Сьогодні чимало українців свідомо обирають неформальну зайнятість, адже така зайнятість може забезпечити учасника більшими прибутком, автономією, свободою діяльності, гнучкістю робочого графіка.
Сектор неформальної зайнятості має негативний вплив на можливості держави проводити сучасну соціальну політику у сфері зайнятості та пенсійного забезпечення. Цей сектор несе загрозу економічному розвитку країни, створює середовище недобросовісної конкуренції щодо тих роботодавців, які несуть всю вагу законодавчих зобов’язань щодо соціального забезпечення, захисту та безпеки працівників.
Сам же працівник стає соціально незахищеним, втрачає страховий стаж та заробіток для розрахунку соціальних виплат, зокрема, пенсії.
Питання страхового стажу з кожним роком набуває все більшої актуальності. З 1 січня 2019 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності не менше 26 років страхового стажу. І щороку цей необхідний мінімум збільшуватиметься на 1 рік, поки в 2028 році не сягне 35 років. У випадку, коли страхового стажу для визначення права на призначення пенсії за віком не вистачатиме, вік виходу на пенсію підвищуватиметься.
Та якщо кількість років страхового стажу визначає право на пенсію, то на її розмір, в більшій мірі, впливає розмір офіційного заробітку, з якого сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Не варто розраховувати на те, що сьогодні можна отримувати нелегальну оплату своєї праці, або ж частину – офіційну, частину – ні, а протягом періоду, близького до виходу на пенсію, «легалізувати» свій заробіток задля кращої пенсії. Такий варіант особливо не покращить ситуацію з розміром пенсії, адже для її розрахунку враховуватиметься заробіток за увесь період трудової діяльності з липня 2000 року.
В районі чималим є перелік боржників, які не сплатили єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Завдяки таким страхувальникам Пенсійний фонд не доотримує кошти, які призначені для виплати пенсій. Крім того, що боржникам буде нараховано фінансові санкції за порушення термінів сплати єдиного внеску, наявність боргу позбавляє їх та найманих працівників страхового стажу.
З 1 січня поточного року мінімальна сума єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, сплата якої є умовою для зарахування страхового стажу, становить 918,06 грн. за місяць.
Кожна особа має можливість контролювати відомості про те, чи оформлено офіційно трудові відносини з роботодавцем, який заробіток відображає роботодавець, наявний страховий стаж.
Таку змогу мають користувачі веб-порталу Пенсійного фонду України. Для реєстрації у якості користувача веб-порталу необхідно попередньо звернутись до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою або здійснити он-лайн реєстрацію за електронним цифровим підписом (ключем ЕЦП), який можна отримати (в разі його відсутності), звернувшись до одного з Акредитованих центрів сертифікації ключів, ЕЦП яких підтримує веб-портал ПФУ (зі списком таких центрів можна ознайомитись на веб-порталі).
Електронні послуги вказаним сервісом надаються кожній особі індивідуально з дотриманням вимог до захисту персональних даних.
Загалом, неформальна зайнятість створює для роботодавців необмежені можливості тиску на працівника, позбавляє трудові відносини будь-якого публічного контролю, порушує права працівників.
За інформацією Управління Пенсійного фонду України в Гайсинському районі Вінницької областіі