Ехінококоз – це захворювання, яким хворіють як люди, так і тварини. Викликають ехінококоз личинки стрічкового хробака ехінокока, які паразитують в організмі.
Для цього захворювання характерний безсимптомний перебіг протягом тривалого проміжку часу, а клінічні ознаки виникають лише після того, як виникає кіста і здавлює сусідні органи.
У людини зараження може відбутися при вживанні м’яса, що пройшло недостатню термічну обробку, непромитих овочів тощо.
Стрічкові черв'яки паразитують у кишечнику гризунів або собак, там вони відкладають свої яйця, після чого личинки потрапляють в калові маси і в зовнішнє середовище. В організм сільськогосподарських тварин яйця ехінокока потрапляють при поїданні кормів, уражених гельмінтом.
Якщо ігнорувати правила особистої гігієни і не мити руки після контакту з тваринами, личинки гельмінта можуть потрапити через ротову порожнину в організм людини.
Потрапляючи в кишечник людини, личинки починають проникати у кровоносні судини і органи, де вони перетворюються в кісти або фіни. Кісти представляють собою міхур, що складається з щільної двустінної оболонки, де і відбувається розвиток стрічкового хробака. Найчастіше такі кісти можна виявити в головному мозку людини, де вони через якийсь час збільшуються і заважають нормальному функціонуванню органів і систем.
При локалізації паразита в печінці у хворих відзначається швидка стомлюваність, млявість, нудота, біль в правому підребір’ї, порушення стільця.
При легеневій формі, невеликого розміру кісти незручностей не доставляють, але збільшуючись, ця бульбашка стискує судини та бронхи. Внаслідок цього виникають болі в грудній клітці, задишка, кашель з виділенням гнійного мокротиння. На черговій стадії ехінококоз легенів характеризується розкриттям кісти, що призводить до розвитку аспіраційної пневмонії. Прорив в плевру може викликати миттєву смерть.
При ураженні ехінококом інших органів, картина захворювання схожа на процес розвитку пухлини. До загальної симптоматики відноситься алергічна реакція, викликана надривом оболонки з подальшим всмоктуванням рідини. Розвиток кісти при ехінококозі мозку призводить до сильного головного болю, збільшення внутрішньочерепного тиску, нападів епілепсії.
Для діагностики захворювання використовуються візуалізовані способи діагностики, такі як: УЗД, рентген, МРТ, КТ. Крім цього, лікар може призначити пункцію.
Для попередження захворювання ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області рекомендує:
- дотримуватись правил особистої гігієни при контакті з тваринами;
- обов'язково ретельно мити руки після контакту з тваринами, особливо перед їжею;
- уникати контакту з бродячими тваринами;
- не допускати контакту тварин з людською їжею і посудом;
- регулярно проводити профілактику гельмінтів у домашніх улюбленців;
- не купувати м'ясо на стихійних ринках.
Бережіть себе та своїх близьких!
Головне управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області
Ехінококоз – це захворювання, яким хворіють як люди, так і тварини. Викликають ехінококоз личинки стрічкового хробака ехінокока, які паразитують в організмі. Для цього захворювання характерний безсимптомний перебіг протягом тривалого проміжку часу, а клінічні ознаки виникають лише після того, як виникає кіста і здавлює сусідні органи. У людини зараження може відбутися при вживанні м’яса, що пройшло недостатню термічну обробку, непромитих овочів тощо. Стрічкові черв'яки паразитують у кишечнику гризунів або собак, там вони відкладають свої яйця, після чого личинки потрапляють в калові маси і в зовнішнє середовище. В організм сільськогосподарських тварин яйця ехінокока потрапляють при поїданні кормів, уражених гельмінтом. Якщо ігнорувати правила особистої гігієни і не мити руки після контакту з тваринами, личинки гельмінта можуть потрапити через ротову порожнину в організм людини. Потрапляючи в кишечник людини, личинки починають проникати у кровоносні судини і органи, де вони перетворюються в кісти або фіни. Кісти представляють собою міхур, що складається з щільної двустінної оболонки, де і відбувається розвиток стрічкового хробака. Найчастіше такі кісти можна виявити в головному мозку людини, де вони через якийсь час збільшуються і заважають нормальному функціонуванню органів і систем. При локалізації паразита в печінці у хворих відзначається швидка стомлюваність, млявість, нудота, біль в правому підребір’ї, порушення стільця. При легеневій формі, невеликого розміру кісти незручностей не доставляють, але збільшуючись, ця бульбашка стискує судини та бронхи. Внаслідок цього виникають болі в грудній клітці, задишка, кашель з виділенням гнійного мокротиння. На черговій стадії ехінококоз легенів характеризується розкриттям кісти, що призводить до розвитку аспіраційної пневмонії. Прорив в плевру може викликати миттєву смерть. При ураженні ехінококом інших органів, картина захворювання схожа на процес розвитку пухлини. До загальної симптоматики відноситься алергічна реакція, викликана надривом оболонки з подальшим всмоктуванням рідини. Розвиток кісти при ехінококозі мозку призводить до сильного головного болю, збільшення внутрішньочерепного тиску, нападів епілепсії. Для діагностики захворювання використовуються візуалізовані способи діагностики, такі як: УЗД, рентген, МРТ, КТ. Крім цього, лікар може призначити пункцію. Для попередження захворювання ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області рекомендує: Бережіть себе та своїх близьких! Головне управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області