеринки.
У підсумку, Наталя Заболотна підкреслила: «Основне завдання, яке ставимо перед собою на 2021 рік, - це робота з територіальними громадами щодо можливості створення подібних команд в кожній громаді , задля розширення послуги на теренах області. Аби кожна сім’я могла максимально наближено отримувати послугу раннього втручання. Адже раннє втручання – це робота батьків та фахівців у партнерстві».