Сьогодні, 17 травня, в онлайн-режимі відбулася нарада Департаменту охорони здоров’я та реабілітації та Департаменту фінансів облдержадміністрації за участю представників райдержадміністрацій і територіальних громад, відповідальних за укладення договорів із аптечними закладами для безперебійного забезпечення пацієнтів препаратами інсуліну та десмопресину.
Перший заступник
Голови ОДА Наталя Заболотна зауважила: «Враховуючи численні звернення головних бухгалтерів районних державних адміністрацій та територіальних громад до обласної державної адміністрації, виникла термінова потреба в проведенні спільної наради з представниками райдержадміністрацій і територіальних громад, відповідальними за укладення договорів з аптечними закладами для безперебійного забезпечення пацієнтів препаратами інсуліну та десмопресину», – підкреслила Наталя Заболотна.
За її словами, відповідно до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 30 квітня 2021 року № 370 «Про внесення змін до обласного бюджету на 2021 рік» кошти субвенції на лікування хворих на цукровий діабет інсуліном та нецукровий діабет десмопресином перерозподілено між відповідними місцевими бюджетами. Під час перерозподілу призначення травня 2021 року залишено за районними бюджетами для завершення розрахунків із аптечними закладами, а призначення червня та додаткові кошти субвенції (квітень, травень, червень) передані до бюджетів територіальних громад, на баланс яких відійшли заклади охорони здоров’я вторинного рівня.
«Національна служба здоров'я України у 2021 році почне адмініструвати програму реімбурсації інсулінів. Завдання - забезпечити доступ пацієнта до безоплатних препаратів інсуліну. З липня 2021 року також передбачені зміни в категоризації пацієнтів, які претендують на отримання інсулінів. Цьогоріч на реалізацію програми виділено 1 млрд грн», – зауважила Наталя Заболотна.
Посадовиця наголосила на необхідності проведення ревізії реєстру наявних інсулінозалежних мешканців в новостворених громадах. За її словами, наразі переважна більшість територіальних громад області мають чітко відпрацьовану процедуру укладення та виконання тристороннього договору на інсуліни. Однак, виділених коштів за субвенцією, прогнозовано, не вистачить. А відтак, громади мають здійснювати дофінансування. Співфінансування і розповід має здійснюватися пропорційно до кількості пацієнтів, що мають право на забезпечення інсуліном та десмопресином.
«Кожна територіальна громада, їхні сімейні лікарі і центри первинної медико-санітарної допомоги мають перевірити реєстри пацієнтів для безперебійного забезпечення хворих на цукровий діабет препаратами інсуліну та нецукровий діабет десмопресином», – підкреслила Наталя Заболотна.
Як повідомила своєю чергою директор Департаменту охорони здоров’я та реабілітації ОДА Ольга Задорожна, з початком адміністрування цієї програми НСЗУ посилить контроль за випискою препаратів інсуліну відповідно до категоризації через застосування електронних інструментів. Тобто діятиме електронний рецепт – такий, який зараз працює в програмі «Доступні ліки».
«Чітких нормативних документів поки що немає, однак схема роботи наступна: лікар-ендокринолог складає план лікування і призначає певний препарат інсуліну. Потім сімейний лікар виписує електронний рецепт, відповідно до визначеного ендокринологом плану лікування. Кожен пацієнт буде верифікований через електронну систему охорони здоров'я. Чіткі правила та достовірні електронні дані дозволять нам бачити реальну картину споживання препаратів інсуліну, правильно розраховувати потребу в фінансуванні та розвивати програму реімбурсації інсулінів, розширюючи доступ до препаратів різних категорій пацієнтів», – підкреслила очільниця профільного департаменту.