З нагоди Дня захисту дітей 1 червня під головуванням Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля відбулася Всеукраїнська нарада з питань захисту прав дітей.
В обговоренні системних рішень для покращення умов життя, забезпечення доступу до освітніх, медичних послуг та посилення соціального захисту дітей взяли участь Міністр соціальної політики Марина Лазебна, Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко, представники інших міністерств, уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба, голови обласних державних адміністрацій та керівники обласних центрів соціальних служб.
Від Вінниччини в нараді взяли участь перший заступник Голови ОДА Наталя Заболотна, начальник служби у справах дітей обласної державної адміністрації Тетяна Дорош, заступник директора Департаменту гуманітарної політики - начальник управління освіти і науки ОДА Володимир Буняк, директор обласного центру соціальних служб Олена Стоялова, заступник начальника управління медичної допомоги населенню Департаменту охорони здоров'я ОДА Олена Назаренко.
Під час наради Прем’єр-міністр наголосив, що державні органи влади мають посилити зусилля щодо впровадження необхідних змін задля того, щоб діти могли зростати та виховуватись у родинах.
«Позиція Президента, Уряду та нас усіх — діти в Україні мають жити й зростати в благополучних сім’ях. Діти з інвалідністю мають отримати можливість якісного інклюзивного навчання, або, за необхідності, високоспеціалізованого навчання та реабілітації. Громади найближче до дітей, тому вони краще розуміють ситуацію. Держава зі свого боку має створювати відповідну політику й забезпечувати джерела й фінансування підтримки дітей», — відзначив Глава Уряду.
Денис Шмигаль наголосив, що ці вектори мають бути незмінними й навколо них необхідно вибудовувати відповідні державні стратегії, регіональні та обласні програми, а також стратегію громад щодо виховання й опіки над дітьми, які цього потребують.
Наталя Заболотна, коментуючи стан справ на Вінниччині, зауважила: «Обласна державна адміністрація активно працює над розвитком сімейних форм виховання. Так, станом на 1 червня 2021 року в області 93,4% дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування вже охоплено сімейними формами виховання. З метою розвитку в області дитячих будинків сімейного типу, минулоріч за рахунок державної субвенції придбано дитячий будинок сімейного типу для Літинської територіальної громади, розпочато будівництво ДБСТ у селищі Сутиски за 4 109 938 грн, завершено спорудження нового будинку для Студенянської ТГ. До слова – батьки, які хочуть утворити в Студенянській громаді будинок сімейного типу вже готові проходити навчання і приступати до формування ДБСТ. Ще два малих групових будинки в області будуються за рахунок коштів державної субвенції ( 5 379 950 грн.)на території Стрижавського дитячого будинку-інтернату, вони дозволять вирішити питання наближення до сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які мають важкі форми інвалідності».
В умовах пандемії Уряд посилює підтримку родин і дітей. Зокрема, як зауважив його очільник Денис Шмигаль, 26 травня цього року було ухвалено комплекс рішень, серед яких законопроект щодо збільшення розміру допомоги при народженні дитини до 50 тис. грн. та посилення відповідальності за порушення прав дітей.
«Наш цивілізаційний вибір — інвестувати в майбутнє України. А діти — це і є майбутнє України. Президент у своїй передвиборчій програмі чітко сформулював глобальну ціль — це якісна, сучасна освіта, коли у дітей розвивається любов і прихильність до навчання й самонавчання на все життя. Тому Уряд виділяє значні кошти на розвиток освіти в Україні», — зазначив Прем’єр-міністр.
Учасники наради обговорили досягнуті результати та пошук оптимальних рішень проблемних питань для подальшого руху вперед. Денис Шмигаль заслухав доповіді міністрів та голів ОДА.
Глава Уряду подякував усім, хто піклується про дітей, зокрема вчителям, медикам, волонтерам, благодійникам, представникам Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій, небайдужим українцям та міжнародним партнерам. Також він висловив вдячність Першій леді Олені Зеленській за її зусилля у ключових сферах захисту прав дітей.
За підсумками наради Прем’єр-міністр доручив профільним міністерствам розробити та внести на розгляд Уряду рішення для розв’язання проблемних питань та посилення захисту прав дітей. Також обласні й Київська міська державні адміністрації спільно з органами місцевого самоврядування мають скоординувати діяльність територіальних громад у питаннях невідкладного утворення служб у справах дітей та активізувати роботу щодо розвитку сімейних форм виховання і зі створення патронатних сімей в кожній територіальній громаді.
Довідково:
Станом на 1 червня 2021 року, у Вінницькій області функціонує 61 дитячий будинок сімейного типу та 128 прийомних сімей, в яких виховується 659 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа.
Всього в області проживає 729 усиновлених дітей.