На цьому наголосила перший заступник Голови облдержадміністрації Наталя Заболотна, звертаючись сьогодні до учасників навчального семінару за програмою «Підвищення кваліфікації фахівців із соціальної роботи щодо виявлення сімей (осіб), які перебувають у складних життєвих обставинах, надання їм соціальних послуг та здійснення соціального супроводу таких сімей».
«У всіх нас єдине спільне завдання — це, насамперед, надання якісних соціальних послуг у громадах,- підкреслила посадовиця, відзначивши успішну і результативну роботу на рівні територіальних громад Вінницького обласного центру соціальних служб. - На виконання Закону України «Про соціальні послуги», саме на громади покладено забезпечення 17-ти базових соціальних послуг населенню. Для виконання цього завдання в громаді має бути виконано дві умови: ретельно вивчено потреби громади (скільки мешканців, яких категорій, яких послуг вони потребують) та забезпечено роботу закладів, які зможуть якісно і в повному об’ємі ці послуги надати. А це означає – мати достатню кількість підготовлених фахівців».
Процесу підготовки фахівців із соціальної роботи (ФСР) в області надається особливе значення, адже він кропіткий і тривалий. За словами Наталі Заболотної, в10 територіальних громадах (у структурних підрозділах виконавчих комітетів) вже визначено працівників, які відповідають за надання соціальних послуг сім’ям у складних життєвих обставинах. У 5 територіальних громадах ще не створено заклади і не визначено працівників. Для порівняння посадовиця навела такі цифри: на кінець 2020 року лише у центрах соціальних служб соціальні послуги сім’ям з дітьми надавали 270 фактично працюючих працівників, з них: 142 ФСРи, 10 соціальних педагогів, 24 психологи (у 2021 році – 173 працівники у всіх закладах соціальної сфери).
«Тобто наявність якісно підготовленого фахівця із соціальної роботи – це 50% успіху надання таких послуг у конкретній громаді»,- підкреслила Наталя Заболотна.
Варто зазначити, що нормативно-правовими актами ФСРів наділено особливими повноваженнями:
- виявлення сімей та осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах;
- здійснення оцінки їх потреб;
- надання висновку про складність випадку;
- визначення послуг, яких потребує сім’я.
Тож не дивно, що спроможність громад в перехідний період забезпечити соціальний захист та підтримку усім, хто його потребує, постійно знаходиться в полі зору громадськості та органів влади усіх рівнів.
Від ФСРа залежить чи отримає сім’я або громадянин ту допомогу, якої потребує та на яку очікує при зверненні до фахівців.
Для того, щоб відповідати сучасним професійним вимогам, фахівці із соціальної роботи повинні постійно підвищувати свій фаховий рівень.
Обласним центром соціальних служб розроблено систему навчальних заходів різної тематики, тривалості та форм проведення, які мають на меті додати фахівцям із соціальної роботи професійної компетентності та впевненості.
«Навчання, у якому ви берете участь - найбільш тривале, проводиться за державною програмою на базі Регіонального центру підвищення кваліфікації та передбачає отримання сертифікатів державного зразка,- зауважила Наталя Заболотна.- Програма навчання побудована на конкретних прикладах з досвіду роботи, тому ви маєте можливість відпрацювати не лише алгоритм власних дій як фахівця із соціальної роботи, а й способи взаємодії із соціальними партнерами (службою у справах дітей, органами соціального захисту, поліції, закладів освіти та охорони здоров’я, міграційної служби) на всіх етапах роботи з сім’єю чи особою».
Вінницька область традиційно є локомотивом для апробації і реалізації соціальних послуг і ця планка досить висока: на обласному рівні широко представлено такі можливості :
- тимчасовий відпочинок для батьків, які виховують дитину з інвалідністю;
- раннє втручання;
- діяльність притулку для осіб, постраждалих від домашнього насильства та обласної мобільної бригади соціально-психологічної допомоги;
- в перспективі - створення спеціалізованих служб підтримки осіб, постраждалих від домашнього насильства на рівні районів та громад (за рахунок субвенції державного бюджету);
- діяльність обласних закладів – комплексного центру надання соціальних послуг, центру матері та дитини, центру соціально-психологічної реабілітації «Обрій», центрів соціально-психологічної реабілітації дітей.
У підсумку Наталя Заболотна зазначила: «Щоб розбудувати спеціалізовані служби на базовому рівні, нам є над чим працювати, але у цій величезній сфері ми можемо працювати лише за розуміння та підтримки один одного. Я впевнена в тому, що не заробітна плата є основним мотиваційним чинником для людини, яка приходить працювати в соціальну сферу, а прагнення зробити світ навколо себе добрішим, справедливішим, допомогти тим, хто потребує допомоги. Це дуже нелегка місія. На рівні громад сьогодні важко, в тому числі і вам, фахівцям, інколи й переконувати своє керівництво в важливості та актуальності тих питань, над якими ви працюєте. Поряд з інфраструктурними проектами, коли стоїть питання, чи побудувати дорогу, чи вкласти кошти в ремонт будівлі чи відкриття притулку чи центру надання соціальних послуг, чи денного центру для діток з інвалідністю. Переконана, що успішність цих дій залежить від вашого персонального переконання,від розумінням що ви не один чи не одна в цій системі, що нас багато і спільним зусиллями ми можемо і надалі тримати високу планку соціальної роботи у Вінницькій області яка є одним із флагманів соціальної сфери в Україні».