Щорічно 7 квітня, за ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) в усіх країнах світу відзначається Всесвітній день здоров’я. Всесвітній день здоров'я в 2019 році присвячений загальному охопленню послугами охорони здоров'я.
Загальне охоплення послугами охорони здоров’я - головна мета ВООЗ. Ключем досягнення цієї мети є можливість для кожної людини отримати медичну допомогу, яка їй потрібна, коли це потрібно і саме там, де проживає її громада.
Загальне охоплення послугами охорони здоров’я означає, що всі люди і громади отримують необхідні їм медико-санітарні послуги, не відчуваючи при цьому фінансових труднощів. Вони включають повний набір головних якісних медико-санітарних послуг - від зміцнення здоров’я до профілактики, лікування, реабілітації і паліативної допомоги. Поняття загального охоплення послугами охорони здоров’я включає набагато більше, ніж здоров’я. Це просування до справедливості, соціальної інтеграції і об’єднання.
Багато країн вже роблять успіхи на шляху до загального охоплення послугами охорони здоров'я, докладають зусиль для більш швидкого просування до цієї мети або для збереження вже досягнутих результатів. Проте урядам країн, в яких медико-санітарні послуги традиційно доступні і прийнятні за вартістю, стає все складніше задовольняти постійно зростаючі потреби населення в умовах зростаючої вартості медико-санітарних послуг.
В той же час, загальне охоплення медико-санітарними послугами не означає безкоштовного охоплення всіма можливими медико-санітарними заходами, незалежно від їх вартості, тому що ні одна країна не може забезпечити безоплатного надання всіх послуг на постійній основі. І все ж охоплення послугами охорони здоров’я поступово розширяється у міру надходження додаткових ресурсів.
Для просування до загального охоплення послугами охорони здоров’я необхідне зміцнення системи охорони здоров’я.
30 листопада 2016 року Уряд ухвалив Концепцію розвитку системи громадського здоров’я в Україні.
Ухвалення документу допоможе створити єдину систему профілактичної медицини. Пріоритетом розвитку такої системи є принцип, при якому інтереси здоров'я мають враховуватися в усіх сферах державної політики. Це, зокрема, буде можливо через налагодження ефективного механізму співпраці з усіма центральними органами виконавчої влади, щоб обмінюватися інформацією про фактори, що впливають на стан здоров'я населення. Це означає, що кожен керівник центрального та місцевого органу виконавчої влади буде враховувати наслідки своїх рішень для здоров’я населення і надавати пріоритет заходам, які допоможуть людям уникнути хвороб і травм.
Концепція визначає засади, напрями, завдання, механізми і строки розбудови системи громадського здоров'я з метою формування та реалізації ефективної державної політики для збереження та зміцнення здоров'я населення, збільшення тривалості та покращення якості життя, попередження захворювань, продовження активного, працездатного віку та заохочення до здорового способу життя шляхом об'єднання зусиль усього суспільства.
З метою покращення доступності до якісної медичної допомоги неселенням впродовж 2016-2018 років суттєво покращений стан лікувально-профілактичних закладів району. Зокрема в центральній районній лікарні щорічно здійснювались ремонт та реконструкція приміщень з метою створення належних умов для перебування пацієнтів та роботи медичного персоналу. Об'ємні роботи проведені в акушерському стаціонарі, шкірно-венерологічному кабінеті, у відділенні анестезіології з ліжками для інтенсивної терапії, операційному блоці хірургічного відділення та цілому ряду інших підрозділів.
В 2018 році проведена заміна віконних блоків на теплозберігаючі педіатричного та частково дитячого поліклінічного відділень кошторисною вартістю 200,0 тис. грн.
Також в 2018 році ЦРЛ взяла участь в ХV обласному конкурсі розвитку територіальних громад з проектом «Теплі палати допоможуть хвороби здолати». В рамках цього проекту, кошторис якого склав 360,0 тис. грн., проведено заміну вікон на теплозберігаючі в палатах стаціонарних відділень головного корпусу лікарні.
