АНДРІЙ ПИЛИПОВИЧ КАСЯН –
ГЕРОЙ РАДЯНСЬКОГО СОЮЗУ
Андрій Пилипович Касян народився 13 грудня 1918 року в селі Кіблич Гайсинського району.
Навчався у місцевій школі. Був ввічливим, поважав старших, мав чимало друзів.
Андрій дуже любив техніку і пішов навчатись на курси трактористів. Курси механізаторів закінчив у рідному селі, в Кібличі. Свою трудову біографію почав на колгоспних полях сусіднього села Грузького.
У 1939 році Андрія призвали до Червоної Армії. Закінчив школу молодших командирів і хотів повернутись до мирної праці. Та чорна тінь жорстокої війни перекреслила всі його мрії та сподівання. Андрій Пилипович став вірним захисником Вітчизни.
Хоробро бився воїн – захищав Крим, стояв на смерть біля стін Волгограда, звільняв від фашистських загарбників рідну Україну.
У період наступальних боїв на Житомирському напрямі. 28 грудня 1943 року під селом Студеницею офіцер Касян у рішучий момент заліг за станковим кулеметом і влучним вогнем впритул розстрілював гітлерівців, що намагалися оточити наші підрозділи. Особисто знищив 36 ворожих солдатів і підпалив бронетранспортер.
Винятковий героїзм проявив Касян і в бою за оволодіння населеним пунктом Сьомаки 9 березня 1944 року. Він першим переплив через річку Сниводу з кулеметною обслугою і забезпечив переправу стрілецьких підрозділів. Коли у німців почалося замішання, Андрій Касян скочив на коня і галопом помчав на німецькі траншеї. Німці накинулись на вершника. Андрій не розгубився. З пістолета поклав наповал трьох солдатів, а обер-ефрейтора захопив у полон. Решта німців кинулися врозтіч.
11 березня 1944 року форсуючи Буг біля с. Журавного Хмельницького району Касян першим з обслугою станкового кулемета переправився і своїм кулеметом забезпечив розвиток наступу підрозділів полку, які переправлялися на підручних засобах.
Великими силами піхоти і танків гітлерівці контратакували наші підрозділи в районі села Олександрівки. Але завдяки вмілому і сміливому керівництву гвардії капітана А.П. Касяна всі ворожі атаки були відбиті. В шостий раз фашисти кинулися в контратаку з трьох напрямків. Їм протистояла жменька бійців. Відступати було нікуди: позаду весняний Південний Буг. Коли закінчилися кулеметні стрічки, Касян почав стріляти в фашистів з пістолета. Він загинув смертю хоробрих у цьому поєдинку. Похоронили А.П. Касяна в селі Журавному Літинського району.
За геройський подвиг, проявлений при виконанні бойових завдань командування на фронті боротьби з німецькими загарбниками, - гласить Указ Президії Верховної Ради СРСР від 25 серпня 1944 року, Андрію Пилиповичу Касяну посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
Література:
- Касян Андрей Филлипович // Овеянные славой имена: Герои Советского Союза. Уроженцы Винниччины. – Одесса, 1989. – 312-313 с.
- Веселюк А. Героїчна мить // Трибуна праці. – 1982. – 10 черв.
- Ворон юк О. Двадцять п’ята весна Андрія Касяна // Панорама. – 2000. – 8 черв.
- Касян Андрій Пилипович // Гальчак С. В боях за Вінниччину // Вінниця: 1994. – с.49.
- Квітна М. Вулиця Касяна // Трибуна праці. – 1987. – 8 груд.
- Коваленко Ю. Герой Андрій Касян // Трибуна праці. – 1981. – 11 квіт.
- Крапива М. Біля отчого дому // Комс. плем’я. – 1977. – 6 берез.
- Кузик Н. Людина виняткової мужності // Трибуна праці. – 1995. – 7 берез.
- Маркович Б. Подвиг комуніста // Трибуна праці. – 1965. – 10 квіт.
- Мужність: Наші земляки – герої. // Трибуна праці. – 1984. – 23 лют.
- Палажко О. Останній бій // Він. правда. 1974- 19 берез.
- Сахневич Л., Губарець В. Касян // // Комс. плем’я. – 1966. – 28 серп.
- Сахневич Л. Біля рідного порога // Рад. життя. – 1974. – 19 берез.