Сьогодні багатьох мешканців району цікавить, як Гайсинщина долає виклики, кинуті коронавірусом? Які заходи приймає районна влада у час пандемії? Наскільки медики готові вступити у двобій із недугою? Про це в інтерв’ю розповідає голова районної державної адміністрації Сергій Кавун.
- Сергію Миколайовичу, сьогодні весь світ бореться із коронавірусом. На передовій опинилися і наші медики. Наскільки галузь медицини району готова протидіяти пандемії?
- Ситуація, спричинена розповсюдженням коронавірусу COVID-19, стала справжнім викликом для медичних закладів охорони здоров’я не лише району, а й України, світу. На жаль, медичні заклади, попри наявні матеріально-технічні та суто професійні якості, як бачимо, виявилися недостатньо підготовленими для цієї боротьби, недостатньо забезпеченими як засобами індивідуального захисту медичного персоналу, так і медикаментами. Попри це, хотів би наголосити на чіткій та злагодженій роботі Гайсинських медичних закладів первинного та вторинного рівнів, професійності медиків, які мужньо і самовіддано вступили у боротьбу з цим захворюванням.
Влада району зі свого боку зробила все від неї залежне, аби забезпечити всім необхідним медичну галузь району. Рішенням 27 сесії районної ради 7 скликання від 28.02.2020 р. КНП "Гайсинська центральна районна лікарня Гайсинської районної ради" додатково виділено - 5 018 094 грн; КНП «ЦПМСД Гайсинської районної ради» виділено – 2 019 249 грн.
Та навіть за наявного фінансування, медичні заклади, в першу чергу це стосується КНП "Гайсинська центральна районна лікарня Гайсинської районної ради", не змогли в силу об’єктивних та суб’єктивних причин оперативно зреагувати на виклики інфікування населення в районі. Отож потрібно вчасно робити висновки та вживати відповідних дій, спрямованих на вирішення ситуації та недопущення подібних випадків у майбутньому.
Окремо зупинюся на тому, як вдалося стабілізувати ситуацію та на відповідному рівні забезпечити лікування пацієнтів із підтвердженим діагнозом - COVID-19.
Як вже повідомлялося раніше, наказом Департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації від 30.03.2020р. № 580 в області здійснений розподіл засобів індивідуального захисту для медичних працівників, закладів первинного, вторинного та третинного рівнів надання медичної допомоги. Також до КНП "Гайсинська центральна районна лікарня Гайсинської районної ради" надійшла допомога від: ГО «Подільська громада», народних депутатів Кучера М.І. та Білозір Л.М., ТОВ «Вінницька МХП» та Гайсинської районної організації профспілки працівників охорони здоров’я.
Комісією з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Гайсинської райдержадміністрації оперативно розглянуто та погоджено додаткове виділення коштів для КНП "Гайсинська центральна районна лікарня Гайсинської районної ради" в сумі 126 318 тис. грн, для закупівлі сертифікованих засобів індивідуального захисту та для КНП «ЦПМСД Гайсинської районної ради» - 117360 грн.
Хочу подякувати й небайдужим громадянам, які долучилися до боротьби з COVID-19, працівниками райдержадміністрації зібрано та спрямовано до спеціального фонду «Стоп Вірус» Фонду Громади «Подільська Громада» кошти в сумі – 9850 грн; Гранівська територіальна громада на чолі з сільським головою Боднюком В.М. прийняла рішення виділити 100 000 грн, Корпорація «Скіф-96» перерахувала до спеціального фонду «Стоп Вірус» - 100 000 грн; ТОВ «АГАТ-А» - 100 000 грн; Гайсинська міська рада додатково виділила на потреби лікарні 800 000 грн, які спрямовано на придбання апарату ШВЛ та іншого необхідного обладнання.
Безпосередньо медичними закладами району укладено низку договірних зобов’язань, внаслідок яких почали надходити як засоби індивідуального захисту, так і медикаменти, що дає можливість надавати невідкладне лікування хворим на коронавірус.
На сьогодні галузь медицини повністю оснащена та забезпечена всім необхідним. Медпрацівники працюють в режимі підвищеної готовності, і за потреби готові реагувати на нові потенційні випадки гострої респіраторної хвороби спричиненої коронавірусом COVID-19.
На даний період припинено проведення планових заходів з госпіталізації та планових операцій, крім термінових та невідкладних, перепинено проведення масових профілактичних оглядів здорових дітей, крім проведення профілактичних щеплень, згідно з графіком.
- Сергію Миколайовичу, розкажіть, будь ласка, яким є життя району в умовах карантину?
Насамперед зазначу, що життя в районі продовжується, хоч і дещо в незвичному для нас руслі, з урахуванням усіх необхідних вимог під час карантину. Райдержадміністрація здійснює відповідні заходи задля запобігання занесення та поширення COVID-19. У нас функціонує штаб з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, в посиленому режимі працює районна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, цілодобово діють телефони „гарячих ліній” Гайсинської районної державної адміністрації для звернень за наданням немедичної допомоги: (04334) 2-14-63 та +380970041246. Також є можливість звернутися письмово на адресу поштової скриньки "гаряча лінія":Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.. Офіційний сайт райдержадміністрації gaysin-rda.gov.ua та районні засоби масової інформації щоденно інформують населення щодо ситуації по коронавірусу, а фахівці надають рекомендації щодо профілактики даного захворювання.
