Сергій Миколайович Кавун лише місяць очолює районну державну адміністрацію. Яким він бачить розвиток Гайсинщини, як планує вирішувати нагальні проблеми району, яким пріоритетам надаватиме перевагу? Про все це у нашому першому, чесному, відкритому і відвертому інтерв’ю із головою райдержадміністрації.
- Сергію Миколайовичу, чому Ви, досвідчений державний службовець, вирішили стати головою районної державної адміністрації? Розкажіть про враження від нашого району? Чи вважаєте його перспективним?
- Приймаючи рішення очолити район, насамперед керувався бажанням долучитися до тих трансформаційних процесів, які сьогодні відбуваються у державі й суспільстві. І не просто долучитися, а взяти активну участь у їх проведенні та логічному завершенні, що, у свою чергу, дасть можливість зробити впевнений крок вперед нашій Державі.
Свого часу, працюючи у Немирівській податковій міліції, я бував на Гайсинщині. Тому до призначення на цю посаду певну уяву про район мав. Знав, що тут працює ряд суб'єктів господарювання, які зберегли стабільність, мають позитивну економічну динаміку, фінансову складову, нарощують оберти. Попри це, є підприємства, що зазнали банкрутства, ліквідувалися. На жаль, за радянських часів будували великі заводи і фабрики, які з часом стали неефективними, і сьогодні навіть утримувати їхні великі та, часом, невитребовані площі нераціонально. Як на мене, Гайсинський район має гарні перспективи розвитку.
- Які пріоритети Ви виокремили б у роботі голови райдержадміністрації?
- Пріоритетним для мене є люди. Вивчення проблем громад, що формують Гайсинський район, як такий, вважаю для себе найголовнішим, у поєднанні зі спільним пошуком можливостей вирішення або недопущення проблемних ситуацій. Найближчим часом планую побувати у всіх населених пунктах, аби ознайомитися із ними зсередини, визначити об’єктивність притаманних для тієї чи іншої громади важливих та наболілих питань і шляхів їх вирішення.
Наступним важливим завданням є розвиток економіки території, який неможливий без залучення інвестицій задля розвитку громад. Саме ці завдання я вважаю пріоритетними. І їхнє вирішення у майбутньому дасть певний поштовх у розвиток економіки, покращить фінансовий стан району, сприятиме створенню робочих місць і поліпшенню рівня життя та добробуту населення.
- З вивчення яких проблем Ви розпочали роботу на цій відповідальній посаді?
- Населення міста сьогодні цілодобово не забезпечене питною водою. Проте є свердловини, ресурс яких не використовується повністю. У тісній співпраці із міською владою та міським головою проводимо перемовини, тож є надія, що це питання найближчим часом знайде своє позитивне вирішення. Ще однією, не менш важливою проблемою, є мережа відстійників. Вони застаріли. Питання досить актуальне для жителів району і його вирішення потребує чимало часу. Перенести деінде їх не можна. Отож говоримо сьогодні про їхню модернізацію й осучаснення, відновлення та використання буферних відстійників.
Консультуємось, дослухаємося до громадських організацій, зокрема громадського руху Гайсинщини. У них є певне бачення цієї проблеми, є деякі напрацювання щодо очищення річки Сіб.
- Зробити Гайсинщину привабливою для інвесторів. Як Ви плануєте цього досягти?
- Насамперед інвесторам потрібно пояснити, що Гайсинщина - це територія із досить привабливим інвестиційним кліматом. Продемонструвати в різних аспектах, що це за край. Це район із численним населенням, а відтак потенційною професійною робочою силою, де прекрасні землі, розвинута переробна галузь. Тут зручне географічне сполучення і вибудувана система комунікації з іншими територіями. У свою чергу інвестори повинні бути впевнені у розумінні їхніх проблем. Переконані у відповідному створенні для них належних умов господарювання із виключним дотриманням вимог та положень діючого законодавства. Чесність та прозорість ведення господарської діяльності, гідна оплата праці для працівників є запорукою побудови дійсно партнерських відносин задля процвітання райо-ну. На моє переконання, інвестори, які ведуть прозорий бізнес, відповідно сплачуючи податки, гарантуючи соціальний пакет робітникам, приходять на роки. Економічне спрямування району ніхто перебудовувати не буде, воно склалося роками – це сільськогосподарське виробництво, це переробна інфраструктура. Але якщо надходитимуть інші пропозиції інвестиційного характеру, які підлягатимуть можливій реа-лізації та матимуть перспективу покращення економіки району та добробуту громади, - вони будуть розглядатись.
- Яким Ви бачите розвиток освітньої галузі в умовах реформування?