Загальна вартість ремонтних робіт склала в 2016 р. - 582,0 тис. грн., в 2017 р.- 604,7 тис. грн., в 2018 р. – понад 660,0 тис. грн. В 2016 році ЦРЛ забезпечена цілодобовим водопостачанням холодної води.
Протягом 2016-2018 рр. ЦРЛ систематично оновлювала лікувально-діагностичну апаратуру, медичне обладнання та інструментарій. Найбільш продуктивним став 2016 рік, який в районі був проголошений роком медицини. В 2016 році було придбано нового обладнання на загальну суму 3 млн. 754 тис. грн. З високовартісної апаратури слід відмітити:
- рентгенодіагностичний комплекс цифровий та рентгенапарат
- пересувний (2 млн. 100 тис. грн.);
- портативна цифрова доплерівська ультразвукова система з
- датчиками (449,5 тис. грн.);
- апарат штучної вентиляції легень (425,0 тис. грн.);
- операційний стіл та світильник (102,4 тис. грн.).
В 2017 році в ЦРЛ придбано нову медичну апаратуру на загальну суму 1 млн. 200 тис. грн., зокрема високовартісну:
- апарат штучної вентиляції легень «Бриз» (269 тис. грн.);
- уретерореноскоп (170,0 тис. грн.);
- стіл операційний рентгенпрозорий (64,6 тис. грн.).
В 2018 році з високовартісної апаратури придбано:
- лазерний коагулятор для проведення оперативних втручань на венах (186 тис. грн..);
- апарат штучної вентиляції легень «Ювент-Т» та монітор пацієнта
(549,0 тис. грн. – спонсорська допомога);
- 2 електрокардіографи та велоергометр (260,0 тис. грн.), що суттєво покращило рівень виявлення серцевих захворювань;
- медичну апаратуру (лампа щілинна), обладнання та інвентар в поліклінічне відділення на загальну суму понад 128,0 тис. грн.
Придбаний в 2018 році також автомобіль санітарний легковий Фіат Добло вартістю 470,0 тис. грн.
В 2018 році на базі ЦРЛ відкритий кабінет спіральної комп'ютерної томографії, що підняло на незрівнянно вищий рівень стан виявлення черепно-мозкових захворювань. Спіральна компʼютерна томографія дозволяє на місцевому рівні конкретизувати вид гострого порушення мозкового кровообігу, а також місце знаходження травматичного крововиливу, що є визначальним моментом в виборі тактики та методів лікування. Дана методика використовується для виявлення і цілого ряду інших захворювань.
В поточному році одним із найважливіших завдань, яке стоїть перед системою охорони здоров’я району є реалізація Урядового проекту «Безкоштовна діагностика». Даний проект – це реальний крок на шляху до покращення доступності медичної допомоги. Але для цього необхідно першочергово укомплектувати комп’ютерами та медичними інформаційними системами робочі місця лікарів поліклінічного відділення та діагностичних підрозділів ЦРЛ (рентгенологічного відділення, ендоскопічного кабінету та кабінету ультразвукової діагностики, клінічної лабораторії). З цією метою ще в грудні 2018 року в ЦРЛ було закуплено 11 комп’ютерів та 11 медичних інформаційних систем на додатково виділені кошти з районного бюджету. З метою 100 % забезпечення поліклінічних та діагностичних підрозділів ЦРЛ даним оснащенням рішенням 22 сесії 7 скликання Гайсинської районної ради від 28.02.2019р. виділені кошти в сумі 771,0 тис. грн.
Слід зауважити, що безкоштовна діагностика в ЦРЛ буде доступною лише за направленням сімейного лікаря. Відтак, дуже важливо, щоб кожен житель району обрав собі сімейного лікаря та уклав з ним відповідну декларацію. Слід також зауважити, що на сучасному етапі, коли провідною причиною смерті є хронічні неінфекційні захворювання, головною особою в реалізації заходів з їх профілактики є саме сімейний лікар, який може скласти оптимальну програму профілактики для конкретного пацієнта. Це додатковий аргумент в питанні вибору сімейного лікаря.