Всесвітній день боротьби з поліомієлітом (World Polio Day) був заснований за ініціативи міжнародної неурядової організації «Ротарі Інтернешнл». Він відзначається щорічно 24 жовтня.
Мета - звернути увагу суспільства на цю проблему і необхідність проведення профілактичних заходів.
Дату цього міжнародного дня було обрано не випадково: вона приурочена до дня народження Джонаса Солка, американського епідеміолога і вірусолога, який розробив першу вакцину проти поліомієліту - дитячого спинномозкового паралічу.
В травні 1988 року Всесвітньою Асамблеєю Охорони Здоров’я було прийнято резолюцію, яка закликала до Глобальної ліквідації поліомієліту в світі до 2000 року.
У 1989 р. Європейське регіональне бюро ВООЗ прийняло резолюцію про ліквідацію до 2000р. поліомієліту в Європейському регіоні. Україна повністю підтримала стратегію ВООЗ і почала робити «відповідні кроки» для досягнення цієї мети. У червні 2002 р. Україна була сертифікована у складі Європейського регіону як країна вільна від поліомієліту. Цього статусу було досягнуто завдяки охопленню щепленнями проти поліомієліту понад 95 % населення.
Але у 2015 році поліомієліт повернувся в Україну. На основі лабораторних зразків з України ВООЗ та Центром з контролю та профілактики захворюваності США - найбільшими світовими організаціями, які ведуть нагляд за поліомієлітом, було підтверджено спалах поліомієліту.
Два випадки циркулюючого вакцино-спорідненого поліовірусу були підтверджені у зразках калу дітей в Закарпатській області. Ці двоє дітей (один віком чотири роки та інший віком 10 місяців) не пройшли вакцинацію проти поліомієліту і були паралізовані після контакту з вірусом. Цей вірус деякий час циркулював у популяції та згодом мутував (змінився), поставивши під загрозу всіх неімунізованих дітей в Україні.
Спалах поліомієліту стався через хронічно низький рівень імунізації в країні. У 2014 р. менше 50% дітей було імунізовано лише частково чи не було імунізовано взагалі, а у 2015 р. рівень імунізації проти поліомієліту серед дітей до року впав до 14% .
Як мінімум 95% дітей мають бути вакциновані , щоб забезпечити колективний імунітет.
Сьогодні є тільки три країни, які ніколи не припиняли передачу дикого поліовірусу: Афганістан, Нігерія і Пакистан.
Важливими для запобігання випадків поліомієліту є такі фактори, як географічна ізоляція, погана суспільна інфраструктура, збройні конфлікти і культурні бар'єри.
Поліомієліт зазвичай вражає дітей віком до 5 років. Однак він може паралізувати чи навіть забрати життя дитини будь-якого віку, якщо вона не пройшла повний курс вакцинації. В одному з 200 випадків інфікування розвивається постійний параліч (зазвичай ніг). 5-10% з кількості таких паралізованих людей помирають через параліч дихальних м'язів.
З 1988 року кількість випадків захворювання на поліомієліт зменшилася більш ніж на 99%: за оцінками, з 350 000 випадків до 37 випадків, зареєстрованих в 2016 році. Понад 16 мільйонів людей було врятовано від паралічу в результаті глобальних зусиль з ліквідації цієї хвороби.
До тих пір поки в світі залишається хоч одна інфікована дитина, ризику зараження на поліомієліт зазнають діти у всіх країнах. Нездатність ліквідувати поліомієліт в цих стійких вогнищах може призвести до того, що через 10 років в світі буде щорічно відбуватися до 200 000 нових випадків захворювання.
Успішність організації заходів щодо підтримки статусу країни, вільної від поліомієліту, обумовлено 2 аспектами:
- Досягнення й утримання високого рівня охоплення щепленнями;
- Якісний епіднагляд за гострими в’ялими паралічами (ГВП).
Однак до тих пір, поки «дикий» поліовірус продовжує циркулювати в будь-якій частині світу, не можна виключити можливості його завозу на територію України. У зв’язку з цим належне функціонування системи епідеміологічного нагляду за поліомієлітом/гострими в’ялими паралічами (ГВП) та розробка науково обґрунтованих заходів підтримки статусу держави, вільної від поліомієліту, залишаються надактуальними.
В Україні здійснюється постійний моніторинг циркуляції поліо- та інших неполіомієлітних ентеровірусів серед людей та об’єктів навколишнього середовища.
Слід зазначити, що в Україні лише 18 відсотків українських мам вважають поліомієліт дуже небезпечним захворюванням, і тільки 27% матерів розуміють, що поліомієліт може закінчитися паралічем. Тому дуже важливо донести до них цю інформацію, переконати в необхідності убезпечити дитину від таких наслідків. Батьки мають з розумінням поставитися до масової вакцинації проти поліомієліту.
Поліомієліт – це вірусне інфекційне захворювання, що уражує нервову систему і викликає повний параліч. Вірус проникає в організм через рот і розмножується в кишківнику. Симптоми захворювання: висока температура, втома, головний біль, нудота, регидність м’язів шиї та біль у кінцівках.
Джерелом інфекції є хворі або вірусоносії. Виділення вірусу із глотки і з фекаліями починається вже в інкубаційний період, який триває в середньому 5-12 днів (можливі коливання від 2 до 35 днів). Після появи перших симптомів захворювання вірус продовжує виділятися з фекаліями.
Поліовірус стійкий в навколишньому середовищі. Він зберігає свої інфекційні властивості в стічних водах при 0°С протягом місяця. Нагрівання при температурі 50°С вбиває вірус протягом 30 хвилин у воді, а при 55°С - в молоці, сметані, маслі та морозиві. Вірус стійкий до УФ-променів і висушування, а також до хлорвміщуючих дезінфектантів (хлорне вапно, хлорамін).
Профілактика.
Поліомієліт невиліковний, але його можна попередити за допомогою вакцинації.
Щеплення проти поліомієліту входять до календаря профілактичних щеплень:
- вакцинація складається з трьох щеплень і проводиться дітям у віці 2, 4 і 6 місяців, перші 2 щеплення - з використанням інактивованої вакцини проти поліомієліту(ІПВ);
- ревакцинація проводиться дітям у віці 18 місяців, 6 та 14 років з використанням оральної поліомієлітної вакцини (ОПВ).
Крім того, з метою профілактики поліомієліту необхідно:
- додержуватись правил особистої гігієни (миття рук);
- перед вживанням проводити ополіскування кип’яченою чи бутильованою водою свіжих овочів, фруктів, сухофруктів та зелені після їх миття під проточною водою.
Ліквідація поліомієліту – це наше спільне майбутнє. Увесь світ працює над тим, щоб викорінити цю хворобу. Україна приєдналася до Європейської та Всесвітньої Ініціатив щодо ліквідації поліомієліту – всесвітньої кампанії, завдяки якій з 1998 року вдалося знизити кількість випадків захворювання більш ніж на 99%. Безпека наших дітей – наша відповідальність.