Рятувальники Гайсинщини проводять дезінфекцію вулиць міста, представниками ВСП Гайсинський райвідділ лабораторних досліджень ДУ «Вінницький лабораторний центр МОЗ України» здійснюються заходи з знезараження під’їздів багатоквартирних будинків, приватних господарств, в яких мешкають люди, що повернулися з-за кордону. У всіх населених пунктах району проводиться санітарна обробка адміністративних приміщень, закладів охорони здоров’я, закладів торгівлі та центральних вулиць.
Попри карантинні обмеження, в районі станом на 10 квітня забезпечено виплату всіх нарахованих за березень пільг. Людям відшкодовано пільгові витрати на житлово-комунальні послуги на загальну суму 6675,7 тис. грн. Крім того, в районі продовжуються весняно-польові роботи. На полях проводиться підживлення озимої пшениці. Засіяно 4000 га цукрового буряку. А також не припиняються ремонтні роботи траси М-12.
- Одним із найбільших місць скупчення людей є «Центральний» та «Колгоспний» ринки. Чи контролюєте їх роботу?Чи не плануєте припиняти їхню роботу?
- Однозначно. Працівниками Гайсинського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області спільно з представниками Гайсинської райдержадміністрації за участю органів місцевого самоврядування проводяться перевірки дотримання вимог чинного законодавства. Проведено перевірку дотримання обмежувальних заходів під час карантину у 37 торгових точках ринку міста «Колгоспний» та 18 – на ринку «Центральний». Роздані інформаційні листи директорам цих торговельний точок та продавцям щодо дотримання санітарно-епідемічних умов під час торгівлі продуктами.
За результатами проведених перевірок Гайсинського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області та Гайсинського ВП ГУНП України у Вінницькій області встановлено численні порушення та недотримання суб’єктами господарювання, які працюють на території ринку «Колгоспний» та покупцями санітарно-епідемічних вимог щодо умов запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19. Тому районної комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій райдержадміністрації вирішила призупинити роботу СТ «Ринок-торг» ринку «Колгоспний» з 12 квітня 2020 року на період карантину.
- Сергію Миколайовичу, Гайсинський район має своєрідне географічне розташування. Ми знаходимося на трасі. Саме тому важливим є недопущення поширення випадків коронавірусу проїжджими. Яка робота ведеться у цьому напрямку? Та як вдається дотримуватися правопорядку й норм карантину у місті?
- Гайсинським відділом поліції спільно з працівниками Держпродспоживслужби, національної гвардії та ДСНС на території обслуговування виставлено контрольно-санітарний пост в с. Краснопілка по автодорозі М-12, на межі із Черкаською областю. Для перевірки дотримання використання засобів індивідуального захисту водіїв і пасажирів, проведення температурного скринінгу та обробки транспортних засобів, які в’їжджають на територію району та області. Також створено дезінфекційний бар’єр розміром 3,5х10 м на асфальтному покритті для обробки шин автомобілів.
На період карантину в районі обмежено руху транзитних транспортних засобів через Гайсин. З метою спрямування транзитних транспортних засобів на кільцеву дорогу, в об’їзд, зі сторони Іллінців та зі сторони Умані (біля автовокзалу) встановлено блокпост.
Містом здійснюють патрулювання два піші патрулі, до складу яких увійшли працівники поліції та військовослужбовці. Вони проводять роз’яснювальну роботу серед місцевого населення, щодо використання засобів індивідуального захисту та уникнення скупчення людей.
- У Гайсинському територіальному центрі соціального обслуговування проживають люди похилого віку. Як відомо, це найбільш вразлива до хвороби категорія людей. Чи контрольована там ситуація?
- Працівниками КУ "Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Гайсинського району Вінницької області" щоденно проводиться моніторинг потреб підопічних в продуктах, лікарських засобів тощо. Від 3 квітня підопічних територіального центру відділення соціальної допомоги вдома забезпечують продуктовими наборами від Мінсоцполітики та національної мережі продуктових магазинів АТБ. До 13 квітня таких продуктових наборів буде надано - 549.
- Освіта в районі. Діти навчаються, чи для них карантин це – чергові канікули?
-У закладах загальної середньої освіти району використовуються форми дистанційного навчання для забезпечення освітнього процесу відповідно до чинних програм згідно з календарно-тематичним плануванням, враховуючи можливості педагогів і учнів. Учителі використовують особисті гаджети, оргтехніку, мережу Інтернет, а також мають можливості користуватись шкільними. У всіх школах створені сторінки «Дистанційна освіта» на власних сайтах, де педагоги району щотижнево розміщують тематику уроків та обов’язковий для опрацювання матеріал, розсилають індивідуальні та диференційовані завдання, тести, посилання на додатковий матеріал електронною поштою. Вихователі закладів дошкільної освіти працюють з батьками у групах, створених у мобільних додатках. Про свої форми роботи з учнями та вихованцями освітяни обов’язково щоденно звітують.
- Сергію Миколайовичу, насамкінець, щоб як очільник району ви порадили гайсинчанам?
Дорогі жителі району. Віримо, карантин мине, район повернеться до звичайного життя. Діти ходитимуть до школи, хлібороби засіватимуть ниву, довкола знову лунатимуть гамір і сміх. Але як швидко це відбудеться, залежить від кожного з нас. Від того, наскільки свідомими ми будемо й не виходитимемо без потреби із дому. На жаль, сьогодні, це чи не єдиний метод вберегти себе та своїх близьких від коронавірусу. Отож звертаюся до усіх жителів Гайсинщини, дотримуйтеся умов карантину, бережіть життя своє і своїх рідних, і будьте здоровими.