18 травня музейні працівники з різних куточків світу відзначають своє професійне свято.
Міжнародний день музеїв започатковано в 1977 році, коли на черговому засіданні ICOM (International Council of Museums - Міжнародна рада музеїв) було прийняте рішення про встановлення цього свята. І з 1978 року цей день відзначається щорічно більш ніж у 150 країнах світу.
Вчора у Вороновицькому музеї історії авіації та космонавтики Почесними грамотами обласної державної адміністрації та обласної Ради відзначили кращих працівників та колективи музейних закладів Вінниччини.
Звертаючись до присутніх з вітальним словом, Голова ОДА Сергій Борзов також привітав працівників музею із ювілейною датою.
«Цьогоріч Вороновицькому музею історії авіації виповнюється 50 років. Щиро вітаю усіх представників галузі з професійним святом. Бажаю добра і здоров'я кожному з вас та вашим рідним. – зауважив Сергій Борзов. – Нехай ваші музеї наповнюються цікавими експонатами та артефактами, а відвідувачі частіше приходять до вас».
Загалом, на території області працює більше 66 музейних закладів, фонди яких нараховують майже 200 тис. одиниць збереження. Це унікальні предмети образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва, скульптури, твори відомих майстрів та багато інших цікавих експонатів.
Варто зазначити, що музей у Вороновиці, заснований у травні 1971 року (Музей авіації ім.О.Можайського), є не лише осередком збереження унікальних експонатів, а й частиною архітектурної пам’ятки. Він розташований на другому поверсі Палацу Ґрохольських-Можайських, спорудженого наприкінці XVIII ст.
Детально про створення експозиції музею та перспективи розвитку розповів директор закладу Віктор Дем’яненко.
«Музей видатного винахідника Олександра Можайського створювали учні та вчителі Вороновицької середньої школи. Перша експозиція розміщувалася в трьох парадних залах другого поверху, мала назву «Від Можайського до Гагаріна» і нараховувала 647 предметів. У 1998 р. після реекспозиції музей було перейменовано на Вороновицький музей історії авіації та космонавтики», - розповідає Віктор Дем’яненко.
Важливо, що саме в Україні, виходець із династії морських офіцерів Олександр Можайський спроектував свій літак та здійснив успішні польоти на повітряному змії на 20 років раніше від знаменитих братів Райт.
У Вороновиці Олександр Можайський створив літак у кресленнях. Якщо літальний апарат Райтів за формою нагадував крило і пілот керував ним лежачи, то винахід Можайського мав усі п’ять основних частин сучасного літака: фюзеляж, крила, хвіст, шасі й двигун.
Обіймаючи посаду брацлавського мирового судді, дослідник здійснював підготовчі роботи з створення повітроплавального снаряду. Він також проводив досліди з птахами, вивчав умови горизонтального польоту, моделював велетенських повітряних зміїв, проводив велику кількість розрахунків, досліджень та експериментів, у результаті яких у 1876 р. спроектував та збудував першу літаючу модель літака з гвинтом-пропелером.
Загалом, експозиція музею відображає історію авіації та космонавтики України за розділами: «Зародження і початковий період розвитку авіації», «Військова авіація», «Авіація України на сучасному етапі», «Внесок України в становлення та розвиток космонавтики».
Основу збірки складають документи, світлини, муляжі перших літальних апаратів Можайського та братів Райт, книги, сучасне льотне спорядження, а також меморіальні предмети, що належали О. Можайському і льотчику-винахіднику С.Гризодубову (1884–1965).
Музей нараховує більше 2 тис. експонатів, найбільш цікаві – картина Олександра Федоровича Можайського «Дорога вглиб лісу», особисті речі, зокрема, портсигар винахідника. Є цікаві експонати, які стосуються космонавтики: запис голосу Юрія Гагаріна, книга першого українського космонавта Леоніда Каденюка «Я – син України » з особистим підписом.
«Основне завдання на сьогодні – це оновлення експозиції та виконання внутрішніх ремонтних робіт, що надасть нам можливість зробити реекспозицію всіх залів музею. – зазначає Віктор Дем’яненко.
Впродовж 2015 – 2017 років проведено реставрацію фасаду пам’ятки за кошти, надані в якості гранту Європейським Союзом в рамках проекту «Туризм – запорука динамічного соціально-економічного розвитку громад».
«Загалом маєток чудово пристосований для розміщення музею, оскільки всі кімнати прохідні», - зауважив Віктор Дем’яненко.
Між іншим, у приміщенні палацу також діє громадський музей кобзарського мистецтва, створений у 2000 р. Матеріали експозиції висвітлюють життєвий та творчий шлях відомого кобзаря Володимира Максимовича Перепелюка (1910–2000) – соліста Державного українського народного хору під орудою Г. Верьовки. З 1970 р. В.Перепелюк постійно жив у Вороновиці, де помер та похований. Музейна колекція нараховує понад 500 предметів. На базі закладу щороку відбувається обласне свято кобзарського мистецтва імені Володимира Перепелюка «Струни вічності».
Загалом, музей у Вороновиці є перлиною палацово-паркової архітектури Вінниччини: за результатами конкурсу «Сім чудес Вінниччини» (2007) його включено до номінації «Перлини Поділля», входить до туристичних маршрутів палацами Вінниччини.
З огляду на історичну та архітектурну цінність будівлі, музей належить до важливих історичних, архітектурних та культурно-освітніх об’єктів краю, має потужний туристичний потенціал за умови створення сучасного музейного комплексу.
Також, зважаючи на той унікальний випадок, що збережене архітектурне оздоблення інтер’єрів часу побудови палацу (ліпнина, рельєфи, декоративні колони тощо), логічним є його відтворення.
У палаці Ґрохольських-Можайських планується облаштувати Арт-простір для експонування виставок образотворчого мистецтва,старожитностей, зброї, етнографії, коштовностей у режимі «відкритих фондів», де відвідувачі зможуть ознайомитись з більшою кількістю музейних об’єктів.
Окремий розділ експозиції буде присвячено власникам палацу та відомим особистостям, які перебували у Вороновицькому маєтку.
У 2021 році заплановано створення концепції та тематико-експозиційного плану нової експозиції.
Відвідавши музей та поспілкувавшись зі співробітниками, Голова ОДА зазначив: «Чесно зізнаюсь, я побував тут вперше. В музеї є справді унікальні експонати. Вражає і сам палац з його ліпниною. Багато всього пережила будівля: був палац сільрадою, відділком міліції, клубом армії, управлінням мережі абвера, школою... Але сьогодні в ньому працівники музею зберігають історію першого польоту людини - від Можайського до Гагаріна. Дякую за роботу! Як історик, знаю і розумію її важливість».