Основними проблемами у сфері захисту прав дітей в Україні залишаються:
1. Перебування дітей у закладах інституційного виховання та догляду.
Незважаючи на те, що службою у справах дітей Гайсинської районної державної адміністрації вживається значна кількість зусиль щодо запобігання розділенню сімей та вихованню дітей в закладах інституційного догляду, у 2020 році близько 90 маленьких громадян нашого району проживали в різних дитячих установах окремо від своїх сімей. Хоча було запроваджено послуги для вразливих дітей та їхніх сімей на рівні громади, через значні соціальні та фінансові виклики скористатися ними може лише невелика кількість дітей. Все більше дітей, що проживають у державних інтернатних установах, мають інвалідність. Тому з 2016 року уряд запровадив на національному рівні програму раннього втручання для підтримки сімей маленьких дітей із затримками розвитку та інвалідності та запобігання їх потраплянню в інтернатні установи.
2. Захист дітей від насильства, у тому числі від ґендерного насильства.
Насильство, жорстоке поводження та експлуатація мають руйнівний вплив на дітей, загрожують їхньому життю та фізичному здоров’ю, а також емоційному самопочуттю та перспективам у майбутньому. Насильство може переходити від покоління до покоління: діти, які його пережили, з більшою ймовірністю будуть вважати його нормальною поведінкою і вчинятимуть насильство або страждатимуть від нього у дорослому віці. Окрім того, недостатня координація між системами охорони здоров’я, освіти, провайдерами соціальних, правових та інших послуг часто не дозволяє забезпечити дієве запобігання, раннє виявлення та реагування на ці випадки.
3. Правосуддя для дітей.
Вдосконалення правосуддя у справах за участі дітей призвело до зменшення кількості дітей, що перебувають під вартою. З 2017 року Україна запровадила міжгалузевий координаційний механізм для розробки комплексної системи правосуддя для дітей – зокрема, було розроблено законопроект «Про правосуддя, дружнє до дитини». Така назва була обрана з урахуванням одного із міжнародних документів, а саме Керівних принципів Комітету міністрів Ради Європи щодо правосуддя, дружнього до дітей, прийнятих Комітетом міністрів Ради Європи 17листопада 2010 року.
Як вказано у Керівних принципах «Рада Європи ухвалила керівні принципи про правосуддя, дружнього до дітей, спеціально для того, щоб правосуддя завжди було доброзичливим до дітей, незалежно від того, хто вони і що вони зробили. Враховуючи, що друг – це той, хто добре ставиться до вас, хто вам довіряє і якому можна довіряти, хто слухає, що ви говорите і кого ви слухаєте, який вас розуміє і якого ви розумієте. Істинний друг також має мужність сказати вам, коли ви помиляєтесь, і залишається з вами, щоб допомогти виробити рішення. Система правосуддя, дружня до дітей, повинна прагнути копіювати ці ідеали, ставиться до дітей з гідністю, повагою, турботою та справедливістю, є доступною, зрозумілою та надійною, прислухається до дітей, серйозно ставиться до їх думок і гарантує, що інтереси тих, хто не може висловитися, також захищені. Керівні принципи правосуддя, дружнього до дітей, покликані забезпечити все це, гарантувати, що всі діти мають адекватний доступ до правосуддя, а ставлення є шанобливім і чуйним».
Саме таке правосуддя стосується не тільки дітей у конфлікті із законом, що було б надто вузьким за наявності значної кількості проблем із забезпеченням прав дитини в Україні, а й дітей потерпілих та свідків, як і визначено концепцією законопроекту.
4. Діти, постраждалі від гуманітарних викликів.
Перед дітьми на сході України постають численні проблеми, пов’язані із захистом їхніх прав, у тому числі переміщення, ризики постраждати або стати свідком насильства, включаючи ґендерне насильство, відділення від сім’ї та психосоціальний стрес. Тисячі дітей мають емоційні та психічні шрами через часті травматичні переживання. Більше того, діти часто не знають про мінну небезпеку, але саме міни та інші вибухонебезпечні пережитки війни найчастіше є причиною смерті або поранень серед дітей. Станом на 01.07.2020 року в Гайсинському районі зареєстровано 57 дітей із числа внутрішньо переміщених осіб, 9 із них органом опіки та піклування Гайсинської районної державної адміністрації надано статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.