Інтерв'ю з головою Гайсинської районної державної адміністрації Людмилою Володимирівною Головашич.
– Людмило Володимирівно, 3 лютого Президент України Володимир Зеленський однією із перших призначив Вас головою Гайсинської районної державної адміністрації. Що Ви відчули? Які плани щодо новоствореного Гайсинського району втілюватимете?
– 17 січня я пройшла співбесіду в адміністрації Президента. До речі, я одна із шести перших новопризначених голів не лише у Вінницькій області, а й по всій Україні. Крім того, мою роботу як очільниці району визнано однією з найкращих. Що відчула? Відчула дуже велику довіру. Завдання перед нами стоять важкі й вагомі, виконання яких потребують неабиякої відповідальності, часу й сил. І самотужки ані голові райдержадміністрації, ані голові районної ради, ані очільнику будь-якої громади їх не виконати. Саме тому нам усім потрібно об’єднати зусилля, аби рухатися вперед. І як би ми не називалися: Гайсинська громада, Гайсинський район - ми насамперед українці, яких єднає добро, взаємоповага, взаєморозуміння і позитивний розвиток. А для цього потрібно бути єдиними як і хто б нас не намагався посварити. Знаю, буде непросто, та я звикла до труднощів. Життя мене завжди кидає там, де важко. Але ж ніхто й не обіцяв, що буде легко.
– Людмило Володимирівно, ця посада для Вас не нова. Вперше Вас було призначено головою Гайсинської райдержадміністрації у вересні минулого року. Нагадайте, що вдалося зробити за такий короткий термін?
– Про зроблене я звітувала наприкінці 2020-го року. Нагадаю мовою цифр: лише за 100 днів перебування на посаді, в рамках "Великого будівництва" завершено ремонт моста у Гайсині, залучено 64 млн грн (до прикладу, бюджет Гайсинської громади минулого року складав приблизно 70 млн грн). У рамках цього ж проекту розпочали ремонт сучасного приймального відділення центральної районної лікарні – 80 млн грн (І черга). Не потрібно забувати, що весь світ сьогодні потерпає від пандемії і хворим насамперед потрібен кисень. Коли я прийшла на посаду, кисню не було. Сьогодні я рада: Гайсинська центральна районна лікарня у достатній кількості забезпечена киснем й необхідними ліками, наші медики отримали доплати. Проте я б була не до кінця відвертою, якби сказала, що всі питання вирішено. Це не так. Не вирішених проблем чимало. Робота продовжується. Плануємо закінчити будівництво дитячого садочку «Теремок» у Гайсині. Ведуться роботи по запуску ліфту у дев’ятиповерхівці по вулиці Жовтневій, який обов’язково запустимо. Вже багато років потребує очищення річка Сіб, так само на черзі реконструкція каналізаційних мереж. Зізнаюся, дуже шкодую, що не обрана депутатом обласної ради, це додало б можливостей вирішити чимало із цих проблем набагато швидше.
– Сьогодні завершується процес децентралізації. Районна державна адміністрація також у процесі реорганізації. Розкажіть про це детальніше.
– До липня триває перехідний період. Громади отримують у власність рухоме і нерухоме майно. Районна рада тут відіграє роль своєрідної "перехідної ланки". При цьому найважливішим залишаються люди. Їх потрібно правильно перевести, виплатити компенсацію тощо.
Районна ж державна адміністрація після прийняття відповідного закону матиме лише наглядову й консультативну функції. Саме тому потребуємо кваліфікованих юристів. Земля, податки, дотримання законів контролюватимуть "перфекти". Це значить, що всі рішення громад будуть контролюватися, аби мінімізувати корупційні ризики та нецільове використання коштів. Для цього надаватимуться слушні консультації ще до винесення тих чи інших рішень. І в цьому є свої плюси. Свого часу я вивчала досвід Польщі щодо децентралізації. Перебуваючи там, цікавилася, як їм вдалося успішно впровадити цю реформу. У відповідь почула, що законодавець дав право змінювати керівника гміни (наші громади) і вони за рік 5 разів провели вибори в одній гміні і змінили 5 керівників! Допоки не вибрали того, хто зміг вирішити нагальні питання. У нас такого немає. На жаль, керівники більшості новостворених громад не до кінця усвідомлюють тієї масштабності подій, що відбуваються. Але думаю, що їхні мудрість і досвід відіграють позитивну роль у нашій співпраці задля створення потужних громад, адже чим більше їх буде у районі, тим краще житиме населення.
