Щорічно на контрафактних підробках насіння суб’єкти господарювання втрачають мільйони гривень, а справжні компанії – довіру клієнтів до своїх гібридів.
Головне управління Держпродспоживслужби в Вінницькій області нагадує кілька правил при купівлі насіння, які дадуть змогу убезпечити споживачів від ризику придбання неякісного насіння.
Будучи добре поінформованим, можна вберегтися від підробок. Якщо у вас виник хоча б невеликий сумнів щодо оригінальності насіння, яке ви збираєтесь купувати, зверніть увагу на такі моменти:
- Кожна компанія-оригінатор має свою дистриб'юторську мережу торговельних закладів, купуйте тільки в спеціалізованих магазинах, зберігайте чеки на насіння та садивний матеріал.
- Купуйте сертифіковану продукцію, вимагайте сертифікат, який засвідчує сортові та посівні якості насіння, сортові якості садивного матеріалу.
- Перевірте пакувальну тару (мішки) та насіння, яке зберігається у ньому. Здебільшого «липове» насіння фарбується неякісною фарбою, яка осипається. На мішках можуть бути присутні голограми, що роздруковані на кольоровому принтері. Номерні знаки можуть бути однаковими або не відповідати сорту тощо.
Існує багато способів появи на ринку контрафактного або низької якості насіння. Зазвичай для фальсифікацій використовують товарне зерно або некондиційне насіння, фарба, так би мовити, «правильні» мішки та папірці, ззовні схожі на сертифікати, що засвідчують сортові та посівні якості насіння. Підроблене насіння обробляють нестійким барвником, який при його транспортуванні в мішках відпадає.
Також перед купівлею аграріям все ж таки слід з'ясувати, як виглядає оригінальний мішок, для чого потрібно відвідати сайт компанії-виробника. Ззовні мішки можуть бути подібними, проте можна помітити наявність або відсутність зайвих літер у логотипі бренда, або у назві насіння, або ж кольорова гамма пакування не чітка. Радимо вам з підозрою ставитися до мішків, які прошиті кілька разів.
При купівлі насіння обов'язково перевіряйте відповідність інформації у сертифікатах та на етикетці у мішку. Номер партії та країна виробництва насіння повинні співпадати. Не слід довіряти незасвідченим копіям сертифікатів, а у справжності сертифікату можна пересвідчитися через електронний доступ до «Реєстру сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал». Обов'язково перевіряйте наявність двох етикеток (внутрішньої та зовнішньої), отримуючи партію насіння.
Шість аргументів, чому краще віддати перевагу щорічній закупівлі сертифікованого насіння.
- Очищений посадковий матеріал. Сертифіковане насіння —це чисте насіння. Процес сертифікації включає суворі обмеження щодо наявності заражень хворобами, вірусами, насінням бур’янів, а також залишками пестицидів.
- Сортова відповідність. Сертифіковане насіння має дуже високий стандарт сортової чистоти. Ви можете бути впевнені, що ви садите конкретний сорт культури, врожай якого плануєте отримати.
- Забезпечення якості насіння. Сертифіковане насіння перевіряється як на полі, так і в лабораторії. Цей процес відповідає суворим стандартам якості.
- Простежуваність. Деякі закупівельники (особливо, якщо мова йде про експорт або торгові мережі), вимагають, щоб походження врожаю можна було відстежити та перевірити. Використовуючи сертифіковане насіння ви отримуєте підтвердження про те, що ваш продукт є таким, яким ви вказуєте.
- Вихід на нові ринки. Якщо кінцевому користувачеві потрібні певні сорти, використання сертифікованого насіння надає підтвердження ідентичності з батьківським насінням цього сорту.
- Ефективне використання. Якість та генетична чистота сертифікованого насіння дає вам впевненість у тому, що ви максимально використовуєте інші капіталовкладення. Сертифіковане насіння дає кращі шанси на отримання запланованого врожаю та краще використає ваш час та ресурси.
Крім того, однією з переваг посадки сертифікованого насіння є те, що ви можете бути відносно впевнені, що насіння проходить професійну обробку.
Попереду новий посівний сезон, а тому підробок на ринку додасться. Тому будьте пильними і не потрапляйте на фальсифікат!!!