9 червня на Вінниччині стартував науковий форум «Актуальні питання серцево-судинної хірургії та трансплантології в Україні», головною метою наукового форуму є визначення стратегічних цілей розвитку кардіохірургічної та судинної хірургії в області, обговорення широкого кола найбільш актуальних питань в сучасній стратегії лікування серцево-судинної патології та перспективи і перші кроки розвитку трансплантології у Вінницькій області.
Захід відбувся у залі нового хірургічного корпусу Вінницької обласної клінічної лікарні ім. Миколи Пирогова за участю керівництва області та міста, провідних науковців та фахівців у галузі серцево-судинної хірургії.
Незважаючи на стрімкий розвиток кардіохірургії, щороку захворювання серця вбивають 17,5 млн людей, 80% з яких проживають у країнах з низьким рівнем доходів. Саме тому оперативне лікування хвороб серця має вкрай важливе значення для кожної людини, а особливо для тих, які перебувають у групах ризику.
На початку форуму про розвиток кардіохірургії в Україні та в області розповів директор Національного інституту серцево-судинної хірургії імeні М. М. Амосова Василь Лазоришинець, зазначивши: «Декілька років тому на базі центру ендоваскулярної хірургії було відкрито кардіохірургічне відділення, яке працює і досі. 3 роки тому відкрито кардіохірургічне відділення в обласній лікарні. Сьогодні відкрито реперфузійний центр або відділення ендоваскулярної кардіохірургії на базі Могилів-Подільської лікарні».
За словами Василя Лазоришинця, подібні центри на базі районних лікарень також відкрито в інших населених пунктах України, зокрема, в Умані та в Хусті Закарпатської області.
«Безперечно, такі центри повинні бути. У 90-ті роки їх було всього 2 по Україні - у Києві в інституті Амосова та у Львівській обласній лікарні. На сьогодні в Україні є 48 реперфузійних та кардіохірургічних центрів. Цієї кількості все ж мало, адже 1 центр діє на 1 млн населення. Для порівняння, у Європі і США один такий центр працює на 100 тис. населення. Тож нам є куди рухатись і за що боротись. – зазначив Василь Лазоришинець. – Зауважу, що Програма, у рамках якої відкриваються подібні центри, дозволить за 5 років знизити кількість інфарктів більш ніж на 10 тис. і зменшити рівень летальності. На сьогодні по Україні летальність складає 7-13%. Це тисячі врятованих життів».
Нагадаємо, що 8 червня у новоствореному реперфузійному центрі Могилів-Подільської ОЛІЛ було проведено перше оперативне втручання 68-річному чоловікові, якому зробили стентування ураженої коронарної артерії.
Василь Лазоришинець зазначив, що спілкувався із пацієнтом, якого прооперували вчора.
«Пацієнта вже можна виписувати, адже він почувається добре. Ще 5 років тому провести подібну операцію нарівні району було б неможливо і з великою вірогідністю пацієнт пережив би важкий інфаркт з подальшою інвалідизацією», - зауважив фахівець.
Сергій Борзов , звертаючись до учасників форуму, розповів про основні здобутки медичної галузі області за останній час та амбітні плани на найближчий період, зауваживши на тому, як змінились підходи та ставлення до медиків і в цілому до галузі медицини за час пандемії COVID-19 : « Таких масштабів і таких темпів область не знала. Заради життя і здоров’я вінничан на Медмістечку у селищі Березина створена обласна інфекційна лікарня - Клінічний центр інфекційних хвороб (на базі СНІД-центру). Так, я був ініціатором, адже в області не було обласної інфекційної лікарні більше 20 років,- зауважив Голова ОДА,- Розпочинали з відкриття 20 ліжок, на сьогодні маємо 220. У центрі створені реанімаційні блоки на 24 ліжка. З листопада заклад почав приймати пацієнтів з COVID-19. На 16 мільйонів гривень з обласного бюджету у заклад закуплено обладнання. Працює там і кисневий концентратор високої потужності. Тобто забезпечили лікарню трьома джерелами кисню для наших пацієнтів».
