Грип - гострий вірусний антропоноз, що уражає верхні дихальні шляхи, супроводжуються інтенсивною інтоксикацією й катаральними явищами та схильний до епідемічного поширення.
Крім грипу, до гострих респіраторних хвороб належать парагрип, риновірусна інфекція та багато інших гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ).
Збудники грипу та ГРВІ малостійкі до дії сонячних і ультрафіолетових променів, дезінфікуючих речовин, підвищеної температури, однак добре зберігаються при низьких температурах, що і зумовлює їх розмноження та зростання захворюваності саме в осінньо-зимовий період.
Основне джерело при грипі - хвора людина, яка є заразною протягом усього періоду хвороби (до 5-7 днів), рідше - в період реконвалесценції. Важливе значення мають також особи із стертим і безсимптомним (здорове носійство) перебігом грипу. Особливо важливе значення мають хворі з легким перебігом грипу та інших ГРВІ, котрі продовжують вести активний спосіб життя та розповсюджувати збудник.
Усі ГРВІ характеризуються переважно краплинним механізмом передачі. Уражуючи слизову оболонку верхніх дихальних шляхів, віруси спричиняють катаральні явища, кашель й чхання, що призводить до масивного попадання їх у повітря, і як наслідок – інфікування присутніх біля хворого (в автобусі, школі, лікарні і т.п.). Вважається, що швидкість поширення інфекції дорівнює швидкості транспорту, на якому пересувається заражена людина, тому за нинішніх умов збудники грипу (а також інших ГРВІ) здатні розповсюдитися у більшості країн протягом декількох місяців. Попри домінуючий краплинний механізм, при аденовірусній інфекції можливий фекально-оральний механізм передачі – посередництвом харчових продуктів і предметів побуту.
Для профілактики грипу розроблена специфічна профілактика за допомогою вакцин проти грипу. Застосування даного виду профілактики в 1,5-2 рази зменшує кількість захворілих та кількість ускладнень від грипу. Щеплення необхідно робити за 1-2 місяці до сезонного підйому захворюваності, тобто жовтень-листопад щорічно.
Аби зменшити ризик виникнення захворювання рекомендуємо:
- по можливості обмежувати контакти з людьми, особливо у яких є прояви респіраторної інфекції або хворобливий вигляд;
- краще уникати місць масового скупчення людей та регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання, адже віруси грипу зберігаються в повітрі від 2 до 9 годин;
- збереженню місцевого імунітету та попередженню фіксації вірусу на слизових оболонках сприяє закапування сольових розчинів, які можна приготувати самостійно (1 чайна ложка звичайної солі на 1 літр кип’яченої води) або купити в аптеці фізіологічний розчин для введення в носові ходи;
- дотримуватись правил особистої гігієни: мийте руки з милом або обробляйте їх антисептиками, не торкайтесь брудними руками обличчя;
- витирати носа при нежиті необхідно одноразовими серветками, адже багаторазові серветки та рушники, особливо у громадських місцях, суттєво підвищують ризик зараження і широкого розповсюдження інфекції;
- харчуватись збалансовано та вживати вітамінізовані продукти;
- спати не менше 7 годин для повноцінного відновлення організму.
Пам'ятайте: грип надзвичайно небезпечний своїми ускладненнями (пневмонія, отит, міокардит, менінгіт, менінгоенцефаліт). Саме тому, при появі перших симптомів грипу, необхідно залишитися вдома і викликати лікаря!