- Враховуючи фінансування, ми повинні сприяти якісній освіті. Є школи, які нараховують 20-30 учнів. Якщо у класі дві дитини, то й рівень знань і якість викладання різниться, аніж викладання у закладах із більшою кількістю дітей. Важко, щоб у малокомплектну школу прийшов високопрофесійний вчитель, тому що він не буде відчувати своєї витребуваності.
Але питання ліквідації шкіл у районі наразі не стоїть. Задля покращення рівня освіти, аби діти могли порівняти власні знання, може розглядатися об’єднання двох сусідніх шкіл. І це, швидше, виклик часу, відповідь на демографічну ситуацію, яка склалася в Україні. Сподіваюся, населення зрозуміє: такі кроки є вимушеними для якісної освіти. Приміщення шкільних закладів будуть збережені та, відповідно, зі збільшенням чисельності населення ситуація зміниться.
- Радісною звісткою для гайсинчан закінчився минулий тиждень: Центральна райо-нна лікарня стала опорним закладом охорони здоров’я. Прокоментуйте розвиток медицини у районі.
- Медицина в районі на досить високому рівні. Якщо говорити про сімейну медицину, у районі підписано 46 тисяч декларацій. Це при тому, що чисельність населення за останнім переписом - 54 тисячі. 7 амбулаторій обслуговує сільське населення. ЦРЛ – це 8 стаціонарних відділень і 4 амбулаторних. Медицина забезпечена транспортом. Деякі з амбулаторій навіть мають два автомобілі. Це спецтранспорт, обладнаний всім необхідним, аби надавати допомогу транспортування та первинну медичну допомогу. Чимало нового обладнання отримано медичними закладами завдяки співфінансуванню районного бюджету та місцевих (сільських) бюджетів. Гайсинська лікарня має досвід оперування, яке проводиться не в кожній районній лікарні. У нас працює нейрохірург, який забезпечений всім необхідним, і вже не раз проводив оперативне втручання. Районом проходить траса М-12. Наші медики надають допомогу у випадку надзвичайних ситуацій на дорогах. Розглядаючи перераховані обставини та фактичний стан справ, іншого варіанту, аніж того, що Гайсинська Центральна районна лікарня повинна бути опорним закладом охорони здоров’я, годі було й чекати.
- У цьому році Уряд планує закінчити реформу децентралізації. Якою Ви бачите Гайсинську об’єднану територіальну громаду?
- Гайсинська об’єднана територіальна громада має бути привабливою і квітучою. При цьому потрібно залишити особисті амбіції і йти на об’єднання, керуючись єдиною метою - покращення добробуту мешканців. Громади, які існують сьогодні на Гайсинщині, - це громади господарників. Вони виконують бюджети, вибудували гарну співпрацю із бізнесом і є потенційно економічно спроможними. Але це з огляду на те, які завдання перед собою ставити. Якщо мова йде про облаштування тротуарної доріжки у центрі села або заміну ламп на енергоефективні – це одне, а коли говорити про будівництво водогону, утримання закладів соціальної сфери, високоякісний ремонт доріг – вирішення цих проблем потребує більших коштів. За об’єднанням майбутнє. Децентралізація, власне, у тому і полягає, що частина функцій, які раніше фінансувалися з державного бюджету, сьогодні наближаються до людей, до тих, хто, власне, створює валовий продукт. І чим ця відстань ближча, тим краще.
Дві ОТГ у нас є. Решта громад в абсолютній більшості бачать себе як велика потужна Гайсинська громада. А бюджети, які мають ці громади, дадуть можливість реалізовувати великі серйозні проєкти.
- Гайсинщину на Вінниччині називають військовою столицею. Маємо три військові частини, які із початком війни на Сході неабияк потребують нашої підтримки. Чи ознайомилися Ви вже із проблемами нашого гарнізону?
- На превеликий жаль, маємо гіркий досвід, коли свого часу не було приділено належної уваги Збройним силам України. Сьогодні держава повернулася до військових. Це видно насамперед із матеріального забезпечення військовослужбовців. Тому безучасним до проблем військових бути не можна. Є бачення армії, її боєздатності. Я спілкувався із командирами військових частин гарнізону. Знаю про проблеми гайсинських військових. За підтримки міської і районної влади визначаються пріоритети щодо вирішення насамперед побутових проблем. Ведеться будівництво житла для військових.
- Ще одне питання, яке турбує наших жителів: чи буде Гайсин районним центром, а чи не перебере цю функцію на себе Ладижин, як зазначено у перспективному плані?
- Мені відомо, що свого часу фахі-вці вивчали це питання - результат - Гайсинсько-Ладижинська громада. Але маю і власне чітке бачення, чому саме Гайсин потрібно розглядати центром в подальшій адміністративній реформі. І сподіваюся, що наше місто залишиться центром.
- Дякую за розмову.
Алла ПЛАХОТНЮК