– Знайти порозуміння між усіма гілками влади, це реально? Як відомо, у нашому районі з цим були проблеми.
– Ніяк не збагну, чому не можна жити дружно? Ми повинні знаходити порозуміння між усіма гілками влади. Робимо спільну справу – добробут людей і розвиток населених пунктів. Я готова бути і буду присутньою на сесії будь-якої громади, якщо буде необхідна моя присутність. При цьому робила і робитиму аргументовані зауваження очільникам, як було у випадку із керівництвом ЦРЛ. Я люблю правду, і не звикла говорити поза спинами. Цього ж вимагаю і від інших. Це необхідно, аби втілити заплановане і покращити умови життя людей. Саме тому співпраця сьогодні налагоджується.
– Новостворений Гайсинський район нараховує 14 громад. Чи важко контролювати таку велику кількість населених пунктів?
– Вивчаю ситуацію у кожній громаді новоствореного Гайсинського району. Зараз важкий час. Скрізь йде процес становлення. Я не прихильниця офіційних прийомів, надаю перевагу робочим поїздкам. У деяких громадах вже побувала, у планах побувати у кожній. Понад усе хочу, аби кожна громада була успішною і процвітаючою. Переконана: всі Гайсинські громади приречені на успіх.
Знаю, наприклад, що відбувається у Бершаді і Гайсині, де ведеться "Велике будівництво" медичних закладів. У Краснопілці облаштовано шкільну їдальню в опорній школі. У Райгороді вирішують питання приміщень. Заплановано будівництво Бершадської об’їзної дороги. Цього року акцентуватимемо увагу на здоровій нації, облаштовуватимемо міні-дитячі майданчики. Я пропоную новоствореному Гайсинському району підтримати програму Президента «Здорова нація». А це значить міні-спортивні майданчики – 80% фінансуватиме держава, 20% - громади. Це реально і ми зможемо це зробити. Крім того, нас чекають капітальні ремонти місцевих доріг. Втілюватимемо у життя кілька потужних проектів, які дадуть можливість людям працювати, розвиватися, торгувати, заробляти.
На особливому контролі і надалі залишатимуться здоров’я людей, лікарні, освіта, безпека на дорогах та інвестиційний клімат.
Не залишаємо поза увагою і звернення громадян. Щоправда, сама процедура істотно змінилася. Відтепер їх розглядають працівники фронт-офісів. До них потрібно звертатися щодо надання субсидій, пільг, інших питань, що хвилюють. Отримавши від них інформацію, ми аналізуємо кожне звернення і вводимо у базу. Зазначу: робота у цьому напрямку в районі ведеться на належному рівні, маємо сучасну оргтехніку, оновлені бази тощо. Але хотілося б, щоб перед тим як робити висновки, люди вивчали ситуацію, знайомилися із законом, а вже потім нарікали. До мене часто телефонують мешканці району і щодо негоди, і щодо розчищення снігу, звертаються по матеріальну допомогу. Я реагую на всі звернення.
– Як керівник на чому робите акценти?
– Прозорість і доступність влади. Чесне ім’я це все, що у мене є. Я ніколи не зможу вкрасти. Так мене виховали. Ось тому у роботі головним вважаю, аби всі працювали чесно і прозоро. Основним для мене, як керівника є те, що сьогодні ніхто не може звинуватити, що у Гайсинській адміністрації взяли хабаря. Я нікого не боюся, і якщо дізнаюся про такі випадки суворо каратиму.
– Людмило Володимирівно, Ви – сильна жінка та вольовий, вмілий, досвідчений керівник. Але Ви ще й дружина, мати, донька. Як вдається це поєднувати?
– Коли я приходжу додому, намагаюся за дверима залишити роботу, хоча, зізнаюся, не завжди це вдається. Попри все, знаходжу час для сім’ї. Вдома, як кожна жінка, багато часу проводжу на кухні. Люблю радувати своїх рідних чимось смачненьким: голубці, фарширована риба – мої коронні страви, також печу пиріжки і паски. Я, як моя бабуся, віруюча людина, дотримуюся посту. Із задоволенням пригощаю друзів смаколиками. Але основне, де б я не була - чи вдома, чи на роботі, я завжди відкрита для людей, і готова до спілкування.
– Дякую за розмову.
Розмову вела редактор газети «Трибуна праці» Алла Плахотнюк.