Сергій Борзов зазначив, що третю хвилю подолали, не входячи до «червоної» зони лише завдяки тому, що робота тривала і триває постійно: «В області не оголошували локдаун, навіть тоді, коли показники були високими. Тому що було куди везти хворих. І для них постійно є кисень!».
Окремо Сергій Борзов зупинився на ситуації в області щодо рівня захворюваності на серцево-судинні патології, адже саме вони дають високий показник смертності.
Так, на Вінниччині за 2020 рік зафіксовано 723 тисячі випадків серцево-судинних захворювань, понад 318 тисяч звернень пацієнтів з приводу гіпертонічної хвороби. З-поміж захворювань судин і серця чималий відсоток займає ішемічна хвороба серця. Протягом 2020 року до лікарень звернулося 272 тисячі вінничан. Більше 1 тисячі мешканців області потрапило з гострим інфарктом міокарда до медичних закладів.
«Оскільки це основна причина смертності, розвиток кардіологічної допомоги не зупиняється,- підкреслив Голова ОДА.- Сьогодні відкрили кардіохірургічне відділення у Могилів-Подільській лікарні. З 2018 року тут не використовували унікальне дороговартісне обладанання – ангіограф. Мусив утрутитись – нарешті кардіовідділення почало працювати. Ангіограф уже використовують. А значить врятує не одне життя».
Очільник області також виконав обіцянку, домовившись з фахівцями Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М.М. Амосова про налагодження роботи кардіовідділення Могилів-Подільської ОЛІЛ. Вчора завдяки підтримці керівництва інституту Амосова у Могилеві-Подільському було проведено перше оперативне втручання. Його виконували Фанта Станіслав Миколайович, лікар-кардіохірург відділення рентгенхірургічних методів діагностики та лікування захворювань серця та судин Національного інституту серцево-судинної хірургіі імeні М. М. Амосова та лікар-хірург лікарні Дідур Олег Миколайович.
Щодо перспективного, нового для області напрямку пересадки органів, Сергій Борзов зауважив: «У вінницькій «пироговці» дозволили трансплантацію органів. Це стало можливим після того, як Вінницька обласна клінічна лікарня ім. Пирогова увійшла у пілотний проєкт та отримала ліцензію - лікарню ім.Пирогова включили у вузьке коло лікарень країни, яким дозволена трансплантація. Так, сам процес запуску – це дорого. Фактично це вкласти кошти, які би вкладалися з державного бюджету на інші зарубіжні клініки, які вже працюють у галузі трансплантології, коли ми відправляємо таких пацієнтів в інші країни світу - Словаччину, Чехію, Ізраїль, Німеччину. Потрібно боротися за кожного пацієнта та розвивати цей напрямок тут, вдома – на Вінниччині. Сподіваюсь, до кінця року вже будуть проведені операції з трансплантації нирки».
Вінницький міський голова Сергій Моргунов також щиро подякував медикам за самовіддану роботу під час пандемії коронавірусної хвороби та розповів про розвиток кардіології в обласному центрі, зазначивши: «З 2008 року ми розпочали роботу над питанням розвитку кардіології. Приємно те, що у результаті такої колосальної колективної роботи Вінницький кардіоцентр справді вийшов на європейський рівень. Зокрема, за минулий рік було проведено близько 900 стентувань та 1500 коронографій. Завдяки допомозі співробітників Національного інституту серцево-судинної хірургії ім.М.М.Амосова вже проведено 116 операцій на відкритому серці. Це робота безпосередньо тих фахівців, які завжди рятували і продовжують рятувати людей. На сьогодні Вінницький кардіоцентр входить до трійки кращих кардіоцентрів України. Нам ще є над чим працювати. На мою думку, сьогоднішнє відкриття сучасного реперфузійного центру на базі Могилів-Подільської окружної лікарні, а також проведення першої операції на серці у Могилеві-Подільському – це справді гарний знак для всієї Вінницької області».
Під час наукової частини форуму фахівці обговорювали сьогодення та майбутнє кардіохірургії а також необхідність розвитку трансплантації на Вінниччині, перші її кроки та перспективи розвитку.