10 березня голова Гайсинської райдержадміністрації Людмила Головашич відвідала музей Василя Стуса в селі Рахнівка Гайсинського району та зустрілася з журналістом і істориком Вахтангом Кіпіані.
Він автор книги «Справа Василя Стуса». Ця книжка містить документальні матеріали з архіву колишнього КДБ, які внаслідок ухвалення пакету зініційованих Українським інститутом національної пам'яті декомунізаційних законів доступні для всіх. Кіпіані хоча родом з Грузії, дуже гарно спілкується українською мовою. Розповідав про написання книги та про життя Стуса.
Василь Стус народився 6 січня 1938 року. Більшу частину свого життя прожив у Донецьку. Перший раз Стуса заарештували 12 січня 1972 року. У вересні того ж року за «антирадянську агітацію й пропаганду» його засудили на 5 років позбавлення волі і 3 роки заслання. Весь термін ув’язнення перебував у таборі суворого режиму в Мордовії.
Після першого ув’язнення приєднався до Української Гельсінської групи і зрікся радянського громадянства. З травня до вересня 1980 року тривав другий суд над Стусом, якого знову звинувачували в «антирадянській діяльності і пропаганді», йому присудили ще 10 років ув’язнення і 5 років заслання. У ніч із 3 на 4 вересня 1985 року загинув у холодному карцері в таборі на Уралі. За офіційною версію – «зупинка серця», проте друзі-політв’язні кажуть: це була справжня розправа режиму над поетом і людиною, який не піддавався тискові.
— Інформації про Стуса у період ув’язнення вкрай мало,— розповідає Вахтанг Кіпіані. Адміністрація табору майже не лишила згадок про в’язня-Стуса, лише – спогади його товаришів і співкамерників.
У таборі особливого режиму в селі Кучино Пермської області разом із Стусом відбував покарання Василь Овсієнко. Його спогади про той період життя поета – також стали частиною книги.
«Справа Василя Стуса» відтепер доступна кожному українцю. Дайджест матеріалів, які пояснюють як і за що насправді судили українського поета і дисидента зібрані в одній книзі – «Справа Василя Стуса». Вперше книга під однією обкладинкою містить таку кількість документів з колишнього архіву КДБ – протоколи судових засідань, обшуків і допитів. А ще – покази свідків, спогади товаришів і листи поета з тюрми. Книгу упорядкував історик та журналіст Вахтанг Кіпіані.
Екскурсію музеєм проводив директор музею Дмитро Омелянчук, який тут працює 24 роки.