Сьогодні проблема алкогольної залежності серед підлітків є дуже актуальною, адже Україна, за результатами опитування Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), посідає перше місце в списку серед інших країн за рівнем уживання алкоголю серед неповнолітніх.
Підлітковий алкоголізм дуже небезпечний, адже він призводить до значних фізичних вад ще несформованого організму, до розвитку тяжких психічних захворювань; збільшує кількість девіантних вчинків, скоєних підлітками та більш тяжких протиправних дій.
До вирішення цієї проблеми неодмінно мають долучитися правоохоронні органи, органи місцевого самоврядування району, із залученням депутатського корпусу та батьків, педагогів, медичних та соціальних працівників, засобів масової інформації, громадських організацій району.
Саме пропаганда здорового способу життя, організація змістовного дозвілля нашої молоді та дієвий контроль усіх зацікавлених служб за діяльністю закладів, що реалізують алкогольні та тютюнові вироби, дадуть змогу попередити виникненню у неповнолітніх шкідливих звичок.
Дивує безвідповідальність окремих продавців, барменів та власників закладів торгівлі і громадського харчування, які, ігноруючи чинне законодавство та елементарні норми людської моралі, відпускають неповнолітнім алкогольні напої та тютюнові вироби.
А ще більш здивування викликає той факт, що продаж та вживання спиртних напоїв неповнолітніми відбувається навіть і за присутності власників закладів. Саме такий факт мав місце в одному із кафе міста. Він зафіксований під час рейду, про що був складений протокол. Жадобу наживи власників не зупинили ні правові норми, ні моральні принципи, ні непоправна шкода, яка наноситься здоров’ю неповнолітніх.
Тому всі зусилля мають бути спрямовані не тільки на профілактичну роботу з дітьми, але й з їх батьками, власниками закладів торгівлі і громадського харчування. Ця робота повинна бути комплексною і впливати не лише на підлітка, а й на його оточення.
В цьому аспекті слід в черговий раз нагадати про встановлену відповідальність за продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів неповнолітнім.
Законодавством заборонено продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам до 18 років, у тому числі поштучно тютюнових виробів. В разі виникнення сумніву щодо віку покупця продаж алкогольних напоїв здійснюється за умови пред'явлення документа, що засвідчує його вік. Якщо покупець відмовляється надати такий документ, то продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів такій особі забороняється.
Згідно зі статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб’єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі порушення вимог ст. 153 цього закону у розмірі 6800 гривень.
Штраф доведеться сплатити не лише власнику або адміністрації магазину чи закладу громадського харчування, а й продавцю, який безпосередньо реалізував заборонений товар неповнолітнім.
Окрім того, працівник, який безпосередньо продав підлітку заборонений для реалізації йому товар, притягується до адміністративної відповідальності відповідно ч.3 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП), а саме: до працівника підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування застосовується штраф від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а це від 510 грн. до 1700 гривень. Одночасно такому підприємцю анулюється раніше видана ліцензія на продаж алкогольних та тютюнових виробів.
Нажаль, трапляються випадки коли неповнолітніх доводять до стану сп’яніння дорослі. Законодавством, а саме статтею 180 КУпАП передбачена за це адміністративна відповідальність у вигляді штрафу у розмірі від шести до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Гайсинська райдержадміністрація звертається до підприємців району, що здійснюють господарську діяльність пов’язану з реалізацією алкогольних напоїв та тютюнових виробів з проханням неухильно дотримуватися вимог чинного законодавства і не продавати пиво, алкогольні, слабоалкогольні напої та тютюнові вироби дітям. Адже алкоголь згубно діє на здоров’я неповнолітніх, руйнує їх особистість та негативно впливає не тільки на них, а й на все майбутнє покоління нашої нації
Директор Гайсинського районного центру
соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді
В. Левандовський