В той час, коли бійці ДСНС, у зв’язку зі спалахом COVID-19, несуть службу у посиленому режимі та вживають заходів щодо недопущення розповсюдження коронавірусу, а також стоять на варті безпеки громадян, знаходяться ті, які додають клопоту та зайвих викликів Службі «101».
Мова йде про громадян, які нехтують усіма правилами безпеки випалюючи суху рослинність на відкритих територіях, при цьому геть не замислюючись про ризики. Вже більше 38 пожеж на відкритих територіях та у природних екосистемах виникло в Гайсинському районі з початку 2020 року. Більшість загорянь почали траплятися у березні, а спричинені вони, переважно, паліями та недбалими господарями, які разом із сухостоєм знищують власні будинки. Полум'ям знищено понад 26,5 га сухї рослинності. Ймовірна причина пожеж - необережність з вогнем невстановлених осіб.
Щодня, рятувальники здійснюють десятки виїздів на ліквідацію загорянь в екосистемах області. «Пекельному жару» піддаються сотні гектарів землі.
Неконтрольовані підпали призводять до масштабних пожеж. Полум'я знищує житлові будинки, господарчі будівлі, цілі домогосподарства, а також призводить до людських жертв.
Кожен акт підпалу - це злочин проти природи, за який передбачена адміністративна, а в деяких випадках - кримінальна відповідальність.
13.04.2020 року Верховна Рада прийняла підвищення штрафів за спалення трави. За закон проголосували 328 депутатів. Народні депутати Ради у цілому ухвалили законопроект 2339, який передбачає посилення відповідальності за забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу. Згідно з пояснювальною запискою, мають суттєво підвищити розміри штрафів за забруднення атмосферного повітря, знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу, порушення вимог пожежної безпеки в лісах та самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків.
Згідно із законопроектом зросли штрафи за підпали – знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом. Їх підняли у 18 разів – до 91800-153000 гривень.
Підвищили штрафи і в Адміністративному кодексі України, зокрема у статті про порушення вимог пожежної безпеки в лісах. За це збільшили штрафи також у 18 разів – до 1530-4590 гривень. Водночас унаслідок знищення або пошкодження лісу через необережне поводження з вогнем чи виникнення лісової пожежі – штрафи зростуть до 4590-15300 гривень.
Зростуть штрафи і за самовільне випалювання рослинності або її залишків. Якщо здійснювати таке випалювання на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах – можна отримати штраф у розмірі від 3060 гривень до 6120 гривень.
З метою недопущення даних пожеж, я закликаю жителів міста та району припинити випалювати будь-яку суху рослинність.
Не спалюйте суху траву – не спопеляйте землю!
Начальник Гайсинського районного сектора
ГУ ДСНС України у Вінницькій області
полковник служби цивільного захисту Володимир МОРОЗ