Голова облдержадміністрації Сергій Борзов зауважує, що день депортації кримськотатарського народу – це день пам’яті про тих, хто помер, і тих, хто дивом врятувався.
«Того дня на світанку в їх будинку прийшли люди зі зброєю, загнали в товарні вагони та вивезли в Сибір і Середню Азію. Протягом трьох днів радянська влада депортувала з півострова майже 200 тисяч кримських татар»,- зазначає Голова ОДА.
У 2014-му все повторилось. Кримські татари знову не господарі на своїй землі.
573 – стільки кримчан було зареєстровано на Вінниччині наприкінці 2014 року.
Перша хвиля переселенців із півострова – ті, хто у Криму почував себе найбільш вразливими, - віруючі.
Сергій Борзов підкреслив: «Вони приїхали першими у Вінницю - у березні 2014-го. Тоді ще ніхто не знав, що буде з їх Батьківщиною. Вони тікали від війни проти них. Залишили рідну землю, дім, роботу… Аби зберегти своїх дітей, себе і націю…Тепер у них все нове - дім, робота і вінницька земля. Тут їх прихистили. Мабуть, вперше за роки Незалежності вінничани пройшли тест на міцність зв’язків кримських татар та українців».
На часі - взаєморозуміння.
Очільник області наводить слова Ельдара, який разом з родиною живе тепер у Вінниці: «Я народився в засланні, в Узбекистані. У Крим наша родина заїхала в 1987 році, там все кинули…Ми вже звикли, що раз на століття нас виселяють або створюють такі умови. І це знову пов’язано з Росією – з 1773 року, коли перша анексія відбулася. У нас сумний жарт тепер є: якщо ти народився в засланні, то твоя дитина - в Криму. Так воно і є…»
Кримські татари постійно пам’ятають, що вони з Криму. Російська Федерація нині робить максимум, щоб розмити їхню кримську ідентичність. Просто «татари».
«Крим - це наша спільна проблема. Вона нас об’єднала. Змиритися – неправильно. Про кримських татар знаємо мало. Україна - цікава різноманітна країна. В різноманітності наша сила. Це наша надбання, а не слабкість. Треба дивитися «ширшими очима» на всю державу, на всі куточки. Так буде корисно всім. Усі кримські татари мріють повернутися додому, на Батьківщину. У це вони вірять. З цим живуть. Їхня рідна земля - це Крим. Там їхнє коріння»,- підсумував Сергій Борзов.