В цій статті ми концентруємо Вашу увагу на тому, що потрібно знати при купівлі насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів і дамо декілька порад щодо вирощування розсади.
До придбання насіння необхідно підійти зважено і зі знанням справи. Саме тому при купівлі насіння бажано дотримуватися деяких рекомендацій.
* Слід купувати тільки сертифіковане насіння - це перше і основне правило при купівлі насіння.
Відповідно до ст.15 Закону України „Про насіння і садивний матеріал” вводити в обіг насіння можливо лише після його сертифікації, сортові та посівні якості якого відповідають вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва, супроводжуються відповідними документами походження, насіння або садивний матеріал належить до сорту, занесеного до Реєстру сортів рослин України. Відповідно до п. 28 «Порядку проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал» кожна партія насіння і садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися:
- сертифікатами:
насіння — сертифікатами, що засвідчують його сортові якості, та сертифікатами, що засвідчують його посівні якості; садивний матеріал — сертифікатами, що засвідчують його сортові якості, та сертифікатами, що засвідчують його товарні якості.
2)документами згідно з ДСТУ 4138-2002 “Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості”. Згідно ДСТУ 4138-2002 до супровідних відносять ті господарські документи, які видає споживачеві виробник насіння згідно ДСТУ 2240 -93 «Насіння сільськогосподарських культур. Сортові та посівні якості. Технічні умови», а саме:
- «Атестат на насіння» - на оригінальне (добазове) та елітне - (базове) насіння;
- «Свідоцтво на насіння» - на насіння репродукцій (сертифіковане);
- «Свідоцтво на гібридне насіння» - на насіння першого покоління гібридів. Відповідно п.12.2.ДСТУ 6006:2008 «Насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів. Пакування, маркування, транспортування та зберігання. Технічні умови» кожну партію насіння під час відпускання супроводжують також Довідкою про сортові та посівні якості насіння .
Сертифікати на насіння або садивний матеріал та супровідні документи є дійсними на всій території України.
Увага! Якщо термін дії Сертифікату, що засвідчує його посівні якості на партію насіння закінчився, власник насіння повинен повторно перевірити його якість в органах з оцінки відповідності у сфері насінництва та розсадництва, уповноважених Міністерством аграрної політики та продовольства.
Відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва Головного управління Держпродспоживслужби в Вінницькій області, до повноважень якого входить здійснення державного нагляду( контролю) за обігом насіння і садивного матеріалу на території нашої області застерігає, що введення в обіг насіння та садивного матеріалу без сертифікації є порушенням норм Закону України «Про насіння та садивний матеріал» і несе за собою відповідальність відповідно до вимог чинного законодавства.
* При купівлі насіння особливу увагу слід звернути увагу на термін дії документів на посівні якості насіння.
Відповідно ДСТУ 6006 : 2008 «Насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів. Пакування, маркування, транспортування та зберігання. Технічні умови» встановлено:
- · термін дії документів на посівні якості для насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів – 12 місяців;
- · термін дії документа для насіння овочевих та баштанних культур, яке розфасоване в герметичну тару – 24 місяці.
У разі перепродажу посередник (перекупник) виписує нові супровідні документи на якість насіння (під свою відповідальність).
Супровідні документи повинні зберігатися на місці здійснення торгівлі та надаватися за першою вимогою.
* Звертаємо також увагу на маркування, яке нанесено на спожиткову тару. Згідно п. 8.5. ДСТУ 6006:2008 на пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі повинна бути вказана наступна інформація :
– назву країни-виробника насіння, а також фірму, підприємця тощо;
– назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння;
– культуру;
– сорт, гібрид;
– масу, г, або кількість насінин в пакеті, шт.;
– номер насіннєвої партії;
– рік урожаю; – схожість;
– документ на насіння (назва, №);
– коротка інформація про культуру (сорт, гібрид, поради щодо вирощування). Зазначені показники безпосередньо можна наносити на спожиткову тару методом механічного чи ручного штампування.
*Уважно подивіться на гарантійний строк придатності насіння, який вказаний на спожитковій тарі.
Виробник гарантує збереження якості насіння у разі дотримання вимог транспортування і зберігання, наведених у ДСТУ 6006:2008.
Насіння різних культур має свої терміни зберігання схожості.
При зберіганні схожість насіння поступово знижується. Однак, насіння багатьох рослин зберігає свою схожість і після закінчення терміну реалізації, зазначеному на пакетиках. Наприклад, період зберігання схожості (в роках) для:
Баклажанів 4- 5
Томатів 4 - 6
Огірка 6 - 8
Буряка 6 - 10
Моркви 2 - 4
Перцю 4 - 5
Квасолі 3 - 4
Капуста 4 - 5
Після того, як ми вдало вибрали якісне насіння овочевих і баштанних культур – можемо приступати до вирощування розсади.
Зупинимося на основних принципах вирощування розсади, які забезпечать отримання високих врожаїв.
* Щоб сходи вас не розчарували, необхідно відібрати найкраще насіння, оскільки отримати рівномірні сходи можна тільки використовуючи посівний матеріал однаковий за розміром і масою. Тому перед проведенням посадки насіння необхідно калібрувати - розділяти на великі і дрібніші, щоб висівати їх окремо.
* Бажано здійснити замочування насіння при підготовці до сівби. Можна посіяти і сухим насінням, але якщо провести цю процедуру, сходи можна чекати на пару-трійку днів раніше, що мінімізує ризик загибелі насіння в ґрунті. * Перед висадкою потрібно обов’язково провести знезараження насіння, щоб з ними не передалися розсаді різні вірусні, грибкові або бактеріальні захворювання. В даний час існує багато методів знезараження розчинами фунгіцидів, при цьому всі маніпуляції повинні виконувати згідно з інструкцією.
* Далі насіння потрібно сіяти в помірно вологий грунт, так як в сухому, або в перезволоженому вони можуть загинути (в першому випадку через нестачу вологи, а в другому – кисню) і розмістити тару з висіяним насінням в приміщенні, де температура повітря буде близько 25 градусів.
* Після появи перших сходів потрібно щоби оптимальна температура повітря у приміщенні складала близько 20 градусів.
* Слід бути уважним з поливом рослин і знати міру, оскільки перезволожений грунт не пропускає до коренів рослин кисень в достатній кількості.
* Спостерігаємо за розвитком рослини. При появі пари справжніх листочків можемо провести їх живлення добривами.
* В залежності від культури, у свій час проводимо пікірування.
* Після пікірування через тиждень - півтора знову проводимо підживлення нашої розсади калійними, фосфорними і азотними добривами.